Ciekawie uczyć o dziedzictwie kulturowym

fot. Narodowy Instytut Dziedzictwa

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Narodowy Instytut Dziedzictwa uruchomił portal edu.nid.pl, poprzez który chce zachęcać do zgłębiania historii i kultury własnego regionu i Polski. Ta inicjatywa edukacyjna może wspomóc nauczycieli i uczniów przy planowaniu wycieczek edukacyjnych, ale także służyć pomocą rodzicom planującym krajoznawcze wyprawy rodzinne.

W portalu edu.nid.pl, można znaleźć materiały o lokalnym dziedzictwie, filmy, scenariusze lekcji o architekturze czy pomysły na gry terenowe. Udostępnione materiały podpowiedzą, jak zorganizować atrakcyjną wycieczkę, poznać najbliższą okolicę czy ciekawie spędzić czas z rodziną na zwiedzaniu zabytków. Dostępna na stronie wyszukiwarka pozwala ograniczyć wybór do konkretnych rodzajów materiałów, tematyki i grupy docelowej. Odwiedzając zakładkę „Baza wiedzy” poznamy podstawowe, ale nie zawsze oczywiste definicje i informacje o dziedzictwie – m.in. nauczymy się jak rozróżniać rodzaje zabytków, dowiemy się jakie są podstawowe pojęcia archeologiczne i czym są archiwa społeczne. Praktycznym rozwiązaniem jest również zakładka z kalendarzem, zapowiadająca nadchodzące wydarzenia związane z dziedzictwem – wystarczy wybrać w wyszukiwarce termin, rodzaj wydarzenia, region a także grupę odbiorczą. Zakładka „Inspiracje” gromadzi natomiast informacje i relacje z najciekawszych minionych wydarzeń, które mogą być kopalnią pomysłów do przeprowadzenia warsztatów, zorganizowania wystawy czy konkursu tematycznego.

Udostępniane na platformie materiały zostały zebrane przez Narodowy Instytut Dziedzictwa we współpracy z ogólnopolskimi instytucjami kultury, muzeami i organizacjami pozarządowymi. Ilość materiałów na stronie nie została wyczerpana, gdyż jak podkreśla Beata Bauer, Kierownik Działu Kształcenia o Dziedzictwie w Narodowym Instytucie Dziedzictwa – strona edu.nid.pl nie tylko gromadzi, ale również upowszechnia wiedzę o dziedzictwie. Codziennie na portal dodajemy nowe treści, wydarzenia, definicje czy inne atrakcyjne informacje, które kierujemy do każdego, kto jest miłośnikiem historii, kultury bądź zawodowo poświęca swój czas na popularyzację dziedzictwa kulturowego. I dodaje – Zapraszamy wszystkie instytucje zaangażowane w edukację o dziedzictwie, aby dzieliły się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem oraz przekazywały materiały i informowały nas o planowanych wydarzeniach, abyśmy mogli je dalej upowszechniać.

Portal przystosowany jest dla osób niepełnosprawnych, działa także w wersji mobilnej na telefonach, smartfonach i tabletach.

Strona edu.nid.pl powstała w ramach „Krajowego Programu Ochrony Zabytków i Opieki nad Zabytkami na lata 2019–2022”, którego jednym z celów jest zwiększenie świadomości potrzeby poznania i ochrony dziedzictwa kulturowego przez młode pokolenie. Krajowy program realizuje tym samym zapisy ustawy z dnia 23 lipca 2003 r.
o ochronie zabytków i opieki nad zabytkami.

 

(Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa)

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...
Jak się zadaje pytanie całej klasie to nie odpowiadają nieśmiali. Te rady są ok tylko dla tych, któr...
Faktycznie ocenomania, czyli obsesja wszystkich: rodziców, uczniów, nauczycieli, na punkcie ocen (a ...
Co się stanie z tą postpiśmienną cywilizacją, gdy nastąpi długotrwały brak energii elektrycznej...?
Zaprawdę powiadam Wam - likwidacja matury rozwiązuje WSZYSTKIE problemy z maturą. Średnia ocen na św...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie