Postawa przedsiębiorcza jest motorem zmian w gospodarce i społeczeństwie. Nie da się jej wytworzyć działaniami administracyjnymi lub organizacją samych lekcji na temat przedsiębiorczości. Musi powstać środowisko społeczne, które aktywnie wspiera przedsiębiorcze postawy i które pozwala zakwitnąć kreatywnym inicjatywom, zwłaszcza młodych ludzi.
Pomysłodawcami Global Entrepreneurship Week są premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown, brytyjska rządowo-biznesowa organizacja Make Your Mark oraz prezes amerykańskiej Fundacji Kauffmana - Carl Schramm. Globalnymi sponsorami wydarzenia są IBM, Ernst & Young oraz giełda nowojorska NYSE.
Do 2008 r. inicjatywa ta była realizowana w USA i Wielkiej Brytanii. "W naszym kraju Tydzień Przedsiębiorczości był ogromnym sukcesem. W ostatnim odbyło się ponad 5000 rozmaitych imprez. Teraz połączymy nasze inicjatywy z innymi kampaniami w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. Ma to wielki sens: poprzez uwalnianie kreatywności młodych ludzi inwestujemy w lepszą przyszłość świata" - powiedział premier Gordon Brown podczas londyńskiej konferencji początkującej przygotowania do Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w 2008 roku.
Organizatorami polskiej edycji Światowego Dnia Przedsiębiorczości są Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan wraz z Forum Młodych PKPP Lewiatan. Polska jest jednym z 56 państw świata, które do tej pory zadeklarowały współorganizację tego przedsięwzięcia. Będzie to największe na świecie wydarzenie mające na celu promocję przedsiębiorczości wśród młodych ludzi. Od 17 do 23 listopada 2008 roku miliony osób wezmą udział w projektach zorganizowanych przez tysiące organizacji w setkach miast całego świata.
Przy tej okazji warto przypomnieć, że od ponad 2 lat trwają zabiegi o podniesienie rangi przedmiotu „podstawy przedsiębiorczości“ w szkołach ponadgimnazjalnych – tak, żeby mógł on stać się przedmiotem maturalnym. Niestety, jak dotąd Ministerstwo Edukacji Narodowej pozostaje głuche na argumenty kilkudziesięciu organizacji i instytucji zajmujących się edukacją ekonomiczną i finansową, w tym m.in. Narodowego Banku Polskiego, Komisji Nadzoru Finansowego, Polskiej Izby Ubezpieczeń, Związku Banków Polskich, a ostatnio również Komitetu Honorowego Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, którego otwarty apel do Ministra Edukacji Narodowej publikujemy niżej.
Apel Komitetu Honorowego Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Polsce |
Przedsiębiorczość jest postawą, która współdecyduje o życiowym powodzeniu jednostek, ale także o rozwoju społeczności i narodów. Międzynarodowa pozycja każdego kraju w dużo większym stopniu zależy dziś od przedsiębiorczości jego obywateli niż od pozostałych czynników. Przedsiębiorcze społeczeństwa mają aktywny stosunek do stojących przed nimi wyzwań, potrafią przełamywać własne ograniczenia w dążeniu do celu we wszystkich dziedzinach życia, nie tylko w biznesie. Jesteśmy jednak przekonani, że jest to nieodzowny warunek wzrostu zainteresowania tym przedmiotem uczniów, nauczycieli i dyrekcji szkół, podniesienia jego prestiżu i lepszego spełniania przypisanej mu roli. Komitet Honorowy Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Polsce Warszawa, 20 października 2008 r. |