Projekty eTwinning to polska specjalność

fot. Fotolia.com

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Dzięki dostępowi do europejskich funduszy i programów edukacyjnych polskie szkoły mogą realizować świetne inicjatywy we współpracy z europejskimi i krajowymi partnerami. Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji od wielu lat wspiera dokonania nauczycieli i uczniów biorących udział w programie eTwinning. W Warszawie odbyła się ceremonia wręczenia nagród w konkursie „Nasz projekt eTwinning 2022”. Do tegorocznej, siedemnastej edycji konkursu zgłoszono 82 projekty, a nagrodzono 20 w ramach czterech kategorii wiekowych i pięciu kategorii dodatkowych.

„Na 140 tys. projektów zrealizowanych w całej Europie aż 40 tys. to projekty polskie. To już 17 lat doświadczeń i wspólnej zabawy. Coś co 17 lat temu wydawało się dziwne i nie wiadomo było jak dalej potoczą się losy tego programu, okazało się wielkim sukcesem nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Niedawno okazało się też, że jest to program, który wychodzi naprzeciwko różnym nieprzewidywalnym rzeczom, które dzieją się wokół nas, jak chociażby pandemia czy edukacja zdalna” – mówi dyrektor Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji dr Paweł Poszytek.

Jak zaznaczył, dzięki projektom realizowanym przez nauczycieli w ramach projektów eTwinning i międzynarodowej współpracy uczniowie zdobywają umiejętności, których w toku zwykłej nauki w szkole czasami trudno rozwijać. „Menu tych kompetencji jest bardzo długie i bardzo ważne. (…) To jest otwartość na świat, to jest nabywanie pewnych cech przedsiębiorczych, to umiejętność komunikowania się w grupie, umiejętność pracy w grupie oraz umiejętność podchodzenia do problemów w sposób kreatywny” – wskazuje Poszytek.

Małgorzata Garkowska, koordynatorka projektu „STEAM Like Leonardo”, który zwyciężył w kategorii Ambasador eTwinning wyjaśniła, że celem przedsięwzięcia było z jednej strony uczczenie 500. rocznicy śmierci wybitnego naukowca, a z drugiej pokazanie jego dorobku i zainspirowanie uczniów jego wynalazkami. „Uczniowie mieli możliwość poznania dokonań tego naukowca zarówno w świecie sztuki, jak i inżynierii, technologii. Zobaczyć go w zupełnie w innym świetle – jako wynalazcę, który miał niesamowite horyzonty. Na zajęciach każdy uczeń mógł znaleźć jakąś cząstkę, która go interesuje ponieważ skrót STEAM oznacza naukę, technologię, inżynierię, sztukę i matematykę (z ang. science, technology, engineering, art and math)” – wyjaśnia Garkowska.

Pierwsze miejsce w kategorii projektów dla uczniów w wieku od 3 do 6 lat zdobył projekt „rESCue possible!” realizowany przez Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi nr 226 Małego Europejczyka w Warszawie. W kategorii uczniów w wieku 7-10 lat pierwsze miejsce przyznano projektowi „STEAMIST” ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Bolesławcu.

Nagrodę w kategorii dla uczniów od 11 do 15 lat zdobył projekt „My Water Footprint” ze Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Sokołowicach. Zwycięskim projektem w kategorii przedsięwzięć dla uczniów w wieku od 16 do 19 lat został projekt „Futuropia” przygotowany przez zespół z Technikum w Dolnośląskim Zespole Szkół w Karpaczu.

W tym roku przyznano też nagrody w kategorii „debiut”, dla projektów realizowanych przez nauczycieli początkujących w programie. Nagrodę zdobyła Martyna Minda z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Żołnierzy Armii Krajowej 72 Pułku Piechoty w Mniszku za projekt „The Calendar of Emotions & Values”.

Ogólnopolski konkurs „Nasz projekt eTwinning”, organizowany co roku przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, jest skierowany do nauczycieli wszystkich przedmiotów, dyrektorów, bibliotekarzy oraz innych pracowników pedagogicznych przedszkoli i szkół. Jego celem jest upowszechnienie najlepszych międzynarodowych projektów eTwinning, zrealizowanych z udziałem polskich nauczycieli – przedsięwzięć, które pomagają pozytywnie zmieniać polską i europejską edukację.

Więcej o programie eTwinning na stronie: https://www.etwinning.net/pl/pub/index.htm

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...
Jak się zadaje pytanie całej klasie to nie odpowiadają nieśmiali. Te rady są ok tylko dla tych, któr...
Faktycznie ocenomania, czyli obsesja wszystkich: rodziców, uczniów, nauczycieli, na punkcie ocen (a ...
Co się stanie z tą postpiśmienną cywilizacją, gdy nastąpi długotrwały brak energii elektrycznej...?

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie