Europejski Tydzień Zrównoważonego Rozwoju przypadający w tym toku w dniach 20-26 września, w Polsce obchodzony jest po raz ósmy. Ma przypominać o ważnych dla nas sprawach. Rozwój zrównoważony nazywamy bywa także ekorozwojem. Jest myśleniem o przyszłości. Żeby była. Najkrócej rozwój zrównoważony można określić jako zrównoważenie między potrzebami społecznymi, gospodarczymi i przyrodniczymi. Albo inaczej, między naszymi potrzebami a potrzebami przyszłych pokoleń. Tak więc dzielenie się tu i teraz oraz dzielenie się z tymi, którzy się dopiero narodzą.
Rozwój zrównoważony wymaga wyobraźni, mądrości, dalekowzroczności i odpowiedzialności. Jest myśleniem wspólnotowym, w przeciwieństwie do krótkowzrocznego egoizmu typu "po nas choćby potop". Na myślenie i działania zrównoważonego rozwoju składają się badania, przemyślenia i codzienne działania. Każdy i w każdym miejscu może coś zrobić. Zacznij od dzisiaj, a nie od jutra. Krok po kroku.
A co ja zacznę w Tygodniu Rozwoju Zrównoważonego? Zacznę zbierać fusy od kawy. Jakiś czas temu w mojej pracy w budynku uniwersyteckim pojawiły się kosze do selektywnej zbiórki odpadów. Pojemniki stoją na korytarzu, więc tam zanoszę papier, plastik czy metal. Na odpady zmieszane mam "od zawsze" kosz w swoim pokoju. Ale niewiele tam trafia, głównie fusy od kawy. Personel sprzątający do kosza wkłada worki foliowe (zapewne ze względów higienicznych i dla wygody). Przez moje fusy marnowane są worki plastikowe. Pora więc na samoograniczenia i ukrócenie tego marnowania surowców. Zacznę zbierać fusy do specjalnego naczynia. a potem je jakoś wykorzystam. Kolejny mały krok w zmniejszaniu negatywnego oddziaływania na środowisko i ekonomię oraz na przybliżanie się do pełnej gospodarki cyrkulacyjnej.
Cieszy to, że w każdym miejscu widać mniejszy czy większy postęp. Także i w moim uniwersytecie zwiększyły się działania w tym zakresie. Już nie tylko teoretyzowanie i rozważania ogólna, ale konkretne działania. Powstał Green Team i powoli wdrażane są różnorodne działania.
Tegoroczny Europejski Tydzień Rozwoju Zrównoważonego ustanowiony został w dniach od 20 do 26 września, niemniej projekty mogą być realizowane od 18 września do 8 października 2022. Także w szkołach - warto większą uwagę zwrócić na te zagadnienia. Więcej informacji na stronie ministerstwa.
Notka o autorze: Stanisław Czachorowski jest biologiem, ekologiem, nauczycielem i miłośnikiem filozofii przyrody, profesorem i pracownikiem naukowym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, a także członkiem grupy Superbelfrzy RP. Prowadzi blog Profesorskie Gadanie: https://profesorskiegadanie.blogspot.com.