Dzięki animacjom zrozumiesz tajemnice gospodarki

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Lekcje przedsiębiorczości w szkołach ponadgimnazjalnych rzadko przyjmują atrakcyjną formę. Wiedza ekonomiczna Polaków opiera się na wielu mitach i nieporozumieniach. Tymczasem ekonomia to niezwykle życiowa dziedzina nauki i uczniowie powinni znać jej podstawy. Chociażby dzięki kreskówkom, które przybliżą podstawowe pojęcia ekonomiczne.Edukator.pl

Ekonomia jest to dziedzina wiedzy, która powszechnie nosi opinię trudnej i skomplikowanej. Wiele osób styka się z nią dopiero w czasie studiów i kojarzy ją z wykresami, skomplikowanymi wzorami i definicjami. Sposób na przełamanie tego schematu proponuje Fundacja Nauka i Wiedza przy współpracy z Narodowym Bankiem Polskim. Od kilku lat organizuje ona konkurs, którego celem jest przekazanie uczniom szkół ponadpodstawowych wiedzy na temat podstawowych pojęć ekonomicznych poprzez filmy animowane. Już w marcu zaczyna się kolejna edycja.

Przygotowany przez Fundację cykl kilkuminutowych filmów animowanych wyjaśnia znaczenie różnych pojęć, z którymi często spotykamy się śledząc codzienną porcję informacji - takich jak np. bezrobocie, marketing czy inflacja. Powstało już 36 takich filmów - jest to tym samym unikalny na skalę światową multimedialny słownik wyjaśniający znaczenie najważniejszych zagadnień z życia gospodarczego. Wszystkie pojęcia tłumaczone są na konkretnych przykładach z życia codziennego, a w ich zrozumieniu pomagają bohaterowie całej serii – Król, Wynalazca, Minister Finansów, czy doradzający im ekspert Eugeniusz Loci. Filmiki są krótkie, zabawne i bardzo atrakcyjne w swojej formule, szczególnie dla przyzwyczajonej do tej formy przekazu młodzieży. Jak w wielu podobnych przedsięwzięciach, kluczowej roli wcale nie spełnia bogata szata graficzna, czy rozwinięta fabuła – wystarczył dobry pomysł.

Spośród całej serii bardzo ciekawy jest film, w którym tłumaczone jest pojęcie marketingu. Bohaterem tego odcinka jest Wynalazca, który wymyśla koło. Niestety, nikt nie jest zainteresowany kupnem nowego produktu. Z pomocą przychodzi Loci, który oferuje swoje usługi jako doradca wynalazcy. Proponuje mu sposób na promocję nowego narzędzia i pokazanie, dlaczego warto wydać na nie pieniądze. Wynalazca odnosi sukces, a widz poznaje mechanizmy i podstawowe narzędzia używane w marketingu.

Interesującym podejściem jest połączenie w cyklu zagadnień makro- i mikroekonomicznych. Skalę mikro- reprezentują poszczególni bohaterowie i ich indywidualne rozterki. Skalę makro- zapewnia postać Króla. Na przykład w odcinku dotyczącym wzrostu gospodarczego dowiaduje się on od swoich doradców, że wzrostu gospodarczego nie liczy się w centymetrach, a podniesienie podatków wcale nie jest najlepszym rozwiązaniem dla jego królestwa.

Podobnie w odcinku pokazującym czym jest bezrobocie, zwolnieni z fabryki Wynalazcy pracownicy dyskutują na temat przyczyn bezrobocia. Loci tłumaczy im, na czym polega bezrobocie strukturalne i czy może je spowodować prywatyzacja. Na koniec wskazuje im drogę do rozwiązania problemu pozostawania przez pracy – mogą po prostu założyć własną małą firmę i przekwalifikować się, jeżeli umiejętności, które posiadają, straciły rynkową wartość. I to wszystko, jak zgrabnie określa jeden z robotników, „bez lania letniej zupy”

Trzecia edycja konkursu już wkrótce

16 marca rusza trzecia edycja konkursu, z nowymi filmami i uaktualnioną tematyką. Zadaniem uczniów, podobnie jak w poprzedniej edycji, będzie odpowiedź na pytania w formie quizu dotyczącego zagadnień poruszanych w filmach. Dodatkowo, należy zaproponować hasło reklamowe dla nowopowstałej serii kreskówek. Na zwycięzców, jak w zeszłym roku, czekają cenne nagrody rzeczowe. Konkurs "Podstawowe pojęcia ekonomiczne" pokazuje, jak w prosty sposób można stworzyć wartościowe narzędzie edukacyjne. Podstawowa wiedza ekonomiczna jest niezbędna każdemu wchodzącemu w dorosłe życie młodemu człowiekowi - zarówno do zrozumienia wielkich społecznych debat, jak i do zarządzania własnymi finansami. Metoda edutainment powoduje, że te same treści, które większość nauczycieli zamknęłaby w formę teoretycznych wykładów, można też pokazać w atrakcyjnej oprawie. Jednak przede wszystkim, twórcom filmów udało się pokazać praktyczne znaczenie i zastosowanie omawianych pojęć. Dużo łatwiej przecież zapamiętać dylematy sympatycznego Wynalazcy, niż liczne definicje i wyliczanki.

Filmy edukacyjne mogą służyć jako użyteczne narzędzie zarówno dla nauczycieli, jak i dla uczniów. Jak pokazują doświadczenia z irlandzkich szkół podstawowych, również młodzież chętnie sięga po cyfrową kamerę i łączy przyjemnie z pożytecznym – ucząc się i wykorzystując pokłady swojej kreatywności. Warto więc docenić wreszcie edutainment i multimedia. Nikt nie powiedział, że zdobywanie wiedzy nie ma sprawiać przyjemności!

Więcej informacji na temat konkursu, w tym jego regulamin, można znaleźć na stronie portalu Edukator.pl.

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Ppp napisał/a komentarz do Dziesięć błędów informacji zwrotnej
Wszystko to prawda, ale na "zerowym" punkcie powinno być: błędem krytyki jest samo jej istnienie! w ...
Zbyt ogólny opis by zrozumieć czym to się różni od istniejących aplikacji edukacyjnych które są zazw...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Natura matury
Miałem wrażenie, że dość jasno dałem do zrozumienia, że nie rozważam tu zasadności ani prawidłowości...
Mikołaj napisał/a komentarz do Natura matury
Trafne pokazuje to, że matura to nie tylko test wiedzy, ale rytuał przejścia, który ma sens tylko wt...
Ppp napisał/a komentarz do Natura matury
Maturę nalezy ZLIKWIDOWAĆ, ponieważ jest niesprawiedliwym egzaminem, którego można PRZYPADKOWO nie z...
Zapisałem dziecko na karate kontaktowe przez takich własnie małych gnojków by sam umiał się bronić
Nauczyciel napisał/a komentarz do Jeszcze większa automatyzacja pracy twórczej
Są też aplikacje które skutecznie potrafią wykrywać czy dany tekst został napisany przez AI czy nie ...
Kajtek napisał/a komentarz do Po co jest szkoła?
Szkoły niczego nas nie uczą oprócz polskiego oraz matematyki nic więcej nie jest nam potrzebne a nau...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie