Edukacja wobec wyzwań globalnych

fot. Fundacja Edukacja dla Demokracji

Narzędzia
Typografia
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Uczysz w szkole i szukasz ciekawych pomysłów na zajęcia? Spotykasz się z tematem aktualnych wyzwań na świecie i nie wiesz jak rozmawiać o tym w klasie z uczniami i uczennicami? Weź udział w jesiennej edycji kursu e-learningowego „Edukacja wobec wyzwań”!

No dobrze, ale jakich właściwie wyzwań?... Globalnych, rzecz jasna! Współczesny świat zmienia się bardzo dynamicznie i dzisiejsze pokolenie uczniów już niebawem jako dorośli będzie musiało wziąć współodpowiedzialność za jego losy i udział w rozwiązywaniu trapiących go problemów. Te problemy, czy jak wolimy je nazywać – wyzwania, to np. kwestie pokoju i bezpieczeństwa na świecie, poprawa jakości życia w krajach globalnego Południa, ochrona praw człowieka, zapewnienie zrównoważonego rozwoju czy budowanie partnerskich relacji gospodarczych i społecznych pomiędzy krajami globalnej Północy i globalnego Południa.

Edukacja globalna adresowana do uczniów chce rozwijać w nich wartości i umiejętności, które pomogą im stawić czoła zmieniającej się rzeczywistości. Uczy krytycznego myślenia i samodzielnego wyciągania wniosków, a wreszcie zachęca do działania i aktywnego mierzenia się z globalnymi wyzwaniami.

Organizacje pozarządowe wspierają nauczycieli i nauczycielki w ich pracy, rokrocznie tworząc kolejne materiały edukacyjne, z których można bezpłatnie korzystać przygotowując zajęcia szkolne. Fundacja Edukacja dla Demokracji, od kilka lat prowadzi bazę materiałów edukacyjnych pod adresem www.e-globalna.edu.pl, ułatwiając nauczycielom i nauczycielkom dostęp do wysokiej jakości scenariuszy zajęć. Ale to nie wszystko – w tym roku mamy dla was dodatkową propozycję: bezpłatny kurs on-line, wprowadzający do tematyki edukacji globalnej i ułatwiający rozpoczęcie jej prowadzenia w szkole.

Każdy nauczyciel i każda nauczycielka, po wzięciu udziału w kursie będzie przygotowany/przygotowana do prowadzenia zajęć z edukacji globalnej dla swoich uczennic i uczniów. Będzie mieć możliwość poszerzania wiedzy młodzieży na temat zjawisk i współzależności globalnych, budowania poczucia odpowiedzialności za współczesny świat oraz kształtowania gotowości do działania na jego rzecz.

Kurs e-learningowy „Edukacja wobec wyzwań” potrwa 8 tygodni, odbędzie się w terminie 2 października – 30 listopada 2017 r.

Tematyka kursu:

1. Czym jest edukacja globalna? Jakie tematy porusza i w jakim celu?
2. Edukacja globalna a podstawa programowa, czyli dlaczego warto.
3. Cele Zrównoważonego Rozwoju – czym są i jak o nich uczyć?
4. Jak uczyć o świecie bez umacniania stereotypów?

Kurs składa się z trzech elementów:

 • Wiedza – w każdym module proponujemy dawkę wiedzy do przyswojenia w przyjaznej formie, możecie spodziewać się prezentacji, filmów, odsyłaczy do ciekawych artykułów.
 • Praktyka – w ciągu 8 tygodni kursu zaproponujemy 2 zadania "domowe" do wykonania w szkole, konkretnie zajęcia do poprowadzenia w oparciu o scenariusz lekcji, dostępny na stronie www.e-globalna.edu.pl 
 • Komunikacja – kurs to okazja do wymiany doświadczeń z innymi uczestnikami i dyskusji na forach tematycznych. Ponadto, każda osoba po przeprowadzeniu zajęć zadanych “do domu” otrzyma informację zwrotną od osoby prowadzącej.

Jak się zgłosić?

Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy swoimi danymi do 15 września. Osoby, które zgłoszą się do udziału otrzymają mailowe potwierdzenie o zaakceptowaniu do 20 września.

Każda osoba, która ukończy kurs otrzyma certyfikat uczestnictwa i specjalną torbę ekologiczną, idealną do noszenia dzienników i pomocy dydaktycznych. Osoby wyróżniające się aktywnością w kursie dostaną drobny upominek-niespodziankę. Osoby, które ukończą kurs z wyróżnieniem otrzymają zestaw plansz edukacyjnych, do wykorzystania w klasie.

Szkolenie jest elementem projektu "E-globalna w praktyce" realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji i współfinansowanego w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Więcej informacji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 

Źródło: Fundacja Edukacja dla Demokracji

 

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

 • Written by Robert Raczyński
  Jak to najczęściej w szkolnej praktyce bywa, regułą jest, że nie ma reguły. Jakość podręczników, spo...
 • Written by Kinga
  ..."Pedagog z wykształcenia i powołania"... dokładnie tak !!!! Pani Małgosiu, wspaniały i mądry arty...
 • Written by Robert Raczyński
  Czytając lead miałem nadzieję na ciekawą refleksję nad wyciągniętym w nim wnioskiem, a otrzymałem ko...
 • Written by Yuyy
  Co za czasy. Ja też okaleczalam się i nie była to wina moich rodziców tylko rówieśników w szkole. Dz...
 • Written by Robert Raczyński
  Od bardzo dawna nie czytałem materiału promocyjnego o tak dużym ładunku społecznej użyteczności. Bra...
 • Written by Ppp
  Podane przykłady brzmią bardzo sztucznie (warto przeczytać sobie tekst na głos!), ale sama zasada sł...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie