Podczas edukacji zdalnej, hybrydowej, ale także w stacjonarnym modelu nauczania bardzo często poszukujemy programów i aplikacji do nagrywania wypowiedzi głosowych. Prosimy uczniów o nagranie fragmentu czytanego tekstu, by sprawdzić np. technikę i płynność czytanego utworu czy też sposób recytacji np. wiersza.
To idealny sposób na to, by dać możliwość wypowiedzi uczniom nieśmiałym, którzy mają ogromny dyskomfort podczas wystąpień na forum klasy, czy też np. dać szansę na wykazanie się wiedzą uczniom z dysfunkcją mowy i wadą wymowy.
Ucząc języków możemy w ten sposób sprawdzić wymowę trudnego słownictwa. W projekcie program Vocaroo sprawdzi się do komunikacji i wymiany spostrzeżeń na temat rezultatów projektu.
Pomysłów na zastosowanie tego narzędzia jest naprawdę wiele. Nagrywanie głosu sprawdzi się szczególnie w trakcie edukacji hybrydowej i zdalnej. Dzięki niemu nie tylko uczniowie, ale także nauczyciele mogą przesyłać wiadomości i polecenia dla uczniów, ale także instrukcje . Nagrany plik możemy udostępnić za pomocą wygenerowanego linku, kodu qr, czy też pobranego pliku w formacie mp3.
Jak wykorzystać to narzędzie? Przygotowałyśmy dla uczniów, ale także dla nauczycieli krótki tutorial:
Notka o autorkach: Zyta Czechowska i Jolanta Majkowska - nauczycielki w Zespole Szkół Specjalnych w Kowanówku. Członkinie grupy SuperbelfrzyMini i SuperbelfrzyRP. Autorki bloga specjalni.pl. Entuzjastki nowoczesnych technologii i kreatywnych pomocy dydaktycznych. Wdrażają elementy programowania w szkolnictwie specjalnym. Autorki projektu sieci współpracy nauczycieli, prowadzące Rady Szkoleniowe i warsztaty dla nauczycieli. Za szczególne osiągnięcia edukacyjno-wychowawcze otrzymały w 2017 r. Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej. Niniejszy artykuł ukazał się w blogu Specjalni.pl. Licencja CC-BY-SA.