Powrót szkół do zdalnej edukacji oznacza konieczność przypomnienia sobie doświadczeń z lekcjami online, które miały miejsce na wiosnę, ale jest też nowym wyzwaniem, aby poprawić to, co było dotychczas. Poprawić, czyli z jednej strony zapewnić większą efektywność procesu nauczania, a z drugiej sprawić, żeby ten przekaz stał się bardziej różnorodny i nie przypominał nam monotonnych wykładów z nauczycielem w roli głównej. Pomocą mogą nam służyć aplikacje, które możemy łatwo użyć prowadząc zajęcia w MS Teams lub innych narzędziach współpracy online.
Jeśli w szkole korzystamy z Microsoft 365, stosunkowo łatwo możemy wzbogacić proces uczenia się poprzez wykorzystanie takich narzędzi jak OneNote, Forms czy innych aplikacji dostępnych w pakiecie. Aplikacje w naszych urządzeniach komputerowych to dziś po prostu "zwykłe" narzędzia pracy nauczyciela. Warto dobrze poznać przynajmniej te podstawowe, aby w pełni wykorzystać ich możliwości i przekonać się, że rzeczywiście pomagają efektywniej uczyć (się). Nie jest to trudne i już po kilku próbach możemy w łatwy sposób korzystać z różnych form angażowania uczniów w lekcję online (podobnie jak wykorzystać te aplikacje np. do prac domowych, także w formie projektowej).
O tym, w jaki sposób możemy łączyć różne aplikacje na zajęciach opowiadała podczas webinaru Akademii Cyfrowego Edukatora Dorota Ługowska, nauczycielka informatyki w Publicznej Szkole Podstawowej nr 15 im. Władysława Syrokomli w Radomiu, członkini społeczności Microsoft Innovative Educator Expert (MIEE). W swojej inspirującej prezentacji pokazała m.in., jak Teams, OneNote, Forms i inne aplikacje z pakietu Office 365 pomagają w organizacji pracy uczniów podczas lekcji. Na konkretnych przykładach zaprezentujemy, jak można połączyć różne aplikacje zarówno w pracy stacjonarnej, jak i zdalnej, i dlaczego warto ich użyć. Zachęcamy do obejrzenia i zainspirowania się:
***
Co miesiąc w Akademii Cyfrowego Edukatora będą pojawiać się nowe webinary, artykuły, polecane kursy i inspirujące przykłady tych, dla których cyfrowa nauka stała się codziennością.
Jeszcze więcej propozycji i inspiracji w ramach Akademii Cyfrowego Edukatora znajdziecie na stronach:
Masz pytania? Potrzebujesz pomocy lub wsparcia? Skontaktuj się z organizatorami: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Projekt Akademia Cyfrowego Edukatora realizowany jest przez Edunews.pl i Microsoft.
Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl (2008) i organizatorem cyklu INSPIR@CJE. Zajmuje się zawodowo polską edukacją od ponad 15. lat i jest głęboko zaangażowany w debatę na temat modernizacji i reformy szkolnictwa (zob. np. Dobre zmiany w edukacji, Jak będzie zmieniać się edukacja?). Realizuje projekty edukacyjne i szkoleniowe o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Blisko współpracuje z nauczycielami i szkołami. Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP.
Ostatnie komentarze
Bardzo dziękuję za cenny komentarz.
Jestem w pewnym sensie Pana "studentem" ...