Różne sprzęty i urządzenia, często niekompatybilne ze sobą, różne systemy operacyjne na tych urządzeniach, różne aplikacje służące niby do tego samego, ale posiadające nieco odmienne funkcje, różne serwery i wieczne kłopoty z ich utrzymaniem – taki stan zasobów technologicznych w szkołach pojawia się dość często. To być może efekt wieloletnich inwestycji bez żadnego planu. Jak sobie z tym poradzić?
Niekompatybilność technologii w szkołach to spore wyzwanie dla każdego administratora szkolnej sieci IT. Niby sprzęt jest, ale jak przyjdzie go użyć, okazuje się, że nie jest to takie proste. Oczywiście lepiej, gdy od razu kupujemy odpowiednie sprzęty, ale nie zawsze się da na przestrzeni lat (zwłaszcza, gdy brakuje funduszy na inwestycje w technologie, więc „łapie się”, co dają). W edukacji potrzebujemy pewnej standaryzacji, zarówno w nauczaniu cyfrowym, jak i zarządzaniu szkolną siecią IT. Idealnie byłoby oczywiście, gdyby w danej szkole wszyscy uczniowie mogli pracować w tym samym środowisku i używać kompatybilnych narzędzi cyfrowych. Czas pandemii wymusił pewne inwestycje i miejmy nadzieję, że dobre praktyki z edukacji zdalnej będą mogły na stale zagościć w szkołach, także w nauczaniu stacjonarnym.
Drugi webinar Akademii Cyfrowego Edukatora z cyklu adresowanego do szkolnych administratorów IT poprowadzili Michał Grześlak z Ośrodka Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie (OEIiZK) oraz Bartosz Białek z Zespołu Edukacji Microsoft w Polsce. Zapraszamy do posłuchania i zainspirowania się:
***
Co miesiąc w Akademii Cyfrowego Edukatora będą pojawiać się nowe webinary, artykuły, polecane kursy i inspirujące przykłady tych, dla których cyfrowa nauka stała się codziennością.
Jeszcze więcej propozycji i inspiracji w ramach Akademii Cyfrowego Edukatora znajdziecie na stronach:
Masz pytania? Potrzebujesz pomocy lub wsparcia? Skontaktuj się z organizatorami:
Projekt Akademia Cyfrowego Edukatora realizowany jest przez Edunews.pl i Microsoft.
Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl (2008) i organizatorem cyklu INSPIR@CJE. Zajmuje się zawodowo polską edukacją od ponad 15. lat i jest głęboko zaangażowany w debatę na temat modernizacji i reformy szkolnictwa (zob. np. Dobre zmiany w edukacji, Jak będzie zmieniać się edukacja?). Realizuje projekty edukacyjne i szkoleniowe o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Blisko współpracuje z nauczycielami i szkołami. Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP.