O konfiguracji szkolnej sieci pod kątem edukacji zdalnej

fot. Adobe Stock

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Coraz więcej nauczycieli i uczniów korzysta z Microsoft Teams. Konfiguracja ustawień sieci może być sporym wyzwaniem dla każdego administratora IT. Można ułatwić sobie zadanie przy pomocy narzędzi do automatyzacji operacji, a także zasad globalnych, które przypiszemy do określonych grup użytkowników i które pozwolą nam zwiększyć bezpieczeństwo procesu nauki zdalnej.

Wielokrotne powtarzanie tych samych czynności może być sporą udręką dla administratora szkolnej sieci IT. Z pomocą może przyjść interpreter poleceń Powershell, który pozwala na automatyzację zadań w systemach operacyjnych Microsoft. Jest to także język skryptowy, który umożliwia budowanie całych sekwencji poleceń o charakterze tradycyjnych programów.

Warto także poświęcić więcej uwagi zasadom spotkań w Microsoft Teams, które mają być dostępne dla użytkowników dołączających do spotkań. Można ustawić zasady globalne, ale także niestandardowe, dopasowane do potrzeb konkretnych osób. Na przykład - dla zwiększenia bezpieczeństwa – tylko organizator spotkania (nauczyciel) powinien być automatycznie wpuszczony na spotkanie, zaś pozostałe osoby wpuszcza już osobiście. Warto także pamiętać, że aplikacja ciągle rozwija się i pojawiają się nowe funkcje, które mogą ułatwić organizację procesu nauki.

Trzeci webinar Akademii Cyfrowego Edukatora z cyklu adresowanego do administratorów szkolnej sieci IT poprowadził Konrad Sagała - ekspert firmy Microsoft, który zajmuje się zawodowo projektowaniem i wdrażaniem systemów informatycznych, m.in. Office 365, Microsoft Exchange, Skype for Business, Microsoft Teams, Active Directory.

Podczas webinaru rozmawialiśmy o tym, jak skonfigurować ustawienia szkolnej sieci - m.in. zautomatyzować część operacji za pomocą skryptów PowerShell, jak przypisywać polityki do osób lub grup, jak zarządzać ustawieniami zespołów za pomocą polityk. Zapraszamy:

***

Co miesiąc w Akademii Cyfrowego Edukatora będą pojawiać się nowe webinary, artykuły, polecane kursy i inspirujące przykłady tych, dla których cyfrowa nauka stała się codziennością.

Jeszcze więcej propozycji i inspiracji w ramach Akademii Cyfrowego Edukatora znajdziecie na stronach:

Masz pytania? Potrzebujesz pomocy lub wsparcia? Skontaktuj się z organizatorami: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Projekt Akademia Cyfrowego Edukatora realizowany jest przez Edunews.pl i Microsoft.

 

Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl (2008) i organizatorem cyklu INSPIR@CJE. Zajmuje się zawodowo polską edukacją od ponad 15. lat i jest głęboko zaangażowany w debatę na temat modernizacji i reformy szkolnictwa (zob. np. Dobre zmiany w edukacjiJak będzie zmieniać się edukacja?). Realizuje projekty edukacyjne i szkoleniowe o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Blisko współpracuje z nauczycielami i szkołami. Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP.

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...
Jak się zadaje pytanie całej klasie to nie odpowiadają nieśmiali. Te rady są ok tylko dla tych, któr...
Faktycznie ocenomania, czyli obsesja wszystkich: rodziców, uczniów, nauczycieli, na punkcie ocen (a ...
Co się stanie z tą postpiśmienną cywilizacją, gdy nastąpi długotrwały brak energii elektrycznej...?
Zaprawdę powiadam Wam - likwidacja matury rozwiązuje WSZYSTKIE problemy z maturą. Średnia ocen na św...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie