O równych szansach – katalog narzędzi integracyjnych Microsoft

fot. Fotolia.com

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Nowoczesne technologie powinny służyć wszystkim użytkownikom komputerów, bez względu na ich sprawności lub niepełnosprawności. To cel nadrzędny, który starają się osiągnąć zwłaszcza firmy informatyczne oferujące programy użytkowe i biurowe. Microsoft przygotował przewodnik dla nauczycieli i użytkowników systemu Windows, pokazujący, jakie narzędzia są dostępne na użytkowanych przez nich platformach.

Projektowanie inkluzywne (uniwersalne) to zwrot, który coraz mocniej wkracza w życie każdego człowieka. Wielu z nas mierzyło się w życiu z tymczasowymi lub trwałymi ograniczeniami, takimi jak słaby słuch lub wzrok bądź utrata zdolności ruchowej. W takich momentach wszyscy potrzebujemy należytego wsparcia i opieki.

Firma Microsoft od wielu lat pracuje nad tym, aby udostępniać swoje produkty różnym grupom odbiorców. Niniejszy przewodnik - Równe szanse dzięki technologiom Microsoft - zawiera przegląd najnowszych ułatwień dostępu w systemie Windows i usłudze Office 365 Education, opracowanych w oparciu o założenia projektowania inkluzywnego. Ułatwienia dostępu mogą być używane przez osoby z wadami wzroku i słuchu, ograniczeniami funkcji motorycznych, trudnościami w czytaniu i trudnościami językowymi. Technologie ułatwiające pisanie, słuchanie i wyświetlanie, technologia zamiany mowy na tekst i inne rozwiązania są już dostępne dla każdego, kto ich potrzebuje — zarówno w domu, jak i w sali lekcyjnej lub miejscu pracy.

Ten przewodnik będzie szczególnie przydatny dla osób, które w swojej pracy wykorzystują cyfrowe narzędzia edukacyjne: nauczycieli, wychowawców, specjalistów ds. pracy korekcyjnej lub socjalnej oraz osób, które pracują z dziećmi i dorosłymi w klasach i grupach integracyjnych. Szczególnie powinni się nim zainteresować nauczyciele - specjaliści zdołali uczynić proces kształcenia jeszcze bardziej indywidualnym, dzięki czemu stał się on bardziej przystępny dla uczniów.

O tym, jak nauczyciele wykorzystują narzędzia Microsoft w pracy z uczniami ze SPE można dowiedzieć się tutaj: https://www.edunews.pl/nowoczesna-edukacja/ict-w-edukacji/5279-technologie-cyfrowe-a-wsparcie-uczniow-ze-spe

 

(Źródło: Microsoft, opr. red.)

 

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie