Kot Scratch na Twoich lekcjach

fot. Scratch.org

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Ten pomarańczowy kot mieszka już niemal w każdej polskiej szkole, a zdarza się, że dzieci poznają go już w przedszkolu! Co decyduje o jego popularności? Wszystko dzięki temu, że wizualny język programowania nie jest jedynie narzędziem przydatnym na zajęciach komputerowych. Przeciwnie! Kot Scratch świetnie sprawdza się także na innych lekcjach. A żeby praca z nim była jeszcze przyjemniejsza, mamy dla Was kilka przydatnych podpowiedzi!

Ze Scratchem bywa różnie – czasem trzeba go nieco oswoić (tak już z kotami bywa), a czasem jest to po prostu miłość od pierwszego wejrzenia. Innymi słowy – absolutnie każdy może zacząć programować z pomarańczowym kotem. Czasem wsiąknie od razu i trudno będzie go/ją oderwać od projektu. Czasem natomiast trzeba będzie odrobiny wsparcia i kilku wskazówek, by wskoczyć w wizualny język programowania i nagle odkryć, że jest to świetny sposób na naukę – nie tylko kompetencji cyfrowych.

Niezależnie od tego, czy już programujesz w Scratchu, czy też dopiero zaczynasz, mamy dla Ciebie przydatny materiał, dzięki któremu scratchowanie będzie jeszcze bardziej zajmujące. Przy okazji zyskasz sporo wskazówek co do organizacji lekcji dla Twoich uczennic i uczniów. Co przygotowaliśmy? O różnych przygodach z pomarańczowym kotem dowiesz się z webinaru prowadzonego przez Joannę Apanasewicz w ramach edycji 2022/2023 programu #SuperKoderzy Fundacji Orange.

Nagranie z webinaru “Ukryte zdolności kota Scratcha” to materiał pełen konkretnych propozycji działania z najpopularniejszym wizualnym językiem programowania. Trenerka Joanna Apanasewicz dzieli się własnymi doświadczeniami i pomysłami na aktywności, które mogą stanowić jeden z elementów zajęć lub stać się kanwą całej lekcji. Każdą propozycję szczegółowo omawia i prezentuje jej wykorzystanie, dzięki czemu słuchacz/słuchaczka może już następnego dnia wprowadzić wybrane narzędzia w życie.

Opowiadamy m.in. o tym:

  • czym jest plecak w Scratchu i dlaczego MUSISZ zacząć z niego korzystać,
  • jak uczynić siebie samego/samą częścią scratchowego projektu,
  • czym są karty Scratcha i jak z nimi pracować.

Czemu ten webinar jest dla Ciebie?

Nauka programowania w szkole to wspaniały sposób na rozwijanie szeregu kompetencji – od cyfrowych przez umiejętność pracy w grupie, logiczne myślenie, po kreatywność. Scratch sprzyja budowaniu kompetencji miękkich, w dodatku może pomóc w organizacji ciekawych zajęć w ramach każdego przedmiotu szkolnego (tak, każdego!). Dlatego garść podpowiedzi od Joanny Apanasewicz jest szczególnie warta poznania.

Dzięki webinarowi:

  • zdobędziesz nowe pomysły na zajęcia lekcyjne i pozalekcyjne,
  • odkryjesz nowe funkcje w Scratchu, które ułatwiają pracę w tym narzędziu,
  • poznasz inne zasoby dostępne w sieci, które z pewnością spodobają się Tobie i dzieciom w klasie.

Podczas webinaru trenerka mówi o przydatnych źródłach – wszystkie zebrała pod tym linkiem. Nic tylko korzystać!

***

#SuperKoderzy to ogólnopolski program edukacyjny Fundacji Orange, którego kluczowym elementem jest nauka programowania. Adresowany jest do szkół podstawowych oraz uczniów w wieku 9-14 lat. W czasie trwania programu dzieci uczą się programowania, podstaw robotyki i poznają świat nowych technologii nie tylko na informatyce, ale również na lekcjach przyrody, historii, języka polskiego, muzyki, matematyki czy języków obcych. Operatorem programu jest Fundacja Think! Więcej informacji: www.superkoderzy.pl.

 

Notka o prowadzącej webinar: Joanna Apanasewicz jest nauczycielką edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej w Chrząstawie Wielkiej. Autorka scenariuszy, materiałów edukacyjnych i publikacji dotyczących wprowadzania nowych technologii do edukacji, programowania, STEAM, a także kreatywnych i aktywizujących metod nauczania. Trenerka, mentorka i ekspertka edukacyjna w Niepublicznym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli Cyfrowy Dialog, a także trenerka w Fundacji Szkoła z Klasą. Blogerka, należy do społeczności Superbelfrzy RP.

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Danuta Sterna napisał/a komentarz do Nauczanie z technologią w tle
Właśnie o tym piszę, nie możemy się odwrócić od technologii, ale potrzeba bardzo dużego rozsądku i r...
Marcin Polak napisał/a komentarz do Nauczanie z technologią w tle
Dużo problemów wynika z tego, że szkoły często kupują bez długofalowego planu, byle co - to, co im w...
Gość napisał/a komentarz do Uczenie się metodą uczniowskiego eksperymentu
bardzo fachowo i przystępnie wyłożony temat, brawo!
Ppp napisał/a komentarz do Pomysł na lekcję wychowawczą
Pomysł ciekawy, ale proponuję teraz obliczyć PRAWDOPODOBIEŃSTWO trwałego wcielenia w życiu tego, co ...
Maciej M Sysło napisał/a komentarz do Czy projekt to dobra forma uczenia się?
Poniższy fragment pochodzi z mojej pracy "Przyszłość Laboratorium", która ukazała się w czasopiśmie ...
Ppp napisał/a komentarz do Kilka wskazówek, jak się uczyć
Najpierw należało przypomnieć i scharakteryzować style nauki - wzrokowcy, słuchowcy, kinestetycy. Po...
Lech Mankiewicz napisał/a komentarz do Kilka wskazówek, jak się uczyć
Bardzo ważna uwaga, choć mam wrażenie, że analiza nie jest do końca kompletna. Dlaczego? Taka techni...
To Stowarzyszenie Umarłych Statutów podaje nieprawdę. Art. 99 ustawy Prawo oświatowe umożliwia wprow...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie