Narzędzia TIK w nauczaniu matematycznym

fot. Fundacja mBanku

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Narzędzia technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) stały się nieodłącznym elementem edukacyjnych przedsięwzięć. Służą różnym celom – integrują, pozwalają pracować zdalnie, oferują platformy rozwijajace wiedzę i umiejętności czy programy do tworzenia przeróżnych aplikacji. Można odnieść wrażenie, że każdy dzień przynosi nowe narzędzie, które kusi formą, treścią lub atrakcyjną innowacją. Dlaczego by ich nie wykorzystać w nauczaniu matematyki?

Serdecznie polecamy nagranie webinaru Narzędzia TIK w nauczaniu matematycznym, zrealizowanego przez Fundację Think! i Fundację mBanku. Webinar poprowadzony przez dwie doświadczone nauczycielki – Jolantę Okuniewską oraz Joannę Świercz – to skarbnica sprawdzonych i skutecznych metod nauczania matematyki wykorzystujących nowoczesne technologie.

W kontekście nauczania – nie tylko matematyki – w szkole podstawowej, kluczowe staje się nie tylko umiejętne włączanie tych technologii w proces edukacyjny, ale też świadome ich ograniczanie. Jest to spostrzeżenie wielu nauczycielek i nauczycieli, którzy mówią wprost: kiedyś na moich lekcjach było bardzo dużo technologii, teraz jest ich zdecydowanie mniej. Czemu? Kluczem zdaje się być zachowanie równowagi i korzystanie z narzędzi cyfrowych tam, gdzie faktycznie będą wspierać w nauce. Entuzjazm względem technologii zmienia się na rzecz spokojnej oceny możliwości i przemyślanych wyborów.

Z takim podejściem sięganie po narzędzia cyfrowe przynosi więcej korzyści, tak dla nauczyciela, jak i ucznia. A jest ich niemało. Technologie mogą znacząco ułatwić zrozumienie abstrakcyjnych koncepcji matematycznych poprzez wizualizacje czy gry edukacyjne, które angażują dzieci, dają im szansę obserwacji i doświadczania procesów, a w efekcie motywują do nauki. Dzięki narzędziom takim jak platformy do kodowania czy tworzenia projektów 3D, platformy edukacyjne czy aplikacje do ćwiczeń uczennice i uczniowie mogą eksplorować matematykę w sposób bardziej intuicyjny, co sprzyja lepszemu zrozumieniu materiału i rozwijaniu umiejętności krytycznego myślenia. Ponadto, TIK umożliwiają personalizację nauczania – pozwalają łatwo dostosować tempo i poziom trudności zadań do indywidualnych potrzeb ucznia lub grupy.

Przy których zagadnieniach matematycznych narzędzia cyfrowe okazują się szczególnie przydatne? Kiedy faktycznie warto sięgnąć po telefony, tablety czy laptopy? Podpowiedzi i wskazówki znajdziesz w poniższym nagraniu:

Podczas webinaru:

  • poznasz innowacyjne technologie w edukacji,
  • uzupełnisz wiedzę o TIK jako narzędziu wsparcia dydaktycznego,
  • odkryjesz praktyczne zastosowania narzędzi cyfrowych w nauczaniu matematyki.

Sięgnij po więcej

Dwa poprzednie webinary z cyklu „Matematyka jest wszędzie” możesz obejrzeć tutaj:

Gdzie jeszcze szukać pomysłów?

Sięgnij po bezpłatnego ebooka „Matematyka jest wszędzie” wydanego przez Fundację mBanku. Znajdziesz go na stronie www.msilnia.pl. Książka nie jest typowym podręcznikiem, a korzystać mogą z niej nauczycielki, edukatorzy i rodzice. To zbiór inspiracji, który pokazuje matematykę w codziennym życiu, kulturze i naturze. Może przydać się zarówno w domu, jak i w szkole – podczas lekcji, kółek zainteresowań i realizacji projektów.

Uczysz w szkole podstawowej? Dowiedz się więcej o nowym programie Fundacji mBanku – mSilnia, dzięki któremu możesz zyskać grant dla swojej szkoły na realizację projektu bądź honorarium za scenariusz zajęć matematycznych. Nabór trwa do 7 maja 2024 r. Więcej przeczytasz na stronie programu.

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Maciej M Sysło napisał/a komentarz do Czy projekt to dobra forma uczenia się?
Poniższy fragment pochodzi z mojej pracy "Przyszłość Laboratorium", która ukazała się w czasopiśmie ...
Ppp napisał/a komentarz do Kilka wskazówek, jak się uczyć
Najpierw należało przypomnieć i scharakteryzować style nauki - wzrokowcy, słuchowcy, kinestetycy. Po...
Lech Mankiewicz napisał/a komentarz do Kilka wskazówek, jak się uczyć
Bardzo ważna uwaga, choć mam wrażenie, że analiza nie jest do końca kompletna. Dlaczego? Taka techni...
To Stowarzyszenie Umarłych Statutów podaje nieprawdę. Art. 99 ustawy Prawo oświatowe umożliwia wprow...
Książka „Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym” nie jest autorstwa Martina Seligmana, lecz D...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Osiem filarów reformy edukacji (z komentarzem)
Dzięki za ten tekst. Mnie, mimo jakichś trzech podejść, nie udało się zadowalajaco skomentować tej b...
Gość napisał/a komentarz do Osiem filarów reformy edukacji (z komentarzem)
Też się bardzo niepokoję. Trudno mi się czyta te życzeniowe postulaty.
Ja się zgadzam z polonistką. Nauczyciele świetlicy zwykle jako argument pracy w wymiarze 26 godzin p...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie