Uczenie oparte na grach przyszłością edukacji?

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Fundacja Gates’ów rozpoczęła współpracę z Centrum Naukowym Gier Uniwersytetu Washington. Rezultatem współpracy ma być przygotowanie darmowej gry edukacyjnej Refraction. Jednym z priorytetów fundacji jest prowadzenie badań i rozwijanie uczenia się opartego na grach. Zdaniem Billa Gatesa uczenie się oparte na grach będzie fundamentem edukacji przyszłości.(C) Edunews.pl

Według Billa Gatesa w klasach szkolnych przyszłości uczniowie będą podzieleni na grupy w zależności od stopnia posiadanych kompetencji. Lekcja będzie wyglądała inaczej niż obecnie. Nie będzie jednego wykładu nauczyciela wspomaganego rozmaitymi narzędziami multimedialnymi. Uczniowie pracować będą w mniejszych lub większych zespołach. Jedni będą grali w edukacyjną grę albo pracowali na symulatorze rzeczywistości. Inni pracować będą z nauczycielem nad zagadnieniami teoretycznymi, jeszcze inni odbywać będą w tym czasie lekcje online, w których prowadzić ich będzie avatar nauczyciela.

Taka forma organizacji zajęć pozwoli wydobyć z uczniów wysoką motywację do uczenia się i entuzjazm porówywalny z tym, gdy siedzą oni przed ekranem i grają w pasjonującą grę. Umożliwiłaby również wprowadzenie zróżnicowanego tempa uczenia się, tak aby każdy mógł rozwijać umiejętności w preferowanym przez siebie stylu i czasie.

Gates precyzuje, że nie chodzi jednak o zastąpienie jedną wielką grą całej lekcji. Gry w tej koncepcji są kluczowym elementem i wartością dodaną do programu kształcenia.

We wspomnianej grze Refraction zadaniem uczniów będzie uwolnienie zwierząt, które uwięzione zostały w statkach kosmicznych. Statki te wymagają różnego rodzaju paliwa, które powinno zostać dostarczone w odpowiednich proporcjach. Zadaniem uczniów jest przygotowanie paliwa w odpowiedniej ilości z wykorzystaniem laserów.

Gates uważa, że można poprzez gry uczyć świetnie matematyki, a uczniowie będą wysoce zmotywowani do nauki i nawet mogą nie zauważyć, że uczą się ułamków, niejako przy okazji grania. Proces grania odbywa się pod kontrolą nauczyciela, który na swoim komputerze widzi postępy uczniów i może reagować, gdy pojawią się trudności. Trochę to przypomina pracę orkiestry – wszyscy grają, każdy ma inne zadania, ale razem się uczą. A nauczyciel jest dyrygentem.

Można się spodziewać, że w najbliższych latach na rynku pojawi się wiele bezpłatnych gier edukacyjnych (także online), które pozwolą nauczycielom prowadzić ciekawsze zajęcia z całą klasą lub poszczególnymi uczniami.

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym)

(Źródło: The Atlanta Journal-Constitution, eSchoolNews.com)

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Ppp napisał/a komentarz do Dziesięć błędów informacji zwrotnej
Wszystko to prawda, ale na "zerowym" punkcie powinno być: błędem krytyki jest samo jej istnienie! w ...
Zbyt ogólny opis by zrozumieć czym to się różni od istniejących aplikacji edukacyjnych które są zazw...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Natura matury
Miałem wrażenie, że dość jasno dałem do zrozumienia, że nie rozważam tu zasadności ani prawidłowości...
Mikołaj napisał/a komentarz do Natura matury
Trafne pokazuje to, że matura to nie tylko test wiedzy, ale rytuał przejścia, który ma sens tylko wt...
Ppp napisał/a komentarz do Natura matury
Maturę nalezy ZLIKWIDOWAĆ, ponieważ jest niesprawiedliwym egzaminem, którego można PRZYPADKOWO nie z...
Zapisałem dziecko na karate kontaktowe przez takich własnie małych gnojków by sam umiał się bronić
Nauczyciel napisał/a komentarz do Jeszcze większa automatyzacja pracy twórczej
Są też aplikacje które skutecznie potrafią wykrywać czy dany tekst został napisany przez AI czy nie ...
Kajtek napisał/a komentarz do Po co jest szkoła?
Szkoły niczego nas nie uczą oprócz polskiego oraz matematyki nic więcej nie jest nam potrzebne a nau...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie