Poprawiajmy klimat w szkole

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Jakość relacji między ludźmi stanowi o klimacie społecznym, w którym oni żyją. Od szkoły czyli od nauczycieli, uczniów, rodziców i innych pracowników zależy, czy podejmie działania zmierzające do tworzenia dobrego klimatu. Na jakość relacji wpływa dobra komunikacja, umiejętność słuchania, ustalenie  i konsekwentne przestrzeganie reguł zachowania, pozytywna nastawienie do ludzi.PHOTO: ISTOCKPHOTO

„Nigdy nie wezmę udziału w manifestacji antywojennej. Jeśli zorganizujecie manifestację pokojową, to mnie zaproście” – mówiła Matka Teresa z Kalkuty. Chodzi o to, żebyśmy uczyli się pozytywnie patrzeć na świat, ludzi i sprawy, które nas dotyczą. Dlatego zamiast jak radzić sobie z dyscypliną na lekcjach porozmawiajmy - jak lepiej jest szukać sposobu porozumienia w szkole i budowania dobrego klimatu.

Zamiast „nie róbcie hałasu”- proszę o ciszę, „nigdy nie nosisz zeszytu”- nie widziałam, żebyś miał zeszyt, „znów się spóźniłeś”- my zaczynamy lekcje o 8.00, „jesteś beznadziejny, nie można na tobie polegać”- żałuję, ale widzę, że nie mogę na Tobie polegać.

Wiadomości, które nas otaczają z telewizji, prasy, internetu są sensacyjne, złe, tragiczne, bo takie mają największą oglądalność. A my dorośli, nauczyciele i rodzice współodpowiedzialni za młode pokolenie musimy nieść im dobre wiadomości, wzajemne zrozumienie, życzliwość, pokój. Kiedy myślimy o sobie z sympatią uśmiechamy się, kiedy się uśmiechamy dzielimy się uśmiechem z innymi, kiedy jesteśmy radośni chcemy wzajemnie dla siebie  jak najlepiej – wtedy właśnie budujemy wspólnotę i dobry klimat.

Dlatego my - nauczyciele - czytajmy książki o radosnych tytułach. Polecam: „Jak być skutecznym i zadowolonym nauczycielem”, „Szkoła jako wspólnota osób”, „Radość niedoskonałości”, „Balsam dla duszy nauczyciela”, „Porozumienie bez przemocy”, „Pedagogika serca”.

Kiedy dajesz komuś radość, akceptację, serce, pochwałę to sam ubogacasz się tymi darami. Skupmy się na tym czego chcemy, bo to jest w nas i trzeba to odkrywać i światu nieść. Skoro zdecydowaliśmy, że jesteśmy nauczycielami, to lepiej powiedzieć „Uczniu, wierzę w Ciebie, dasz radę” niż inne, które wiemy że mogą ranić.

Gdy myślisz o dobrych rzeczach, jakich pragniesz - przyciągasz je. Dobry, zadowolony nauczyciel, pracuje z radosnymi, ciekawymi świata uczniami, którzy nie boją się pytać i chętnie pod jego kierunkiem poznają świat. Budowanie więzi w klasie sprzyja akceptacja uczniów takimi jacy są, otwartość czyli autentyczność w kontaktach z nimi, zrozumienie ich dużych i małych problemów, zaangażowanie w tworzenie społeczności szkolnej.

„Nauczyciel , który potrafi zachęcić choćby do jednego dobrego działania, rozbudzić uczucie choćby do jednego dobrego wiersza, robi o wiele więcej niż ten, który wypełnia naszą pamięć niezliczoną ilością faktów, nazw i formułek” – powiedział Goethe. Optymizm, który mimo przeciwności losu mam dla ludzi wraca do mnie i mnie ubogaca, obliguje do dalszej wytężonej pracy na rzecz siebie. Od dziś szukajmy dobra w sobie i otaczającym nas świecie.

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Gość napisał/a komentarz do Oceniajmy rzadziej!
Przeczytałam z dużym zainteresowaniem. Dziękuję za ten artykuł.
Ppp napisał/a komentarz do Oceniajmy rzadziej!
Terada i Merill mają CAŁKOWITĄ rację. Jak ktoś chce i może - nauczy się i bez oceniania. Jeśli ktoś ...
Marcin Zaród napisał/a komentarz do Szkolna klasa - dobre miejsce do współpracy
Mój syn będąc w liceum w klasie mat-info-fiz prosił z kolegami o ustawienie takich tablic na korytar...
Marcin Polak napisał/a komentarz do Szkolna klasa - dobre miejsce do współpracy
Świetny przykład, że każdą przestrzeń klasy da się łatwo zreorganizować, aby pobudzić aktywne uczeni...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
O informacji zwrotnej można długo... Przedstawione tu wskazówki są cenne. Niestety, problem w tym, ż...
Andrzej napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
Bardzo proszę o przykład idealnie napisanej informacji zwrotnej.
Ppp napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
Jeśli jestem w czymś dobry - wiem o tym, dodatkowy komentarz nie jest potrzebny.Jeśli jestem w czymś...
Piotr napisał/a komentarz do Déjà vu
Codziennie z ulgą odkrywam, że jestem emerytowanym nauczycielem

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie