Jak motywować nauczyciela?

Narzędzia
Typografia
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Wszyscy prawdopodobnie wiemy, co to jest przechowalnia. Czy szkoła jest przechowalnią? Dziś edukacja to umowa społeczna o przechowalni - rodzice mają gdzie zostawiać dzieci, pod okiem całkiem wykształconych nauczycieli, nauczyciele mają gdzie pracować. Rząd ma świetną przechowalnie dla bezrobotnych: młodzi idą na uczelnie zamiast szlajać się po rynku pracy.(C) Ella - Fotolia.com

Porównanie Lechosława Hojnackiego z Kolegium Nauczycielskiego w Bielsku Białej - szkoły do przechowalni - rozbawiło, ale i zachwyciło wielu uczestników debaty „Wyprawka dla nauczyciela“, zorganizowanej 10 maja 2012 w redakcji „Gazety Wyborczej“. Skrót z wczorajszej debaty można znaleźć na stronie Wyborcza.pl, natomiast w Edunews.pl pokażemy w najbliższych dniach wybrane fragmenty prezentacji, które trafnie ujmują problemy, z jakimi mierzą się dziś szkoły i nauczyciele (rodzice, uczniowie, dyrektorzy, itp.).

Inne porównanie z wystąpienia Hojnackiego – systemu edukacji do rydwanu – też wydało się uczestnikom bardzo celne. Otoczenie się zmieniło, podróżujemy dziś po nowoczesnych, coraz lepszych drogach i autostradach ale edukacja to ciągle tylko ulepszany i udoskonalany... rydwan. Czy autostrada to dobre miejsce dla rydwanów? Czy warto je jeszcze wyposażać w GPS-y?

Zdaniem Hojnackiego z motywacją nauczycieli jest jak w znanym powiedzeniu – „kto chce, szuka sposobu, kto nie chce – szuka powodu“. Szkoła ma sporo możliwości, aby tę motywację w nauczycielach rozwijać i wspierać. Choć nie jest to łatwe. Zobaczmy zapis wystąpienia:

Prezentacja Lechosława Hojnackiego widoczna na powyższym filmie dostępna jest w Slideboom (Slideshare okazał się już zbyt słabym programem, aby dać sobie z nią radę):

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym)

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

 • Written by Danuta
  Racja. Poczucie sensu jest konieczne. Jeśli wykreślimy zadania, które nie maja sensu, to będziemy mi...
 • Written by Administrator
  Problem w tym, że każdy ma nieco inne doświadczenia, podobnie jak inne warunki, w których uczy. Do t...
 • Written by Ppp
  Pisze Pani, że żadna z tych przyczyn nie jest potwierdzona badaniami naukowymi??? A miliardy godzin ...
 • Written by Ppp
  Bardzo dobry artykuł - właśnie owa "nic nie wnosząca dłubanina" była przyczyną żądania likwidacji za...
 • Written by Ppp
  Zamiast kształtować, wystarczy nie niszczyć. Niesprawiedliwe ocenianie, czepianie się bzdur, niereal...
 • Written by Stefan
  Józefa Szot - kobieta legenda. Dobrze, że stanęła na mojej drodze.

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie