Kreatywność w szkole

fot. Fotolia.com

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Dużo ostatnio mówimy o innowacyjności. Jest ona powiązana z kreatywnością. Potrzebujemy rozwijać w szkołach innowacyjne umysły młodych ludzi, dlatego szkoła powinna od najwcześniejszych lat nauki na różny sposób wspierać kreatywności uczniów. Mamy z tym problem w szkole nie od dziś – przekonanie, że niektóre przedmioty w szkole są ważniejsze niż inne i nadmierne skupianie uwagi na nich, może prowadzić do osłabienia kreatywności wśród uczniów.

Kreatywność pozwala patrzeć na świat z innej perspektywy, powiązać wiedzę z różnych obszarów, aby zrealizować nowy pomysł. Edukacja szkolna pozwala na wielowymiarowe wspieranie kreatywności uczniów na wszystkich przedmiotach, choć nie zawsze jest ona doceniana przez nauczycieli. Zbyt rutynowe nauczanie, oparte na tradycyjnych metodach podawczych, nie przyczynia się do rozwoju kreatywności uczniów.

Dzieci powinny jak najczęściej dostawać problem do rozwiązania. Niech same dociekają, znajdują informacje i rozwiązanie. Na wyższych etapach kształcenia mogą także spróbować same wybierać cele edukacyjne i proponować tematy, które chciałyby omówić w klasie z kolegami i koleżankami.

Fundacja Ashoka Polska przygotowała we współpracy ze szkołami z mocą zmieniania świata film poświęcony kreatywności w szkole – zapraszamy do obejrzenia:

(Źródło: Fundacja Ashoka)

 

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP).

 

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie