Uczymy się wszędzie, czyli także poza murami szkoły

fot. Fundacja Think!

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Podstawą edukacji wczesnoszkolnej jest świadomość, że skuteczne uczenie się opiera się na motywacji wewnętrznej, doświadczaniu i zaangażowaniu emocji uczniów.

Odkąd zaczęłam pracę w szkole w klasach 1-3 zawsze lubiłam wychodzić z dziećmi w różne miejsca i stwarzać im możliwość praktycznego zdobywania umiejętności. Starałam się wplatać wycieczki w szkolny plan. Od dwóch lat przeznaczam jeden dzień w tygodniu na edukację poza murami. Niezależnie od pory roku, pogody i innych czynników wychodzimy z uczniami i realizujemy lekcje w terenie.

Nasze wyjścia ściśle związane są z projektami, które realizujemy w klasie. Bardzo często wychodzimy do lasu, nad rzekę, nad jezioro i właśnie tam uczymy się o przyrodzie, doświadczając jej. Odwiedzamy ciekawe miejsca, spotykamy się z różnymi osobami, sprawdzamy nasze reakcje w niecodziennych sytuacjach. Każde takie wyjście ma określony cel, jest przedyskutowane z dziećmi i często przez nie organizowane. Uczniowie planują, współpracują, decydują i przejmują odpowiedzialność. Nauczyciel w tym procesie jest konsultantem, pomocnikiem i obserwatorem niesamowitego zaangażowania dzieci.

Zachęcam do wyjścia z klasą poza mury i rozpoczęcia wspaniałej przygody. Zapraszam na moje wystąpienie podczas INSPIR@CJI WCZESNOSZKOLNYCH 2020:

Skecznotka z wystąpienia Karoliny Gaweł autorstwa Belfry Bazgrolą & Vitia Maluje:

***

Organizatorami zorganizowanej w dniach 7-8 marca br. konferencji INSPIR@CJE WCZESNOSZKOLNE 2020 były: 
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy THINK!, Edunews.pl oraz Think Global sp. z o.o.

Partnerem merytorycznym była społeczność nauczycieli grupy Superbelfrzy RP i Superbelfrzy Mini.

Partnerami konferencji byli: Learnetic, Mentor, Nowa Szkoła, Fundacja Orange oraz Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

Partnerem medialnym konferencji był Głos Nauczycielski.

 

Notka o autorce: Karolina Gaweł jest nauczycielką edukacji wczesnoszkolnej w Korczakowskiej Szkole Marzeń w Olsztynie. Edukatorka prowadząca zajęcia z zakresu technologii informatyczno-komunikacyjnych oraz edukacji alternatywnej dla studentów kierunków pedagogicznych. Trenerka programowania. Członkini grupy Superbelfrzy Mini.

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

>> Słowo, ruch i muzyka

>> Rozwijanie aktywności badawczej dzieci

>> Jak zachęcać młodszych uczniów do uczenia się?

 

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie