W ramach organizowanego cyklicznie przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową Kongresu Obywatelskiego pojawiła się właśnie publikacja pt. „Edukacja do dojrzałości”. Poruszamy są w niej zasadnicze tematy celu edukacji oraz możliwych kierunków modyfikacji metod i form nauczania - tak, aby lepiej przygotowywać ucznia do dojrzałości.
Brak dojrzałości - m.in. do samodzielnego myślenia, do współpracy, do patrzenia kontekstowego, zdaniem organizatorów Kongresu Obywatelskiego należy postrzegać jako kluczowe wyzwanie dla szeroko rozumianej edukacji i wychowania.
We wstępie do publikacji dr Jan Szomburg, organizator Kongresu Obywatelskiego i prezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową pyta: "Czy przygotowujemy młode pokolenia do życia w świecie, który nadchodzi, i do aktywnego jego współkształtowania – tak, by był to świat lepszy od istniejącego, bardziej sprzyjający życiu?" Jego zadaniem "widać wyraźnie, że by sprostać wyzwaniom przyszłości, nie wystarczą same siły rynku, nawet jeśli będzie on lepiej regulowany i nadzorowany. Do najważniejszej dziedziny urasta dziś szeroko rozumiana Edukacja. Nie jako towar, który można zestandaryzować i sprzedawać jak usługę, ale jako proces wzrostu do dojrzałości – zarówno tej indywidualnej, jak i zbiorowej."
Potrzebujemy edukacji do dojrzałości. "Samoświadomość, podmiotowość, zrównoważony system wartości, rozumienie swoich silnych i słabych stron, otwartość na relacje i współpracę z innymi, zainteresowanie światem, jego rozumienie, poczucie odpowiedzialności, zdolność do ciągłego uczenia się – to cechy dojrzałości, których będą potrzebowali młodzi ludzie, by dobrze poruszać się w warunkach ciągłej zmienności, niepewności i przemocy informacyjno-symbolicznej, zarówno ze strony rynku, jak i sił politycznych. To one będą stanowiły kompas, który poprowadzi młodych ludzi przez wyzwania przyszłości." - dodaje Szomburg.
Publikację Edukacja do dojrzałości (seria Wolność i Solidarność nr 73) można pobrać ze strony https://www.kongresobywatelski.pl/dorobek/ksiazki/.
(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP).