Pewnego dnia Peter Hartkamp usłyszał od swojej córki, że wolałaby umrzeć niż iść do szkoły, i postanowił wziąć edukację swoich dzieci we własne ręce. Założył w Holandii trzy wysoce innowacyjne szkoły demokratyczne, stając się specjalistą w dziedzinie edukacji, prawa oświatowego i praw dziecka. Swoje bogate doświadczenia opisuje w książce „Zamiast edukacji przymusowej”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Element.
Czy im więcej edukacji, tym lepiej? Czy nauczanie jest tożsame z uczeniem się? Czy edukacja jest zróżnicowana? Czy egzaminowanie skutkuje lepszą edukacją?
W książce „Zamiast edukacji przymusowej” Hartkamp odpowiada na te i inne pytania oraz pokazuje, jak możemy zapewnić dzieciom lepszą edukację, zamiast tej opartej na przymusie szkolnym. Swoje argumenty popiera wieloma konkretnymi przykładami i źródłami. Opisuje działanie szkół demokratycznych, a także innych alternatywnych podejść, które na przestrzeni lat okazały się skuteczne.
Zapewne większość z nas nie myśli o zabraniu swych dzieci ze szkół publicznych i szukaniu innych sposobów kształcenia. Ale możemy się zastanowić, czy niektóre elementy i praktyki ze szkół demokratycznych nie mogłyby być wdrożone w szkołach publicznych. Tak czy owak, poszerzajmy swoje horyzonty.
Notka o książce:
Peter Hartkamp, Zamiast edukacji przymusowej
Wydawnictwo Element, Kraków 2017
ISBN: 978-83-65532-20-6
Więcej informacji na stronie wydawnictwa