Jak kształcić przedsiębiorczych młodych ludzi?

fot. Fotolia.com

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Młody człowiek kończący edukacją szkolną powinien wykazywać się kompetencjami w zakresie przedsiębiorczości, rozumianymi jako zdolność do wykorzystania szans i pomysłów oraz przekształcania ich w wartość dla siebie i innych. Nie zawsze się tak dzieje, ponieważ bardzo często na rozwijanie wśród uczniów przedsiębiorczości nie starcza w szkole czasu albo też nie ma dostatecznej woli, zrozumienia (i „chcenia”) potrzeby rozwoju uczniów w tym kierunku. Jeśli chcemy kształcić młodzież na osoby, które dadzą sobie radę w przyszłości na rynku pracy i w życiu społecznym, nie możemy tej kluczowej kompetencji dłużej zaniedbywać w systemie edukacji.

Nakładem Wydawnictwa FRSE ukazała się ciekawa monografia pod redakcją naukową dr Tomasza Rachwała pt. „Kształtowanie kompetencji przedsiębiorczych”. Nie jest to lektura obowiązkowa jedynie dla nauczycieli przedmiotów ekonomicznych. W zasadzie jest to publikacja, którą powinien przeczytać każdy z nauczycieli i pedagogów w szkole. Tak podstawowej, jak i średniej. Przedsiębiorczości uczymy się przez całe życie, ale zacząć powinniśmy jeszcze na etapie edukacji szkolnej.

Przedsiębiorczość opiera się na kreatywności, krytycznym myśleniu i rozwiązywaniu problemów, podejmowaniu inicjatywy, wytrwałości oraz na zdolności do wspólnego działania służącego planowaniu projektów mających wartość kulturalną, społeczną lub finansową i zarządzaniu nimi. (Zalecenie Rady UE z 22.05.2018 w sprawie kompetencji kluczowych w procesie uczenia się przez całe życie).

Wartość tej publikacji, którą tworzą wypowiedzi wielu autorów zajmujących się praktycznie kompetencjami kluczowymi, tworzą zwłaszcza odniesienia do realiów kształtowania postaw przedsiębiorczych w edukacji formalnej na różnych poziomach (od przedszkola po uczelnię i edukację pozaformalną). Odkrywamy m.in. ponownie przesłania Janusza Korczaka, „doskonałego nauczyciela przedsiębiorczości”, którego koncepcja wychowania zakładała rozwijanie inicjatywności, kreatywności, odpowiedzialności i współpracy wśród młodych ludzi. Można powiedzieć, że współcześnie, wobec wyzwań świata, w którym żyjemy, potrzebujemy nie tylko przedsiębiorczych uczniów, ale i przedsiębiorczego nauczyciela, którego postawa i zachęta mogą stać się katalizatorem pomysłów i działań uczniowskich (np. poprzez wolontariat czy działania projektowe).

Potrzebujemy jak najczęściej odrywać się od sztywnego rozumienia procesu kształcenia jako listy tematów „do przerobienia”. Stawiajmy na rozwijanie postaw przedsiębiorczych w szkołach i uczelniach – o wiele bardziej skorzystają na tym nasi uczniowie niż na recytowaniu wyklepanych formułek, dat i definicji. Zachęcam do lektury.

Notka o książce:

Kształtowanie kompetencji przedsiębiorczych, red. nauk. Tomasz Rachwał, Wydawnictwo FRSE, Warszawa 2019, ISBN978-83-65591-76-0.
Wersja dostępna online w Czytelni FRSE (PDF).

 

Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl (2008). Zajmuje się zawodowo polską edukacją od ponad 15. lat i jest głęboko zaangażowany w debatę na temat modernizacji i reformy szkolnictwa (zob. np. Dobre zmiany w edukacji, Jak będzie zmieniać się edukacja?). Realizuje projekty edukacyjne i szkoleniowe o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Blisko współpracuje z nauczycielami i szkołami (m.in. w radzie rodziców). Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP.

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...
Jak się zadaje pytanie całej klasie to nie odpowiadają nieśmiali. Te rady są ok tylko dla tych, któr...
Faktycznie ocenomania, czyli obsesja wszystkich: rodziców, uczniów, nauczycieli, na punkcie ocen (a ...
Co się stanie z tą postpiśmienną cywilizacją, gdy nastąpi długotrwały brak energii elektrycznej...?
Zaprawdę powiadam Wam - likwidacja matury rozwiązuje WSZYSTKIE problemy z maturą. Średnia ocen na św...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie