Czego oczekuje polski student?

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
badania i analizyMamy w Polsce jeden z najwyższych w Unii Europejskiej wskaźników bezrobocia w grupie młodzieży po szkole i studiach. Można byłoby zatem przypuszczać, że młodzi ludzie na studiach zdają już sobie sprawę z czekających ich wyzwań na rynku pracy i przygotowują do samodzielności zawodowej. Spójrzmy, jakie cele zawodowe są dla polskich studentów najważniejsze.
 
Jak wynika z ostatnich badań Polish Student Survey przeprowadzonych przez oddział badawczy Universum Polska, większość studentów (66%) chciałaby zostać w przyszłości ekspertami w danej dziedzinie. To znacznie więcej niż wskazywali młodzi ludzie w innych krajach UE – np. w Wielkiej Brytanii 18% studentów wskazało taki cel zawodowy, a w Niemczech 23%. W świetle długofalowych zmian na rynku pracy (w perspektywie dekady i więcej) – zdobywanie wiedzy specjalistycznej z wąskiej dziedziny może być właściwą decyzją, zwłaszcza gdy dany obszar wiedzy powiązany jest z kluczowymi segmentami gospodarki opartej na wiedzy. Oczywiście pozostaje jeszcze wybór tej dziedziny – jeszcze kilka lat temu olbrzymie rzesze studentów szukały szczęścia w marketingu i wcale się to dobrze dla wielu nie skończyło.

Mniej istotna, niż na przykład u studentów w Niemczech czy Wielkiej Brytanii, jest dla polskiej młodzieży równowaga pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym, którą stawiają na drugim miejscu (47% wskazań). Tymczasem w Niemczech i Wielkiej Brytanii jest to najważniejszy cel zawodowy studentów – 58%. Może to oznaczać, że część studentów w Polsce ma świadomość potencjalnych trudności na rynku pracy i jest gotowa pracować więcej kosztem swojego życia prywatnego.

Po przyjściu do pracy, prawie połowa studentów (46%) poszukuje stabilizacji. Raczej boją się rozwijających wyzwań (jedynie 34% ich oczekuje w wymarzonym miejscu pracy). Ten wynik jest bardzo niepokojący. Zwłaszcza w czasach, w których zmiany społeczne, technologiczne, czy gospodarcze wymuszają podejmowanie wyzwań, aby osiągać kolejne szczeble kariery zawodowej. Do podejmowania wyzwań gotowych jest prawie połowa młodych Niemców i Brytyjczyków.

Tylko 30% polskich studentów chce być osobami kreatywnymi! Tu akurat wyniki w Polsce nie różnią się od tych w Niemczech i Wielkiej Brytanii, ale nie należy się z tego cieszyć. Niestety Europa coraz częściej przegrywa pod względem kreatywności rywalizację z krajami w innych częściach świata – m.in. Stanami Zjednoczonymi, Chinami, Koreą Płdn., w których częściej powstają innowacje i wynalazki. Kreatywność to jeden z najważniejszych czynników w gospodarce opartej na wiedzy, bardzo istotny zwłaszcza w pojawiających się nowych zawodach. Niestety, brak kreatywności, to główna zasługa polskiego systemu edukacji, który w żaden sposób nie przygotowuje uczniów i studentów do bycia kreatywnymi w życiu.
 
Młodzi Polacy, jak pokazują wyniki Polish Student Survey, wcale nie muszą czuć się niezależnymi w pracy (24% wskazań), nie muszą też pracować w dobrej czy ważnej sprawie (21%). Są być może więc realistami, świadomymi, że nie każda praca będzie ciekawa, a środowisko pracy przyjazne.

Tylko 18% respondentów zadeklarowało, że chce być liderami lub zarządzać zespołami. To o połowę mniej niż w Niemczech. Jedynie 14% studentów chce zrobić międzynarodową karierę. Tu znów mamy wyniki o prawie połowę niższe niż młodzi Niemcy, Brytyjczycy czy Rosjanie. To ostatnie też może niepokoić, zwłaszcza, że w zglobalizowanym i integrującym się świecie praca za granicą może być skuteczną drogą do zdobywania doświadczeń i umacniania swojej pozycji na rynku pracy. A może po prostu studenci mają nadzieję, że w Polsce pracy dla nich nie zabraknie?
 
(Źródło: badania Universum)
 
 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...
Jak się zadaje pytanie całej klasie to nie odpowiadają nieśmiali. Te rady są ok tylko dla tych, któr...
Faktycznie ocenomania, czyli obsesja wszystkich: rodziców, uczniów, nauczycieli, na punkcie ocen (a ...
Co się stanie z tą postpiśmienną cywilizacją, gdy nastąpi długotrwały brak energii elektrycznej...?
Zaprawdę powiadam Wam - likwidacja matury rozwiązuje WSZYSTKIE problemy z maturą. Średnia ocen na św...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie