Czy możliwa jest szkoła bez ocen?

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Komu służy ocenianie w szkole? Bardziej uczniowi, czy bardziej nauczycielowi? A może tylko systemowi edukacyjnemu, który potrzebuje ocen jak pożywki, aby wyliczać, przeliczać, sumować, prognozować itp. O ocenianiu, wspieraniu ucznia w uczeniu się i stopniach rozmawiała z ekspertami Aleksandra Pezda na antenie TOK FM.fot. Fotolia.com

Przypomnijmy, że Sejm przyjął zmianę w prawie oświatowym, dzięki której ocenianie w szkole powinno być bardziej wspierające ucznia. Nie oznacza to rewolucji w ocenianiu, ale istotną zmianę jakościową. Dużo w tej zmianie zależy jednak od samych szkół i tego, jaki sposób oceniania przyjmą.

„Spróbujmy uporządkować to nasze myślenie o ocenianiu.“ – mówi prof. dr hab. Małgorzata Żytko z Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego. „Ocenianie jest elementem naszego społecznego funkcjonowania. Także w szkole. Wszystko jednak zależy, jak podchodzimy do ocen i jaki rodzaj oceniania stosujemy.“

Cechą naszego systemu edukacji jest to, że bazuje na deficytach ucznia, a nie jego zasobach. To zazwyczaj nie jest dla ucznia dobre podejście. Powinniśmy jak najczęściej zauważać jego dobre strony, postęp w nauce, nabywane umiejętności. Dlatego ta wprowadzona przez Sejm zmiana jest istotna – w większym stopniu będziemy mogli wspierać ucznia w uczeniu się.

Iga Kazimierczyk z Kolegium Nauczycielskiego w Warszawie zauważa, że już obecnie nauczyciele są bardzo różnie nastawieni do ocen i jest taka grupa, która coraz bardziej przekonuje się do oceniania kształtującego, wspierającego, ponieważ widzą, że stopnie nie pomagają uczniom lepiej uczyć się, a niekiedy wręcz hamują dalszą naukę.

Z wprowadzenia możliwości oceniania opisowego cieszy się Przemysław Staroń, nauczyciel wiedzy o kulturze, filozofii, etyki, wychowania do życia w rodzinie w II Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Spocie. Ale zauważa - „czynnikiem motywującym ucznia moim zdaniem będzie jednak postawa samego nauczyciela i jego relacje z uczniami. Jeśli ocenianie opisowe sprowadzi się do papierologii, to się nic nie zmieni." 

Zapraszamy nauczycieli do posłuchania ciekawej audycji w TOK FM:

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP).

Więcej na temat oceniania i uczenia się w Edunews.pl:

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Ppp napisał/a komentarz do Dziesięć błędów informacji zwrotnej
Wszystko to prawda, ale na "zerowym" punkcie powinno być: błędem krytyki jest samo jej istnienie! w ...
Zbyt ogólny opis by zrozumieć czym to się różni od istniejących aplikacji edukacyjnych które są zazw...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Natura matury
Miałem wrażenie, że dość jasno dałem do zrozumienia, że nie rozważam tu zasadności ani prawidłowości...
Mikołaj napisał/a komentarz do Natura matury
Trafne pokazuje to, że matura to nie tylko test wiedzy, ale rytuał przejścia, który ma sens tylko wt...
Ppp napisał/a komentarz do Natura matury
Maturę nalezy ZLIKWIDOWAĆ, ponieważ jest niesprawiedliwym egzaminem, którego można PRZYPADKOWO nie z...
Zapisałem dziecko na karate kontaktowe przez takich własnie małych gnojków by sam umiał się bronić
Nauczyciel napisał/a komentarz do Jeszcze większa automatyzacja pracy twórczej
Są też aplikacje które skutecznie potrafią wykrywać czy dany tekst został napisany przez AI czy nie ...
Kajtek napisał/a komentarz do Po co jest szkoła?
Szkoły niczego nas nie uczą oprócz polskiego oraz matematyki nic więcej nie jest nam potrzebne a nau...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie