Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Ostatnie komentarze

 • Written by Robert Raczyński
  Jak to najczęściej w szkolnej praktyce bywa, regułą jest, że nie ma reguły. Jakość podręczników, spo...
 • Written by Kinga
  ..."Pedagog z wykształcenia i powołania"... dokładnie tak !!!! Pani Małgosiu, wspaniały i mądry arty...
 • Written by Robert Raczyński
  Czytając lead miałem nadzieję na ciekawą refleksję nad wyciągniętym w nim wnioskiem, a otrzymałem ko...
 • Written by Yuyy
  Co za czasy. Ja też okaleczalam się i nie była to wina moich rodziców tylko rówieśników w szkole. Dz...
 • Written by Robert Raczyński
  Od bardzo dawna nie czytałem materiału promocyjnego o tak dużym ładunku społecznej użyteczności. Bra...
 • Written by Ppp
  Podane przykłady brzmią bardzo sztucznie (warto przeczytać sobie tekst na głos!), ale sama zasada sł...
 • Written by Anna
  Przecież w badaniach PISA nie odstajemy bardzo od Estonii. Mamy niezłe wyniki. Czy naprawdę musimy c...
 • Written by Ppp
  Pełna zgoda. Problem w tym, że wielu podchodzi do sprawy tak: jak jest dobrze, to tak ma być i nie m...

Nowe sposoby uczenia się

fot. Fotolia.com

Narzędzia
Typografia
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Obserwacja trendów w edukacji na świecie sprzyja poszukiwaniu i testowaniu nowych metod nauczania i uczenia się. Grupa naukowców z Instytutu Technologii Edukacyjnych brytyjskiego Uniwersytetu Otwartego (The Open University) przygotowała zestawienie dziesięciu innowacji pedagogicznych, które ich zdaniem będą miały największy wpływ na szkolnictwo wyższe w nieodległej perspektywie. Niektóre z nich mogą mieć wpływ także na edukację na niższych etapach kształcenia.

Z analiz przygotowanych przez brytyjskich naukowców zebranych w raporcie Innovating Pedagogy 2014 (CC-BY) wynika, że coraz większe znaczenie w edukacji będą miały sieci społecznościowe. Tzw. „efekt sieci“ może mieć pozytywny wpływ na uczenie się, ale wymaga dobrego zarządzania procesem kształcenia, aby wydobyć pełen potencjał z wymiany w sieci. 

Jak zauważa prof. Mike Sharples, jeden z autorów raportu, sieci społecznościowe już wpłynęły na zmianę sposobu spędzania czasu wolnego – zamiast czytania książek, słuchania radio i oglądania telewizji coraz częściej spędzamy nasz czas na konwersacji w sieci. W podobny sposób społeczności będą zmieniać edukację, choć jak zauważa, trudno jest dziś przewidzieć, w którym kierunku ta wymiana potoczy się i jak to wpłynie na uczenie się.

Zdaniem autorów raportu poniższe metody i praktyki mogą w istotny sposób wpływać na edukację na uczelniach i powinny skłaniać do zastanowienia się nad modyfikacją metod nauczania.

Masowe otwarte uczenie się w społecznościach (MOSL – Massive Open Social Learning): nowy rodzaj aktywności online w sieci – tysiące osób bierze jednocześnie udział w dyskusjach w sieci i tworzeniu projektów, poprzez które dzielą się doświadczeniem i wiedzą.

Projektowanie uczenia się wsparte analityką: zbierane dane na temat potrzeb osób uczących się oraz ich aktywności online są przetwarzane, a następnie używane do projektowania nowych kursów i zajęć.

Odwrócona klasa: zamiast tradycyjnych zajęć wykładowych w klasie aktywności osób uczących się wsparte przez prowadzących oraz materiały wideo. Dzięki temu można więcej czasu poświęcić na dyskusje i wspieranie krytycznego myślenia.

Przynieś swoje urządzenie (BYOD – Bring your own device): pozwala lepiej wykorzystać potencjał urządzeń elektroniznych w uczeniu się i zredukować koszty infrastruktury IT w szkołach, ale jest wyzwaniem dla wielu instytucji, które muszą zadbać o sprawnie działającą i dostępną dla wszystkich sieć.

Uczenie się uczenia: kluczowe dla procesu uczenia jest nie tylko rozwiązywanie problemów i zadań w oparciu o wiedzę, ale także ogląd całego procesu, stawianie pytań i tez, poszukiwanie skutecznych metod uczenia się.

Dynamiczne ocenianie: wspieranie uczniów w rozwoju przez prowadzących poprzez bieżące określanie indywidualnych deficytów w wiedzy i umiejętnościach oraz równoległe identyfikowanie skutecznych sposobów uzupełniania braków (ocenianie i interwencje prowadzących są nierozłączne).

Uczenie się podczas wydarzeń i spotkań: udział w różnych projektach i spotkaniach poza uczelnią, podczas których spotykają się osoby zainteresowane danymi zagadnieniami i zdobywanie praktycznej wiedzy podczas takich wydarzeń (np. wspólne wymyślania zastosowań dla komputera Raspberry Pi).

Uczenie się poprzez opowiadanie historii (ang. storytelling): tworzenie narracji, w której umiejscawiane są różne wydarzenia i dane, co pozwala uczącym się w lepszy sposób ocenić posiadane informacje i przyswoić wiedzę.

Koncepcje progowe (ang. treshold concepts): konstruowanie procesu uczenia się wokół zagadnień kluczowych dla danej dziedziny (tzw. progów), zamiast linearnego procesu przekazywania wiedzy zgodnie z programem nauczania.

Majsterkowanie: uczenie się przez działanie i kombinowanie, co może być fundamentem dla dalszych innowacji i nieszablonowych rozwiązań – osadzenie uczenia się w otaczającej nas rzeczywistości i w różnych kontekstach.

Źródło: eCampusNews.com

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP).

***

Więcej na temat najnowszych trendów w edukacji w Edunews.pl: