Refleksje na temat oceniania

(C) Edunews.pl - INSPIR@CJE WCZESNOSZKOLNE

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Ocenianie towarzyszy nam w zasadzie przez całe życie. Codziennie oceniamy siebie samych, siebie nawzajem i inne osoby. Ocena nabiera szczególnego znaczenia w klasie I szkoły podstawowej, kiedy dziecko chce się uczyć i lubi to, znajduje wielką radość w nauce. Jak oceniać uczniów, aby oceny wspierały ich rozwój w trakcie edukacji szkolnej i poza szkołą? Spróbujmy spojrzeć szerzej na problem stopni szkolnych i oceniania.

Każdy z nas lubi wiedzieć, co robi dobrze, a nad czym musi popracować. A zatem byłoby dobrze, aby uczniowie w szkole też dostawali  odpowiednie informacje zwrotne, aby wiedzieli, czy pracują dobrze, czy źle i co zrobili źle, gdzie należy się poprawić. Ale także powinni wiedzieć, co już zrobili i robią dobrze. Takie informacje pomagają dziecku rozwijać się. Czy stopnie dają taką informację? Niestety nie. Wszystkiego musimy się domyślać. Pojawia się jeszcze jeden problem – używając stopni oceniamy głównie bazując na deficytach. Nie możemy skupiać się wyłącznie na błędach – to ślepa uliczka w ocenianiu, gdyż może prowadzić do spadku motywacji do nauki. Może też należy częściej wprowadzać samoocenę? To świetnie wychodzi już w klasach najmłodszych – pojawia się refleksja ucznia na temat swojego własnego uczenia się. Ma to pozytywny wpływ na motywację do dalszej nauki.

Ocenianie w szkole podstawowej było jednym z najważniejszych tematów konferencji Inspiracje Wczesnoszkolne 2015. Zaczęliśmy od wystąpienia Jolanty Okuniewskiej, nauczycielki Szkoły Podstawowej nr 13 w Olsztynie i członkini społeczności Superbelfrów, które było próbą spojrzenia na różne praktyki w zakresie szkolnego oceniania, z którymi można się spotkać w szkołach. Stoimy w obliczu zmian w ocenianiu (ostatnia zmiana w ustawie o systemie oświaty), ale pytanie, czy skorzystamy z okazji, aby coś poprawić w ocenianiu. Wydaje się, że to dobry moment i nauczyciele powinni przewartościować swoje myślenie na temat oceniania, przypomnieć sobie własne doświadczenia i starać się dawać uczniom bardziej precyzyjne, pełniejsze informacje zwrotne.

Zapraszamy do wysłuchania refleksji o ocenianiu:

Link do prezentacji wspierającej wystąpienie.

***

Organizatorami Inspiracji Wczesnoszkolnych 2015 są: portal o nowoczesnej edukacji Edunews.plFundacja Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy THINK! oraz firma Think Global. Partnerem merytorycznym konferencji jest grupa Superbelfrzy RP.

Partnerem strategicznym konferencji jest projekt Mistrzowie Kodowania firmy Samsung Electronics Polska. Partnerami instytucjonalnymi są Fundacja Rozwoju Systemu EdukacjiOśrodek Rozwoju EdukacjiWarszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

Partnerami biznesowymi są firma Learnetic SA oraz strefa nowoczesnej edukacji Edustore.eu.

Partnerzy medialni: TOK FM oraz Głos Nauczycielski.

 

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP).

 

Obejrzyj inne wystąpienia z INSPIRACJI WCZESNOSZKOLNYCH:

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie