O ocenianiu pomagającym uczyć się

(C) Edunews.pl - INSPIR@CJE WCZESNOSZKOLNE

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Uczeń przychodzący do szkoły ma w sobie naturalną radość i motywację do uczenia się. Zadaniem każdego nauczyciela jest tę radość i motywację nie tylko podtrzymywać, ale i wzmacniać. Bardzo wiele zależy właśnie od tego, w jaki sposób oceniamy uczniów.

Ocena powinna niwelować lukę pomiędzy miejscem, w którym w danym momencie jest uczeń (co potrafi), a tym, gdzie powinien być (co powinien potrafić). Powinna dawać odpowiedź na pytania: Dokąd zmierzam? Gdzie jestem? Jak mam się dalej uczyć? Ocena stopniowa nie daje takiej odpowiedzi. Stopień sumuje, wartościuje.

Wprowadzona zmiana w ustawie może poprawić jakość oceniania w klasach I-III. Celem oceniania wewnątrzszkolnego staje się „udzielanie uczniowi pomocy w nauce poprzez przekazanie uczniowi informacji o tym, co zrobił dobrze i jak powinien się dalej uczyć”

Ocenianie w klasach I-III było jednym z najważniejszych tematów konferencji Inspiracje Wczesnoszkolne 2015. O ocenianiu, które powinno pomóc uczniom uczyć się mówiły przedstawicielki Centrum Edukacji Obywatelskiej Lidia Drop i Ewa Nawrocka. Było o tym, czym jest ocenianie pomagające się uczyć, co mówią o nim badania, przedstawione zostały przykłady ocenionych prac uczniowskich, a także wskazówki, co powinna zawierać ocena rozwojowa, aby pomagała się uczyć.

Zapraszamy do obejrzenia ich wystąpienia:

***

Organizatorami Inspiracji Wczesnoszkolnych 2015 są: portal o nowoczesnej edukacji Edunews.plFundacja Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy THINK! oraz firma Think Global. Partnerem merytorycznym konferencji jest grupa Superbelfrzy RP.

Partnerem strategicznym konferencji jest projekt Mistrzowie Kodowania firmy Samsung Electronics Polska. Partnerami instytucjonalnymi są Fundacja Rozwoju Systemu EdukacjiOśrodek Rozwoju EdukacjiWarszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

Partnerami biznesowymi są firma Learnetic SA oraz strefa nowoczesnej edukacji Edustore.eu.

Partnerzy medialni: TOK FM oraz Głos Nauczycielski.

 

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP).

 

Przeczytaj więcej na temat oceniania w szkole:

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie