Co robi profesor uniwersytetu na konferencji dla nauczycieli?

fot. Edunews.pl

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Na INSPIR@CJE, konferencję dla nauczycieli oraz edukatorów przyjeżdża co roku wiele osób. Mówią o szkole i o edukacji. A co robię ja, jako profesor uczelni, na tej konferencji nauczycieli i dla nauczycieli? Słucham co w szkolnej "trawie piszczy", jakie trendy wnoszą ci najbardziej aktywni. Czyli co wartościowego dzieje się w edukacji. Poznaję narzędzia, projekty, pomysły, dobre praktyki. W konsekwencji patrzę na to, jacy uczniowie i z czym, przyjdą do nas na studia. Jeśli przyjdą...

Dwa dni konferencji INSPIR@CJE 2024 i moja głowa pełna jest pomysłów, odnowionych starych kontaktów i zawartych zupełnie nowych. Są i wstępne pomysły na wspólne projekty. Na konferencje, te naukowe i te dydaktyczne, jeździ się po inspiracje. I wzmocnienie relacji dziejących się online. Coś z tego zawsze zaowocuje. Do swojego miejsca pracy na Wydział Biologii i Biotechnologii UWM w Olsztynie wracam z czymś, czym podzielę się z innymi pracownikami. I studentami też. Bo edukacja jest jedna. Te same metody działają w szkole podstawowej, szkole średniej i na uczelni. Bo wszędzie są ludzkie mózgi i ludzkie społeczności.

W roku 2024 daje się zauważyć, że w szkołach systemowo i powszechnie nauczyciele i uczniowie korzystają z Canvy. I ci uczniowie trafią niebawem na uczelnie, np. na UWM. Środowisko Akademickie nie uczestniczy w tym projekcie i jest w pełni niekompatybilne nie tylko w używaniu aplikacji do grafiki, prezentacji, ale i stylu pracy oraz nawet wdrażaniu narzędzi GenAI. Korzystamy ewentualnie jedynie prywatnie z wersji darmowej Canvy. Chyba, że ktoś kupi sobie prywatnie wersję premium. My nadal tkwimy jedynie w Microsofcie i Power Poincie. Tak tylko zwracam na coś uwagę, bo sobie właśnie coś uświadomiłem na konferencji z edukatorami INSPIR@CJE 2024.

Do środowiska akademickiego powoli dociera fakt, iż coraz więcej studentów nie podejmuje drugiego stopnia studiów a bardzo duży odsetek studentów "wycieka" czyli rezygnuje ze studiowania na pierwszym stopniu już na pierwszym roku. Pora na refleksje systemowe i przemyślenie co dalej. A diabeł tkwi przecież w szczegółach. I właśnie te szczegóły mam szansę poznać na takich konferencjach.

Żeby uniwersytet dobrze działał, to musi być mocno osadzony w społeczności lokalnej. I musi rozumieć obecne trendy społeczne i edukacyjne. W tym tworzenie różnego rodzaju krótkich kursów (mikro poświadczenia), kształcenia online, wykorzystywania narzędzi Generatywnej AI jako osobistych asystentów uczenia się, kształcenia przez całe życie i wiele innych. Refleksami z konferencji będę dzielił się na blogu, zapewne przez dłuższy czas. I będę niektóre pomysły wdrażał od razu na zajęciach. Bo tu już nie ma na co czekać. Ponadto uniwersytet to dobre miejsce na eksperymentowanie. także w zakresie edukacji.

Notka o autorze: Stanisław Czachorowski jest biologiem, ekologiem, nauczycielem i miłośnikiem filozofii przyrody, profesorem i pracownikiem naukowym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, a także członkiem grupy Superbelfrzy RP. Prowadzi blog Profesorskie Gadanie: https://profesorskiegadanie.blogspot.com. Licencja CC-BY.

***

Posłuchaj też audycji Radio BELFER o INSPIR@CJACH:

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Maciej M Sysło napisał/a komentarz do Czy projekt to dobra forma uczenia się?
Poniższy fragment pochodzi z mojej pracy "Przyszłość Laboratorium", która ukazała się w czasopiśmie ...
Ppp napisał/a komentarz do Kilka wskazówek, jak się uczyć
Najpierw należało przypomnieć i scharakteryzować style nauki - wzrokowcy, słuchowcy, kinestetycy. Po...
Lech Mankiewicz napisał/a komentarz do Kilka wskazówek, jak się uczyć
Bardzo ważna uwaga, choć mam wrażenie, że analiza nie jest do końca kompletna. Dlaczego? Taka techni...
To Stowarzyszenie Umarłych Statutów podaje nieprawdę. Art. 99 ustawy Prawo oświatowe umożliwia wprow...
Książka „Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym” nie jest autorstwa Martina Seligmana, lecz D...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Osiem filarów reformy edukacji (z komentarzem)
Dzięki za ten tekst. Mnie, mimo jakichś trzech podejść, nie udało się zadowalajaco skomentować tej b...
Gość napisał/a komentarz do Osiem filarów reformy edukacji (z komentarzem)
Też się bardzo niepokoję. Trudno mi się czyta te życzeniowe postulaty.
Ja się zgadzam z polonistką. Nauczyciele świetlicy zwykle jako argument pracy w wymiarze 26 godzin p...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie