Jak uczyć dzieci muzyki?

fot. domena publiczna - Pixabay.com

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Badania naukowe są raczej zgodne w ocenie wpływu muzyki na rozwój mózgu małego dziecka – jest on jak najbardziej pozytywny. Z drugiej strony od wielu lat można zaobserwować powolny regres edukacji muzycznej w szkole – uznano chyba, że to zbyt trudne i kosztowne kształcić nauczycieli muzyki, nie mówiąc już o wyposażeniu szkół w instrumenty muzyczne. Czy warto jeszcze uczyć muzyki? Co robimy dobrze, a co źle?

O edukacji muzycznej w szkole na antenie TOK FM redaktor Aleksandra Pezda rozmawiała z trzema ekspertkami: prof. Jagną Dankowską, wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, Grażyną Kilbach – nauczycielką muzyki i działaczką Polskiego Stowarzyszenia Edukacii i Animacji Muzycznej oraz Moniką Gromek – nauczycielką muzyki w szkole.

Po co nam nauczanie muzyki? Po to, aby dziecko wspierać w rozwoju i żeby „uczyło się bawiąc i coraz lepiej kojarzyło, trenowało pamięć także przez zapamiętywanie i śpiewanie piosenek” – przekonuje prof. Dankowska. „Niestety jest zaniechane w Polsce upowszechnianie i praktykowanie muzyki, muzykowanie.” Muzykę w szkole zazwyczaj uznaje się za jakąś fanaberię. Brakuje świadomości – także wśród dyrektorów szkół i nauczycieli oraz rodziców – jakie znaczenie ma muzyka dla rozwoju dzieci i młodzieży. Większość mówi: „a po co nam to?” A można byłoby skorzystać z doświadczeń szwedzkich – tam w szkołach każda klasa wybiera, na jakim instrumencie chcą się uczyć grać i wówczas dzięki wspólnemu muzykowaniu także szkoła bardzo zyskuje (na wydarzeniach artystycznych choćby).

Tymczasem w Polsce problem jest nawet z zakupem dobrego i taniego fletu – najczęściej to nauczyciel musi go zakupić, bo rodzice nie mogą się zebrać… Być może wiele osób dorosłych ma traumę związaną z własną edukacją muzyczną, ale to raczej dowód na to, że od lat jest problem z nauczaniem muzyki i że instrumenty są po prostu źle wprowadzane.

Często pada argument – no przecież nie da się nauczyć grać 30 dzieci w klasie! Jeśli nauczyciel na wstępie czyni takie założenie, to faktycznie musi liczyć się z porażką - zgadzają się rozmówczynie.

Dzieci trzeba nauczyć muzykowania! Jest wiele dowodów w szkołach na to, że jeśli zastosuje się odpowiednią metodę, to są pozytywne rezultaty. Można w sposób beznutowy nauczyć dzieci grać i sprawić, że dzieci będą miały radość z tego, co im się udaje zagrać.

Posłuchajmy ciekawej rozmowy na temat nauczania muzyki w polskich szkołach:

 

 (Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP).

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Maciej M Sysło napisał/a komentarz do Czy projekt to dobra forma uczenia się?
Poniższy fragment pochodzi z mojej pracy "Przyszłość Laboratorium", która ukazała się w czasopiśmie ...
Ppp napisał/a komentarz do Kilka wskazówek, jak się uczyć
Najpierw należało przypomnieć i scharakteryzować style nauki - wzrokowcy, słuchowcy, kinestetycy. Po...
Lech Mankiewicz napisał/a komentarz do Kilka wskazówek, jak się uczyć
Bardzo ważna uwaga, choć mam wrażenie, że analiza nie jest do końca kompletna. Dlaczego? Taka techni...
To Stowarzyszenie Umarłych Statutów podaje nieprawdę. Art. 99 ustawy Prawo oświatowe umożliwia wprow...
Książka „Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym” nie jest autorstwa Martina Seligmana, lecz D...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Osiem filarów reformy edukacji (z komentarzem)
Dzięki za ten tekst. Mnie, mimo jakichś trzech podejść, nie udało się zadowalajaco skomentować tej b...
Gość napisał/a komentarz do Osiem filarów reformy edukacji (z komentarzem)
Też się bardzo niepokoję. Trudno mi się czyta te życzeniowe postulaty.
Ja się zgadzam z polonistką. Nauczyciele świetlicy zwykle jako argument pracy w wymiarze 26 godzin p...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie