O serwisach wiki

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
ict w edukacjiSerwisy oparte na wiki są jednym z podstawowych narzędzi rozwoju społecznościowej edukacji. Umożliwiają jednoczesną współpracę wielu autorów nad tworzeniem wspólnego dzieła w sieci. Oprócz Wikipedii, coraz śmielej wykorzystują je naukowcy, dla których jest to doskonałe narzędzie pracy akademickiej, dające również duże możliwości popularyzacji nauki.
 
Pomimo, iż Wikipedia jest najpopularniejszym portalem edukacyjnym w Polsce, jest ona stosunkowo słabo wykorzystywana w szkołach i na uczelniach. Metoda wiki pozwala na realizację różnego rodzaju projektów edukacyjnych w sieci opartych o poszukiwanie źródeł danych, ich analizę, interpretację oraz tworzenie treści edukacyjnych. Nauczyciele w szkołach jeszcze bardzo nieśmiało sięgają po to narzędzie, chociaż raczej wynika to z przeładowanego programu nauczania (czyli braku czasu) i przyzwyczajenia do metody wykładu lub prezentacji jako podstawowych metod pracy, niż z niechęci do korzystania z tej formy pracy.
 
O rozwoju serwisów wiki w Polsce rozmawialiśmy 9.12 br. z Sebastianem Skolikiem, wiceprezesem Stowarzyszenia Wikimedia Polska podczas seminarium akademickiego Własność w epoce Internetu i globalizacji, którego organizatorami byli: Fundacja Teraz Edukacja, Studenckie Koło Naukowe Touching Europe i portal Edunews.pl.
 
{mp3}wiki{/mp3}
 
 
 
[Motyw muzyczny wykorzystywany w podkastach Edunews.pl pochodzi z płyty Nine Inch Nails pt. Ghosts I-IV: utwór 3-Ghosts I, dostępny na licencji Creative Commons BY-NC-SA 3.0 US
Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie