Prawdopodobnie wielu rodziców i uczniów odpowie na to pytanie: tak. Ale z drugiej strony praktycznie w każdej szkole pracuje przynajmniej jeden nauczyciel, który stara się uczyć nieszablonowo, rozwija w uczniach ciekawość świata, daje im pewną wolność poszukiwań, kształci ich odpowiedzialność za własne kształcenie. Jak zatem jest z tą kreatywnością? Na rozpoczęcie Nowego Roku możemy polecić ciekawą i wielowątkową rozmowę Aleksandry Pezdy z prof. Lechem Mankiewiczem w radiu TOK FM.
Prawdopodobnie za kilka, kilkanaście lat zniknie wiele zawodów, które towarzyszyły cywilizacji człowieka przez kilkadziesiąt, kilka setek lat. Powinniśmy zatem przygotowywać młodzież do tego, aby sami potrafili sobie znaleźć w świecie odpłatne zajęcia, które pozwolą im przeżyć i rozwijać się. Szkoła musi zatem brać pod uwagę tę zmianę – uważa prof. Mankiewicz, dyrektor Centrum Fizyki Teoretycznej PAN oraz koordynator polskich zasobów Khan Academy.
Jeśli ktoś ma talent artystyczny czy sportowy, a jest słaby z matematyki, nie oznacza, że jest gorszy od innych. Szkoła powinna dać możliwość rozwijania talentów uczniów, indywidualizować nauczanie.
Duże znaczenie w rozwijaniu kreatywności mają też nowoczesne technologie, gdyż (właściwie używane) pozwalają lepiej dopasować proces uczenia do potrzeb ucznia. Do technologii i wykorzystania jej w uczeniu się prof. Mankiewicz wielokrotnie w rozmowie powracał, m. in. w kontekście rządowego projektu e-podręczników (i ostatnich zawirowań z nim związanych), Khan Academy, kursach online w amerykańskim serwisie Coursera.
Zapraszamy do posłuchania ciekawej rozmowy o tym jak uczyć (się):
***
W imieniu redakcji Edunews.pl, na Nowy 2015 Rok życzymy, aby w Waszych szkołach / szkołach Waszych dzieci / wnuków, kreatywności nigdy nie zabrakło. Wszystkiego dobrego!
(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP).