Przybij piątkę! Czyli jak budować relacje z osobami niepełnosprawnymi

fot. Dr Omnibus

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Podczas akcji społecznościowego pisania poradnika "Przybij piątkę koledze bez dłoni!" w ramach kampanii społecznej "Równi w różnorodności 2016",  napłynęło do organizatorów mnóstwo historii osób niepełnosprawnych i ich bliskich. Były wśród nich listy od osób, które nie spotykają się na co dzień z osobami niepełnosprawnymi. Niektóre z nich dotyczą sytuacji, w których ktoś nie wiedział, jak powinien się zachować, inne to życzliwe porady pisane z perspektywy osoby niepełnosprawnej. Po zebraniu wszystkich w jednym miejscu, powstał cenny poradnik dla uczniów, nauczycieli i rodziców, z którym warto się zapoznać.

Oto treść jednego z listów, który dotarł do organizatorów:

fot. DrOmnibus

"Za wszystkie historie ogromnie dziękujemy! Jesteśmy przekonani, że dzielenie się nimi jest niezwykle cenne. Pozwala nam przerwać zmowę milczenia w temacie niepełnosprawności." - mówi Bogumiła Matuszewska, prezes Zarządu firmy DrOmnibus, organizatora kampanii «Równi w różnorodności 2016». "W wielu listach pojawia się życzenie, by o temacie niepełnosprawności mówić otwarcie. To niniejszym czynimy. I oddajemy Im głos."

Graficzna wersja praktycznych porad przygotowana z myślą o dzieciach a korzyścią również dla dorosłych jest dostępna bezpłatnie - zapraszamy do pobierania i dzielenia się poradnikiem Przybij piątkę koledze bez dłoni!.

Nauczyciele i edukatorzy pracujący z dziećmi z zaburzeniami zachowania i rozwoju mogą bezpłatnie i bezterminowo korzystać z materiałów wypracowanych w ramach dotychczasowych działania w kampanii. Można skorzystać m.in. z takich zasobów:

Scenariusz lekcji pt.: Dlaczego każdy z nas jest inny? - pokazujący dzieciom podczas zajęć, że różnorodność ubogaca relacje między rówieśnikami, że każde dziecko jest utalentowane, a poprzez swoje zainteresowania i pasje, którymi dzieli się z innymi, inspiruje i buduje szacunek w grupie.

Magazyn DrOmnibus dla nauczycieli - kwartalnik ze scenariuszami lekcji włączającymi dzieci z zaburzeniami zachowania i rozwoju podczas lekcji w klasach zintegrowanych lub ogólnych, artykułami poradnikowymi. W grudniu 2016 ukazał się 2. numer magazynu. W drugim semestrze roku szkolnego 2016-17 przygotowane zostaną kolejne dwa numery - zobacz jak zapisać się na magazyn.

Kampania Równi w różnorodności wystartuje z nowymi działaniami dla dzieci, rodziców i nauczycieli już we wrześniu 2017 r. , ale przygotowania już się rozpoczęły.

 

(Źródło: DrOmnibus, opr. red.)

 

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...
Jak się zadaje pytanie całej klasie to nie odpowiadają nieśmiali. Te rady są ok tylko dla tych, któr...
Faktycznie ocenomania, czyli obsesja wszystkich: rodziców, uczniów, nauczycieli, na punkcie ocen (a ...
Co się stanie z tą postpiśmienną cywilizacją, gdy nastąpi długotrwały brak energii elektrycznej...?
Zaprawdę powiadam Wam - likwidacja matury rozwiązuje WSZYSTKIE problemy z maturą. Średnia ocen na św...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie