Uczenie się, to aktywność, której oczekują od ucznia rodzice i nauczyciele. – Nauczyłeś się na jutro? – pytanie, które zadaje wielu rodziców. – Nauczcie się do sprawdzianu! – to zalecenie każdego nauczyciela. Czy uczeń wie, co w istocie mam zrobić? Czy ma lekcje z uczenia się? Czy szkoła uczy jak się uczyć?
Moje wystąpienie na tegorocznych Inspir@cjach 2019 oparłam o dwa dokumenty dotyczące procesu uczenia się przez całe życie. W szczególności skoncentrowałam się na definicji umiejętności uczenia się:
„Umiejętność uczenia się” to zdolność konsekwentnego i wytrwałego uczenia się, organizowania własnego procesu uczenia się, w tym poprzez efektywne zarządzanie czasem i informacjami, zarówno indywidualnie, jak i w grupach. Kompetencja ta obejmuje świadomość własnego procesu uczenia się i potrzeb w tym zakresie, identyfikowanie dostępnych możliwości oraz zdolność pokonywania przeszkód w celu osiągnięcia powodzenia w uczeniu się. Kompetencja ta oznacza nabywanie, przetwarzanie i przyswajanie nowej wiedzy i umiejętności, a także poszukiwanie i korzystanie ze wskazówek. Umiejętność uczenia się pozwala osobom nabyć umiejętność korzystania z wcześniejszych doświadczeń w uczeniu się i ogólnych doświadczeń życiowych w celu wykorzystywania i stosowania wiedzy i umiejętności w różnorodnych kontekstach – w domu, w pracy, a także w edukacji i szkoleniu. Kluczowymi czynnikami w rozwinięciu tej kompetencji u danej osoby są motywacja i wiara we własne możliwości.”
Wymienione w definicji elementy nałożyłam na mapę CoachWise™, by w sposób świadomy zaprojektować obszary, które chcemy kształtować. Weryfikować efekty. Rozwijać krok po kroku, aspekt po aspekcie.
Powodzenia w uczeniu się przez całe życie! Zapraszam do obejrzenia mojego wystąpienia:
***
Konferencja INSPIR@CJE 2019 odbyła się w Warszawie (27-28 czerwca 2019).
Partner merytoryczny: Superbelfrzy RP / Superbelfrzy Mini
Partnerzy: Brainly, Fundacja Orange, Katalyst Education, Learnetic, Microsoft, Skriware, Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.
Partnerzy medialni: Głos Nauczycielski, Wokół Szkoły, Edustore.eu.
Notka o autorce: Z wykształcenia pedagog, doradca personalny i zawodowy. Poszukiwaczka instrukcji obsługi mózgu. Z walizką przemierza Polskę inspirując uczniów i nauczycieli, zarażając myślografią. Należy do społeczności Superbelfrzy RP.
Źródła:
ZALECENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY z dnia 18 grudnia 2006 r. w sprawie kompetencji kluczowych w procesie uczenia się przez całe życie (tutaj)
ZALECENIE RADY z dnia 22 maja 2018 r. w sprawie kompetencji kluczowych w procesie uczenia się przez całe życie (tutaj)
COACHWISE™ to coś więcej niż sposób prowadzenia coachingu - zobacz
Ostatnie komentarze