Oszczędzanie najlepszym postanowieniem noworocznym

fot. Fotolia.com

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Koniec starego i początek nowego roku, to czas, kiedy podejmujemy decyzje, które mają wpłynąć na nasze życie w nadchodzących miesiącach. Dotyczą one różnych spraw, ale jak pokazuje praktyka, z ich realizacją bywa różnie. Zdarza się, że przez pierwsze dwa, trzy miesiące trzymamy się naszego postanowienia kurczowo, a później sobie odpuszczamy. Bywa jednak tak, że raz podjęte założenie, które z determinacją staramy się realizować, ma dalekosiężne skutki i realnie wpływa na naszą przyszłość.

Zaczynając nowy rok, warto przeanalizować, co jest dla nas najważniejsze. Zastanówmy się nad naszą przyszłością, szczególnie, że w 2013 zostały podjęte decyzje, które mogą na niej silnie zaważyć. Przesunięcie części funduszy z OFE do ZUS, postawienie nas przed wyborem ZUS czy OFE to fakty mające długofalowe konsekwencje dla nas wszystkich, nieważne ile mamy lat. Co możemy zrobić, żeby zabezpieczyć naszą przyszłość?

Przede wszystkim zacznijmy regularnie oszczędzać. Z naszych badań wynika, że w Polsce robi to tylko co dziesiąty z nas, choć duża część jest świadoma korzyści wynikających z regularnego odkładania środków. W porównaniu do zeszłego roku znacząco spadł też odsetek inwestujących (z 12 do 6%).

Dlaczego tak się dzieje? Z pewnością do oszczędzania nie zachęca nas spowolnienie gospodarcze, utrzymujące się bezrobocie oraz relatywnie niski wzrost płac. Nie znajduje się ono na naszej liście priorytetów z prostej przyczyny: żyjemy teraźniejszością, przyszłość ma dla nas mniejsze znaczenie niż opłacenie rachunków za prąd, wodę i mieszkanie. Twierdzimy, że nie mamy z czego oszczędzać. Ponad połowa z nas (55%) przeznacza wszystko na bieżące potrzeby, żyjąc „od pierwszego do pierwszego”. Jednak, jeśli spojrzymy na to statystycznie, okazuje się, że udział wydatków w naszych dochodach wynosi 82%, a zatem pozostaje jeszcze kilkanaście procent do zagospodarowania.

Proponuję, by naszym noworocznym postanowieniem było w tym roku oszczędzania. Wyznaczmy sobie kwotę, jaką chcemy comiesięcznie odkładać i trzymajmy się naszego planu. Zorientujmy się, co proponują banku w zakresie oszczędzania lub inwestowania, może akurat trafimy na ofertę, która będzie odpowiadała naszym potrzebom. Pamiętajmy, że posiadanie oszczędności jest nie jest tylko zabezpieczeniem na przyszłość, ale stanowi swoistą “poduszkę finansową” w przypadku nieoczekiwanych zdarzeń. W momencie, w którym potrzebna jest duża ilość gotówki, możemy spokojnie wziąć ją z lokaty lub konta, a nie zapożyczać się w nieprzemyślany sposób.

* Postawy Polaków wobec oszczędzania to cykliczne badanie Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy, TNS Polska.

Notka o autorze: Krzysztof Kaczmar jest Prezesem Zarządu Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy.

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Gość napisał/a komentarz do Oceniajmy rzadziej!
Przeczytałam z dużym zainteresowaniem. Dziękuję za ten artykuł.
Ppp napisał/a komentarz do Oceniajmy rzadziej!
Terada i Merill mają CAŁKOWITĄ rację. Jak ktoś chce i może - nauczy się i bez oceniania. Jeśli ktoś ...
Marcin Zaród napisał/a komentarz do Szkolna klasa - dobre miejsce do współpracy
Mój syn będąc w liceum w klasie mat-info-fiz prosił z kolegami o ustawienie takich tablic na korytar...
Marcin Polak napisał/a komentarz do Szkolna klasa - dobre miejsce do współpracy
Świetny przykład, że każdą przestrzeń klasy da się łatwo zreorganizować, aby pobudzić aktywne uczeni...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
O informacji zwrotnej można długo... Przedstawione tu wskazówki są cenne. Niestety, problem w tym, ż...
Andrzej napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
Bardzo proszę o przykład idealnie napisanej informacji zwrotnej.
Ppp napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
Jeśli jestem w czymś dobry - wiem o tym, dodatkowy komentarz nie jest potrzebny.Jeśli jestem w czymś...
Piotr napisał/a komentarz do Déjà vu
Codziennie z ulgą odkrywam, że jestem emerytowanym nauczycielem

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie