Damy i Dżentelmeni o pieniądzach nie rozmawiają… A moi uczniowie tak!

fot. Fotolia.com

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Warto kształtować postawy przedsiębiorcze u dzieci już od najmłodszych lat. Prawie 100 lat temu Janusz Korczak w swojej książce „Bankructwo Młodego Dżeka” pokazał jak ważne jest rozwijanie przedsiębiorczości i kreatywności już od dzieciństwa. Tych tematów nie powinno zabraknąć w edukacji wczesnoszkolnej.

Wiele dzieci korzysta już z nowoczesnych metod płatności, takich jak bezgotówkowe transakcje. Coraz więcej z nich płaci za drobne zakupy kartą płatniczą lub blikiem. Edukacja finansowa jest zatem ważna w dzisiejszych czasach, aby dzieci mogły nauczyć się świadomego zarządzania pieniędzmi. Niektóre stowarzyszenia wdrażają programy, które mają na celu rozwijanie postaw finansowych u dzieci. Moja szkoła realizuje 2,5 letni program Myślę, Decyduję Działam. Edukacja Finansowa dla najmłodszych (2 edycja). Ćwiczenia i aktywności proponowane w programie i stworzone przez ekspertki (Małgorzata Żytko, Alina Kalinowska, Ewa Kruk) nauczyciel może dowolnie modyfikować i dostosowywać treści programu do indywidualnych potrzeb i zainteresowań uczniów.

Program ten stał się motorem napędowym do realizowania w klasie projektów z edukacji finansowej na przestrzeni trzech lat m.in. projekt eTwinning „Zakupy w Centrum Handlowym”, symulacyjna gra na giełdzie, projekt eTwinning „Dziecięce Biuro Podróży”, czy zbieranie przez uczniów funduszy na wycieczkę szkolną do Gliczarowa Górnego. Wspólna wycieczka została zaplanowana już 3 lata temu, kiedy to powstał program autorski Razem (Ewa Przybysz-Gardyza, Ewa Kempska, Edyta Karwowska). By zebrać pieniądze na wyjazd uczniowie klasy 3 przeprowadzili w szkole wiele zaplanowanych wcześniej działań m.in. licytacje przetworów, kiermasz świąteczny, sprzedaż książek, przedstawienie. Uczestnicząc w powyższych przedsięwzięciach, uczniowie wykazali się inicjatywą, pomysłowością i zaangażowaniem. Posłuchajcie, czego się przy okazji nauczyli – opowiadałam o tym na INSPIR@CJACH WCZESNOSZKOLNYCH 2023:

***

Organizatorami zorganizowanej w dniach 15-16 kwietnia 2023 w Warszawie konferencji INSPIR@CJE WCZESNOSZKOLNE 2023 byli: Edunews.pl, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy THINK! oraz Think Global sp. z o.o.

Partnerem merytorycznym była społeczność nauczycieli: Superbelfrzy RP.

Partnerem strategicznym konferencji był: Microsoft Polska.

Partnerami konferencji byli: Amazon STEM Kindloteka, Fundacja Szkoła z Klasą & Program Asy Internetu), Learnetic, MAC Edukacja oraz Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

 

Notka o autorce: Edyta Karwowska jest nauczycielką dyplomowana w zakresie edukacji wczesnoszkolnej. W swojej pracy z młodszymi uczniami wykorzystuje nowoczesne technologie. Ambasadorka programu eTwinning, moderatorka grupy Aktywna Tablica z eTwinning. Należy do społeczności Superbelfrzy RP. Współautorka bloga: https://programrazem.blogspot.com

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Maciej M Sysło napisał/a komentarz do Czy projekt to dobra forma uczenia się?
Poniższy fragment pochodzi z mojej pracy "Przyszłość Laboratorium", która ukazała się w czasopiśmie ...
Ppp napisał/a komentarz do Kilka wskazówek, jak się uczyć
Najpierw należało przypomnieć i scharakteryzować style nauki - wzrokowcy, słuchowcy, kinestetycy. Po...
Lech Mankiewicz napisał/a komentarz do Kilka wskazówek, jak się uczyć
Bardzo ważna uwaga, choć mam wrażenie, że analiza nie jest do końca kompletna. Dlaczego? Taka techni...
To Stowarzyszenie Umarłych Statutów podaje nieprawdę. Art. 99 ustawy Prawo oświatowe umożliwia wprow...
Książka „Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym” nie jest autorstwa Martina Seligmana, lecz D...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Osiem filarów reformy edukacji (z komentarzem)
Dzięki za ten tekst. Mnie, mimo jakichś trzech podejść, nie udało się zadowalajaco skomentować tej b...
Gość napisał/a komentarz do Osiem filarów reformy edukacji (z komentarzem)
Też się bardzo niepokoję. Trudno mi się czyta te życzeniowe postulaty.
Ja się zgadzam z polonistką. Nauczyciele świetlicy zwykle jako argument pracy w wymiarze 26 godzin p...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie