Codzienne wybory odpowiedzialnego konsumenta

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Edukacja konsumenckaŚwiadomy konsument finansowy to osoba, która potrafi uniknąć kłopotów finansowych związanych z błędnymi decyzjami. Taka, która czyta zapisy umowy przed jej podpisaniem. Potrafi unikać problemów, które mogłyby wynikać z pochopnych decyzji. Zakupy świadomego konsumenta finansowego są przemyślane i mieszczą się w budżecie. Chodzący ideał? Niekoniecznie.
 
Niestety w Polsce zbyt wiele osób nie tylko nie postępuje w ten sposób, ale wręcz działa na własną finansową niekorzyść. Można i trzeba to zmieniać. Dobrą receptą jest edukacja, najlepiej już w szkole, ale przecież braki w wiedzy finansowej możemy nadrobić samodzielnie – Internet zapewnia nieograniczony dostęp do ciekawych informacji. Najważniejsze to chcieć i jeszcze raz chcieć - bardziej racjonalnie zarządzać pieniędzmi i zmienić dotychczasowe nawyki. 
 
Praktycznie codziennie odwiedzamy sklepy, gdzie musimy dokonać wyboru. Bardzo często zdarza się, że decyzję o zakupie np. napoju podejmujemy pod wpływem interesującej reklamy, a nie tego czy faktycznie jego jakość odpowiada choć trochę gaży aktora, który prezentuje jego zalety w gazecie.  Niektórzy z nas bardzo łatwo dają się przekonać, zachęcić do tego czy innego produktu np. telefonu komórkowego, nie dlatego, że jest on nam akurat szczególnie potrzebny, ale dlatego, że jest nowy, wygląda ładnie oraz korzysta z niego połowa klasy. A przecież najważniejszym kryterium powinno być nie tylko to, czy dana rzecz ładnie wygląda, ale również to, czy spełnia swoje funkcje i czy naprawdę będzie nam potrzebna. Dlatego warto krytycznie patrzeć na to co widzimy i słyszymy - spece od reklamy znają wiele sztuczek, które mają nas skłonić do sięgnięcia do portfeli. 

Umiejętność krytycznej oceny reklam zaprocentuje szczególnie w przyszłości, gdy staniemy przed wyborem różnego rodzaju produktów finansowych. Musimy pamiętać, że informacje przekazywane nam w kolorowych biuletynach nie zawsze prezentują wszystkie fakty i dane. Często są one podawane nam w taki sposób, abyśmy uwierzyli, że dany produkt jest najlepszy i bez wahania podpisali umowę. Nie trzeba mieć specjalistycznej wiedzy, wystarczy uważna lektura wszystkich zapisów umowy, oraz zadanie odpowiedniej liczby pytań. Pamiętaj, że pracownicy banków i doradcy finansowi są po to, żeby wszystko ci wytłumaczyć - korzystaj z możliwości dopytywania o szczegóły tak często jak uznasz to za stosowne - lepiej stracić nieco czasu, niż własne pieniądze.

Podczas realizacji projektu Fundacji Teraz Edukacja „Finanse.mp3 – edukacja młodych konsumentów finansowych“, finansowanego ze środków M. St. Warszawy, powstał serwis konsumencki www.edukacjakonsumencka.pl. Główne jego przesłanie to: warto oszczędzać. I to bez względu na to, czy się jest starszym, czy młodszym. Oszczędzanie przynosi owoce w wielu życiowych sytuacjach. Nawet jeśli wydaje nam się, że nasze oszczędności powiększają się bardzo powoli, to jednak ciągle ich przybywa. Jeśli trzymamy je na lokacie - zadziała mechanizm procenta składanego i pracować zaczną również nasze odsetki.

Drugą ważną wskazówką jest konieczność zachowania rozwagi w inwestowaniu środków – złe inwestycje mogą przynieść nam nie tylko brak zysku, ale również straty finansowe. Jeśli nie wiesz, w jaki sposób zainwestować pieniądze, najprościej jest wpłacić je do banku na oprocentowane konto oszczędnościowe lub poprosić doradcę finansowego o pomoc (choć tu już doradzamy zasadę ograniczonego zaufania). Pamiętaj, że obecnie bardzo łatwo jest się zadłużyć - karta kredytowa przestała być dobrem luksusowym, a Polacy chętnie ubiegają się o kredyty, szczególnie hipoteczne.

Należy jednak pamiętać, że warto zadłużać się tylko wtedy, jeśli dzięki temu powiększamy nasz majątek, na przykład nabywając mieszkanie, lub zyskamy możliwość zarabiania większych pieniędzy (czyli tak naprawdę inwestujemy). Pożyczek i kredytów na bieżące potrzeby należy unikać, choć niekiedy może się to wydawać koniecznością.

Trzeba sobie uświadomić, że znajomość zasad finansów osobistych i umiejętność korzystania z oferty rynku finansowego należy zaliczyć do podstawowych kompetencji (umiejętności) życiowych niezbędnych w XXI wieku. Warto codziennie dbać o stan swojego portfela.
 
Wkrótce w serwisie www.edukacjakonsumencka.pl rozpocznie się realizacja nowego projektu: W dorosłe życie bez długów. Zapraszamy do śledzenia nowych treści.
 
(Źródło: edukacjakonsumencka.pl)
 
 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Gość napisał/a komentarz do Oceniajmy rzadziej!
Przeczytałam z dużym zainteresowaniem. Dziękuję za ten artykuł.
Ppp napisał/a komentarz do Oceniajmy rzadziej!
Terada i Merill mają CAŁKOWITĄ rację. Jak ktoś chce i może - nauczy się i bez oceniania. Jeśli ktoś ...
Marcin Zaród napisał/a komentarz do Szkolna klasa - dobre miejsce do współpracy
Mój syn będąc w liceum w klasie mat-info-fiz prosił z kolegami o ustawienie takich tablic na korytar...
Marcin Polak napisał/a komentarz do Szkolna klasa - dobre miejsce do współpracy
Świetny przykład, że każdą przestrzeń klasy da się łatwo zreorganizować, aby pobudzić aktywne uczeni...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
O informacji zwrotnej można długo... Przedstawione tu wskazówki są cenne. Niestety, problem w tym, ż...
Andrzej napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
Bardzo proszę o przykład idealnie napisanej informacji zwrotnej.
Ppp napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
Jeśli jestem w czymś dobry - wiem o tym, dodatkowy komentarz nie jest potrzebny.Jeśli jestem w czymś...
Piotr napisał/a komentarz do Déjà vu
Codziennie z ulgą odkrywam, że jestem emerytowanym nauczycielem

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie