Krytyczne podejście do źródeł podstawą pracy każdego pedagoga

fot. Fotolia.com

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Tematyka ta jest niezwykle istotna w dzisiejszych czasach. Coraz silniej bombardowani jesteśmy różnego typu informacjami, często niesprawdzonymi, nieprawdziwymi. Poddawani jesteśmy przeróżnego rodzaju manipulacjom, które ludzie rozsyłają dalej, nie trudząc się o ich sprawdzenie. A przecież, dzięki Internetowi można dziś łatwiej dotrzeć do wiedzy, która pomaga zweryfikować to, co zasłyszane, obejrzane czy przeczytane.

SuperBelfrzy Nocą powracają. Udało się przywrócić do życia cykl spotkań wieczornych poświęconych różnym aspektom nauczania. 9 marca 2022 odbyło się pierwsze spotkanie adresowane do nauczycieli oraz studentów studiów pedagogicznych właśnie pt: "Krytyczne podejście do źródeł podstawą pracy każdego pedagoga".

Istnieje sporo portali Fact-Checkingowych, jak choćby polski Demagog, który oprócz sprawdzonych informacji, umożliwia również ich zgłoszenie. Na stronie Demagoga znajduje się 12 zasad świadomego użytkownika w sieci, dzięki którym poradzimy sobie z dezinformacją.

Prawdziwość informacji możemy też sprawdzić, stosując zaprezentowane podczas spotkania narzędzia, chociażby Tineye (weryfikacji obrazów), inVID (weryfikacja nagrania), Wayback Machine (archiwum strony). Są miejsca, które pozwalają upewnić się, czy postać nie jest botem, pomóc nam zweryfikować zbiórkę oraz sprawdzić domenę.

Linki do wszystkich stron przedstawionych podczas spotkania Superbelfrzy Nocą znajdują się na Wakelecie, stworzonym przez Beatę Chodacką. Ich zbiór, podzielony na kategorie, jest również na blogu Iwony Cugier – Cyfrowi Tubylcy.

Zapraszamy do obejrzenia nagrania z cyklu SuperBelfrzy Nocą w naszym kanale YT: SuperBelfrzy -> Kliknij i zasubskrybuj:

O prowadzących:

Beata Chodacka – Nauczycielka informatyki w V LO i SP 33 w Krakowie. Współtwórczyni zbioru zadań z informatyki exeBOOK. Współtwórczyni i współorganizatorka projektu „Klasa z ECDL”. Koordynator Merytoryczny w Centrum Mistrzostwa Informatycznego przy AGH. Przewodnicząca Sekcji Informatyki Szkolnej przy PTI, Ambasadorka Genially i Wakelet. Należy do społeczności SuperBelfrzy RP.

Iwona Cugier – należy do społeczności Superbelfrzy RP, pasjonatka nowoczesnych technologii i jej wykorzystania w nauczaniu i uczeniu się. Na Liście Honorowej Szerokiego Porozumienia na Rzecz Umiejętności Cyfrowych za działalność na rzecz rozwoju umiejętności cyfrowych w Polsce. Nauczycielka informatyki, trenerka, blogerka, autorka scenariuszy dot. programowania, kształcenia kompetencji cyfrowych, nauki zdalnej. Microsoft Innovation Educator Expert, Microsoft Innovative Educator Fellow.

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Ppp napisał/a komentarz do Zapominamy! Jak zatem zapamiętać?
Opis zjawiska bardzo dobry, brakuje tylko najważniejszego elementu: zaznaczenia konieczności REFLEKS...
Ppp napisał/a komentarz do Jak skutecznie się uczyć?
W wyniku pracy nad sobą człowiek może się zmienić, ale TYLKO DO PEWNEGO STOPNIA. Jak ktoś jest w jak...
Magdalena Korzeb napisał/a komentarz do Czasownik na plakacie
Fajny pomysł przetestuje w domu
Gość napisał/a komentarz do Uczeń przeszkadza w lekcji...
Teoria swoje a praktyka swoje
Ppp napisał/a komentarz do O poczuciu przynależności do szkoły
Jak człowiek uwierzy, że "przynależy", a potem zostanie wyrzucony - wtedy dopiero jest problem! Post...
Tadeusz napisał/a komentarz do Myślenie wolne i szybkie w praktyce edukacyjnej
Czytając ten artykuł nie mogę oprzeć się wrażeniu, że został wygenerowany przez sztuczną inteligencj...
Przypominam że oceny jeszcze nie zostały ze szkół usunięte, a bez tego te porady nie mają sensu, cho...
Stanisław Zbigniew Czachorowski napisał/a komentarz do Poczekajki dla uczniów
Dziękuję za wartościowe pomysły. Nie wszyscy pracują w tym samym tempie. Po przekształceniu chcę wyk...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie