Film jako narzędzie dydaktyczne. Poznaj nowy Niezbędnik Filmowy LET’S DOC

fot. CKF im. A. Wajdy

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Film krótkometrażowy może okazać się świetną pomocą dydaktyczną, inspirującą uczniów i nauczycieli do rozmowy na aktualne tematy. Stosunkowo łatwo można wykorzystywać filmy w klasie, zarówno na lekcjach przedmiotowych, jak i wychowawczych. Oto szesnaście znakomitych filmów, które zachwyciły publiczność Festiwalu Filmów Dokumentalnych dla Młodej Widowni LET’S DOC – zostały one ujęte w NIEZBĘDNIKU FILMOWYM LET’S DOC i obudowane materiałami metodycznymi. Nic tylko skorzystać – są one dostępne na platformie VOD Warszawa.

Niezbędnik Filmowy LET’S DOC to darmowa publikacja dla nauczycieli, wydana przez Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, przygotowana przez Annę Równy. Zawiera zestawienie wskazówek metodycznych do prowadzenia lekcji w klasach: 4-8 szkoły podstawowej i w szkołach ponadpodstawowych, w oparciu o dokumentalne filmy krótkometrażowe, które były pokazywane podczas drugiej edycji Festiwalu Filmów Dokumentalnych dla Młodej Widowni LET’S DOC.

Są to gotowe inspiracje dla nauczycieli: języka polskiego, etyki, WOS, WDŻ, biologii, geografii, WF oraz do wykorzystania podczas godzin wychowawczych. Twórcy niezbędnika zachęcają nauczycieli do zapoznania się z możliwościami dydaktycznymi i metodycznymi, jakie dają krótkometrażowe filmy dokumentalne. Szesnaście wybranych do niezbędnika filmów nie tylko realizuje funkcję poznawczą, ale również przyczynia się do kształtowania i pogłębiania kompetencji społeczno-emocjonalnych uczniów.

Publikację opracowała Anna Równy, edukatorka filmowa, trenerka edukacji filmowej, absolwentka studiów doktoranckich w Katedrze Wiedzy o Filmie i Kulturze Audiowizualnej UG, koordynatorka merytoryczna NHEF, pracowniczka Działu Edukacji Filmowej w WDK w Kielcach. Anna Równy jest także autorką scenariuszy metodycznych oraz publikacji o tematyce filmoznawczej, współautorka podręczników do języka polskiego dla szkół ponadpodstawowych „Ponad słowami”. Absolwentka filologii polskiej i studiów podyplomowych: Wiedza o kulturze, Dziennikarstwo internetowe, Edukacja filmowa, Dziennikarstwo filmowe, Etyka i filozofia. Współpracuje jako ekspertka z festiwalami filmowymi dla dzieci i młodzieży, dystrybutorami filmowymi i twórcami, oraz z instytucjami
i podmiotami odpowiadającymi za kształt edukacji filmowej w Polsce. Laureatka Nagrody PISF w kategorii Edukacja młodego widza dla Liderów Filmoteki Szkolnej na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni w 2015 roku. W roku 2021 otrzymała certyfikowany tytuł Mistrza Pedagogii nadawany przez Ruch Innowacyjny w Edukacji.

Z publikacją NIEZBĘDNIKA FILMOWEGO LET’S DOC powiązane są dwa webinary, na które CKF zaprasza nauczycieli i nauczycielki. Pierwszy z nich, NIEZBĘDNIK FILMOWY LET’S DOC w praktyce szkolnej to godzinne wydarzenie organizowane online na platformie Teams. Na webinar, który odbędzie się w środę 23 października o godzinie 18.00 można się zarejestrować wypełniając ► formularz. Spotkanie poprowadzi Anna Równy. Autorka opowie o założeniach i potencjale publikacji oraz szerokich możliwościach zastosowania jej w codziennej pracy z uczennicami i uczniami szkół podstawowych i średnich.

Drugi webinar poświęcony jest prezentacji kursu Metafora i Storytelling w praktyce szkolnej. Wydarzenie odbędzie się online, na platformie Teams – w środę 30 października o godzinie 18.00. Podczas webinaru zaprezentowany zostanie kurs e-learningowy, którego twórcą jest dr Maciej Dowgiel. Kurs o metaforze i storytellingu również opiera się na dokumentalnych filmach krótkometrażowych, które były pokazywane podczas drugiej edycji Festiwalu Filmów Dokumentalnych dla Młodej Widowni LET’S DOC, a teraz dostępne są na VOD Warszawa i tworzą Niezbędnik filmowy LET’S DOC. Podczas spotkania prowadzący opowie, jak efektywnie prowadzić proponowany warsztat online. I jak wykorzystać metaforę w analizie filmowej, angażując młodzież w głębsze refleksje nad dziełem. Omawiany podczas webinaru warsztat ma na celu poszerzenie wiedzy uczniów o kluczowych teoriach oraz rozwinięcie ich kreatywności. Dzięki zaproponowanym aktywnościom nauczycielki i nauczyciele zyskają narzędzia, które pomogą lepiej angażować młodzież w dyskusje po filmie. Na webinar można się zarejestrować przez ► formularz.

Uczestnicy i uczestniczki obu webinarów otrzymają zaświadczenie o udziale wydane przez Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Organizatorzy zachęcają osoby, które zapiszą się na webinary do wcześniejszej rejestracji na platformie ►VOD Warszawa.

Więcej informacji o NIEZBĘDNIKU FILMOWYM LET’S DOC można znaleźć na stronie ► Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy oraz na stronie ► Festiwalu Filmów Dokumentalnych dla Młodej Widowni LET’S DOC.

Wszystkie filmy oraz materiały edukacyjne NIEZBĘDNIKA FILMOWEGO LET’S DOC są dostępne na platformie ► VOD Warszawa.

Publikacja jest współfinansowana ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

***

Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy (www.ckf.waw.pl) to warszawska instytucja zajmująca się filmem, realizująca ważne zadania związane z upowszechnianiem kultury i edukacją filmową. Organizuje projekcje i dyskusyjne kluby filmowe, koncerty muzyki filmowej, wystawy, warsztaty dla dzieci i młodzieży, panele i konferencje, tworzy programy edukacyjne i jest obecna w Internecie poprzez platformę vod.warszawa.pl.

Platforma VOD Warszawa (vod.warszawa.pl) to przyjazne, nowoczesne, cyfrowe narzędzie do udostępniania kultury online, zaprojektowane z myślą o instytucjach publicznych, organizacjach pozarządowych, twórcach festiwali i przeglądów filmowych, teatrach, a także samych artystach i wykonawcach. Na VOD Warszawa znajdują się także propozycje filmowe. Wytrawny kinoman znajdzie w serwisie pozycje fabularne, dokumentalne oraz animacje. VOD Warszawa łączy w sobie elementy technologiczne umożliwiające publikowanie filmów, seriali, podcastów, artykułów, specjalnych kolekcji czy wystaw online, a także prowadzenie transmisji na żywo z takich wydarzeń jak koncerty, recitale, spotkanie z artystami, konferencje czy wykłady oraz publikację tekstów z galeriami zdjęć.

 

(Źródło: Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy)

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Kasia napisał/a komentarz do Rady nietrafione i rady pożyteczne
Dyrektora, a zwłaszcza dyrektorkę, cechuje żądza władzy. Arogancja ze strony dyrektorki w moim liceu...
Jacek Ścibor napisał/a komentarz do Brak chętnych do nauczania w szkołach
Moim zdaniem i Maciej Sysło i Robert Raczyński mają rację - obie wypowiedzi trafiają w sedno problem...
Gość napisał/a komentarz do Na zastępstwach
W punkt.
Ppp napisał/a komentarz do Czas na szkołę doceniania
Pytanie podstawowe: PO CO oceniać? Większość ocen, z jakimi się w życiu spotkałem, nie miało żadnego...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Brak chętnych do nauczania w szkołach
W żaden sposób nie negowałem potrzeby, czy wręcz obowiązku kształcenia nauczycieli. Niestety, kontyn...
Generalnie i co do zasady ok. 30% ocen jest PRZYPADKOWYCH - częściowo Pani opisała, dlaczego. Jeśli ...
Maciej Sysło napisał/a komentarz do Brak chętnych do nauczania w szkołach
W odpowiedzi na sarkastyczny ton wypowiedzi Pana Roberta mam jednak propozycję. Jednym z obowiązków ...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Brak chętnych do nauczania w szkołach
Jeśli pominąć ideologiczne ozdobniki, problem z brakiem nauczycieli wynika z faktu, że wiedza przest...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie