Mechanika samochodowa prosto z gier video

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

edutainmentNowe technologie i narzędzia stwarzają dziś zupełnie nowe możliwości w procesie edukacji i bezpośrednio wpływają na podniesienie jakości tego procesu. Zamiast studiować grube podręczniki, często lepiej jest sięgnąć po narzędzia, które w przystępny sposób tłumaczą zasady funkcjonowania różnych obiektów czy zjawisk, z którymi spotykamy się na co dzień.

Na Uniwersytecie Północnego Illinois w DeKalb w Stanach Zjednoczonych studenci uczą się zasad mechaniki i inżynierii z wykorzystaniem gier video. Pod kątem programu nauczania opracowano grę NIU-Torcs, która powstała w oparciu o istniejącą i dostępną w sieci Internet grę Torcs. Na pierwszy rzut oka gra wygląda ona jak dobry symulator kierowania pojazdami samochodowymi, jednak szybko studenci odkrywają, że tak naprawdę jest to złożone narzędzie edukacji o pojazdach i ich najważniejszych komponentach.

Władze uniwersytetu wyraziły zgodę na realizację tego projektu chcąc odejść od standardowych metod nauczania w oparciu o drobiazgowe wyliczenia, skomplikowane równania, czy studiowanie opasłych podręczników zawierających materiał teoretyczny. Zamiast tego studenci pracując w zespołach zadaniowych uczą się zasad mechaniki wpisując w program komputerowy odpowiednie dane i charakterystyki pojazdów.

Z użyciem tego programu student może również zaprojektować swój własny pojazd i sprawdzić jego walory w jeździe po drodze lub wertepach. Symulacja dobrze oddaje działanie silnika, układu hamulcowego, zawieszenia, ogumienia, dynamiki pojazdu i wielu innych czynników, które mają wpływ na komfort jazdy. W ten sposób uczą się bardziej efektywnie – nie tylko realizują swoje pomysły, ale szybko poznają ograniczenia i możliwości zaprojektowanych przez siebie pojazdów.

Gra NIU-Torcs jest przykładem efektywnego wykorzystania Edutainment w procesie nauczania. Łączy dobrą zabawę, jaką dla wielu studentów, zwłaszcza płci męskiej, jest symulator kierowania pojazdem, z nauką podstawowych zasad mechaniki i funkcjonowania pojazdów.

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Prowadzi także międzynarodowy serwis edukatorów ekonomicznych i finansowych EconomicEducator.eu).

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Ppp napisał/a komentarz do Dziesięć błędów informacji zwrotnej
Wszystko to prawda, ale na "zerowym" punkcie powinno być: błędem krytyki jest samo jej istnienie! w ...
Zbyt ogólny opis by zrozumieć czym to się różni od istniejących aplikacji edukacyjnych które są zazw...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Natura matury
Miałem wrażenie, że dość jasno dałem do zrozumienia, że nie rozważam tu zasadności ani prawidłowości...
Mikołaj napisał/a komentarz do Natura matury
Trafne pokazuje to, że matura to nie tylko test wiedzy, ale rytuał przejścia, który ma sens tylko wt...
Ppp napisał/a komentarz do Natura matury
Maturę nalezy ZLIKWIDOWAĆ, ponieważ jest niesprawiedliwym egzaminem, którego można PRZYPADKOWO nie z...
Zapisałem dziecko na karate kontaktowe przez takich własnie małych gnojków by sam umiał się bronić
Nauczyciel napisał/a komentarz do Jeszcze większa automatyzacja pracy twórczej
Są też aplikacje które skutecznie potrafią wykrywać czy dany tekst został napisany przez AI czy nie ...
Kajtek napisał/a komentarz do Po co jest szkoła?
Szkoły niczego nas nie uczą oprócz polskiego oraz matematyki nic więcej nie jest nam potrzebne a nau...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie