Edutainment na świecie (13): Motel w pół drogi

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

edutainmentMałe firmy są fundamentem gospodarki. W Polsce zarejestrowanych jest ich około 3 mln, ponad połowa przejawia wysoką aktywność, tworząc nowe miejsca pracy. Co roku wiele osób decyduje się rozpocząć pracę „na własny rachunek” i część z nich odnosi sukcesy. Ich historia jest często fascynująca i pouczająca - w sam raz na ciekawy serial radiowy.

 

Motel w pół drogi jest trzecią w historii Polskiego Radia radio-nowelą, tym razem o osobach, którzy prowadzą tytułowy motel na prowincji. Słuchowisko pojawiło się na antenie Programu 1 PR w listopadzie 2006 r. i jest emitowane co tydzień w sobotę o godz. 10.40.

 

Inicjatorami programu są Narodowy Bank Polski i Polskie Radio, instytucje, które zdecydowały się (w ramach działań z zakresu edukacji ekonomicznej społeczeństwa) na realizację słuchowiska poświęconego osobom, które prowadzą swój mały biznes. Wątki edukacji ekonomicznej zostały jednak zgrabnie wkomponowane w fabułę akcji, przez co nie można mieć odczucia, że jest to audycja ekonomiczna, lecz raczej ciekawy serial przygodowy.

 

„Motel wpół drogi” daje słuchaczom możliwość przeżycia przygody razem z osobami początkującymi w biznesie. Zawiera elementy wyjaśniające podstawowe pojęcia ekonomiczne pomocne w prowadzeniu działalności gospodarczej. Bohaterowie programu pokonują wiele przeszkód i od podstaw poznają zasady funkcjonowania gospodarki. Zderzają się z wieloma problemami, o których w dotychczasowym życiu mieli raczej niewielkie pojęcie.

 

Słuchowisko nie jest rzecz jasna kursem przedsiębiorczości ani ekonomii. Jego celem jest zainteresować słuchaczy barwnymi, pełnymi niespodzianek losami bohaterów, a przy okazji dostarczyć trochę wiedzy o gospodarce. Każdy odcinek został poświęcony określonemu zagadnieniu z mikro lub makroekonomii, dzięki czemu słuchacz mógł pogłębić swoją wiedzę na temat gospodarki i prowadzenia firmy, ale od praktycznej strony, gdyż bohaterowie słuchowiska napotykają na rzeczywiste problemy i szukają sposobów ich rozwiązania.

 

W pierwszym sezonie (do czerwca 2007 r.) projekt realizowany był wspólnie z dziennikiem Super Express i portalem Wirtualna Polska. W drugim sezonie (do czerwca 2008 r.) partnerem programu zamiast Super Expressu jest dziennik Rzeczpospolita.

 

W role bohaterów wcielili się między innymi Andrzej Ferenc, Andrzej Mastalerz, Henryk Talar, Izabella Bukowska, Krzysztof Kowalewski, Marian Opania.

"Motel w pół drogi" jest dobrym przykładem wykorzystania programów Edutainment w procesie edukacji społecznej, a w tym przypadku dokładnie edukacji ekonomicznej i kształtowania postaw przedsiębiorczych. Audycja cieszy się dużą popularnością słuchaczy – co tydzień w sobotę audycji słucha ponad 1 milion osób. Słuchowisko jest zatem dowodem na to, że programy Edutainment w radio są ciekawymi metodami edukacji społecznej.

 

"Motel w pół drogi" ma swoją stronę internetową, na której internauci mogą znaleźć m.in. wszystkie dotychczas wyemitowane odcinki słuchowiska, felietony związane tematycznie z poszczególnymi odcinkami słuchowiska, sylwetki głównych bohaterów, ciekawe porady, konkursy.

 

Przeczytaj kolejny artykuł o wielkich programach edutainment.

 

edutainment

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Ppp napisał/a komentarz do Jak książeczki uczą rozmawiać?
Mama opowiadała mi, że zacząłem mówić bardzo późno, ale jak już zacząłem - od razu pełnymi zdaniami,...
Przerażająca wizja. Z jednej strony trzeba gonić za technologią która rozwija świat, z drugiej stron...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykład w czasach postpiśmienności, czyli szukanie drogi we mgle
Tak, najważniejszy jest tok rozumowania, opowieść o wiedzy i dochodzeniu do wniosków, odkryć. To się...
Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie