Tablety zrewolucjonizują edukację?

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
narzędzia edukacyjneTablety są już obecne na rynku kilka lat. Gdy trzy lata temu odwiedzałem w Dublinie firmę Intuition pokazano mi niewielkie urządzenie, na którym wgrana była pełna baza wiedzy potrzebna chirurgom do wykonywania najbardziej skomplikowanych operacji. Taki m-learning z użyciem tabletów stał się już ważnym narzędziem wspomagającym pracę profesjonalistów.
 
Dziś tablety mają szansę stać się narzędziem edukacyjnym dla milionów osób. Wszystko za sprawą pojawienia się właśnie na rynku najnowszych urządzeń firm Apple (iPad) i Lenovo (IdeaPad U1). Według wielu komentatorów, multimedialne tablety będą najbardziej pożądanym gadżetem w 2010 r. Czy tylko gadżetem? Na pewno nie – to są wysoko wydajne urządzenia, które doskonale mogą służyć indywidualnej edukacji.

Idea tabletu jest prosta. Można w uproszczeniu powiedzieć, że jest to 50% laptopa (notebooka), a dokładnie sam reagujący na dotyk ekran (najczęściej wielkości zeszytu A4), będący bardzo wydajnym i wielofunkcyjnym komputerem. Lżejszy niż laptopy, przenośny, mieści się w teczce, torebce, tornistrze, który zabiera do szkoły uczeń szkoły podstawowej. Ale tablet to coś więcej niż laptop – to urządzenie stworzone do pracy w ruchu – czy w podróży, czy w domu, można je zabrać ze sobą dosłownie wszędzie. Łączy zalety komputera, czytnika e-booków, iPoda, inteligentnego wielofunkcyjnego telefonu, przenośnego odtwarzacza filmów DVD. Są w nim głośniki, cyfrowy kompas, mikrofon, wyjścia na słuchawki. Dzięki wi-fi lub opcji internetu dostarczanego przez operatorów telefonów komórkowych, jest idealnym urządzeniem do pracy w sieci. Do tego wszystkiego dochodzi oprogramowanie – dziesiątki programów, które mogą służyć do pracy, rozrywki i oczywiście do nauki. Bo urządzenie to kryje w sobie również świetne narzędzie edukacyjne.

narzędzia edukacyjne

W tym momencie trzeba zadać sobie pytanie: czy szkoły powinny jeszcze inwestować w stacjonarne komputery, czy może trzeba poczekać jeszcze trochę i za chwilę zacząć kupować tablety. Kosztowo może to się opłacać. Wprowadzane właśnie na rynek tablety są w cenie średniej klasy laptopów (najtańszy iPad Apple kosztować będzie 499 USD), ale są na pewno bardziej zaawansowanymi technologicznie niż one urządzeniami. Bateria iPada wytrzymuje według zapewnień producenta nawet 10 godzin, co oznacza, że można zabrać go do szkoły i wrócić po lekcjach do domu z ciągle działającym urządzeniem.

narzędzia edukacyjneByć może zaprezentowany w środę iPad firmy Apple (czy nieco wcześniej pokazany produkt Lenovo) to początek rewolucji w edukacyjnych technologiach komunikacyjno-informacyjnych. Oczywiście wszystko zależy od tego, w jakim kierunku będą się rozwijać polskie szkoły – czy nadal będzie to tradycyjna edukacja oparta na wykładach i „przewodniej roli“ nauczyciela, czy też oświata zmierzać będzie w stronę multimedialnej edukacji z dużym wykorzystaniem zasobów edukacyjnych w Internecie i rolą nauczyciela jako przewodnika po świecie wiedzy. W tej pierwszej opcji nie ma znaczenia ile jeszcze w szkołach pojawi się komputerów, tablic interaktywnych czy tabletów. W tej drugiej – tablety obok tablic interaktywnych będą najważniejszymi urządzaniami służącymi edukacji na wszystkich poziomach kształcenia.

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Kasia napisał/a komentarz do Rady nietrafione i rady pożyteczne
Dyrektora, a zwłaszcza dyrektorkę, cechuje żądza władzy. Arogancja ze strony dyrektorki w moim liceu...
Jacek Ścibor napisał/a komentarz do Brak chętnych do nauczania w szkołach
Moim zdaniem i Maciej Sysło i Robert Raczyński mają rację - obie wypowiedzi trafiają w sedno problem...
Gość napisał/a komentarz do Na zastępstwach
W punkt.
Ppp napisał/a komentarz do Czas na szkołę doceniania
Pytanie podstawowe: PO CO oceniać? Większość ocen, z jakimi się w życiu spotkałem, nie miało żadnego...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Brak chętnych do nauczania w szkołach
W żaden sposób nie negowałem potrzeby, czy wręcz obowiązku kształcenia nauczycieli. Niestety, kontyn...
Generalnie i co do zasady ok. 30% ocen jest PRZYPADKOWYCH - częściowo Pani opisała, dlaczego. Jeśli ...
Maciej Sysło napisał/a komentarz do Brak chętnych do nauczania w szkołach
W odpowiedzi na sarkastyczny ton wypowiedzi Pana Roberta mam jednak propozycję. Jednym z obowiązków ...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Brak chętnych do nauczania w szkołach
Jeśli pominąć ideologiczne ozdobniki, problem z brakiem nauczycieli wynika z faktu, że wiedza przest...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie