Zbliża się Międzynarodowy Dzień Kobiet. Warto ten dzień uczcić również edukacyjnie i przypomnieć uczniom o znanych, polskich kobietach, które na trwałe zapisały się w historii Polski i świata.
Aby takie tematy były atrakcyjne dla uczniów i aby móc ich maksymalnie zaangażować i zmotywować do ćwiczeń, w tym celu wykorzystałyśmy kody qr, matę do kodowania oraz tablety.
Na czym polegały ćwiczenia i zadania dla uczniów?
1. Po pierwsze dopasowywaliśmy etykiety z wizerunkiem kobiet i ich nazwiska.
2. Czytaliśmy najważniejsze informacje na temat opisywanych kobiet.
3. Tworzyliśmy chmury wyrazowe dotyczące wszystkich kobiet ich pracy oraz chmury z ich imionami i nazwiskami. Dzięki takim aktywnościom ustaliśmy zasady pisowni imion i nazwisk oraz rodzaj rzeczownika i odmianę przez przypadki.
4. Następnie na macie ułożyłyśmy kody, pod którymi zakodowane są wizerunki kobiet i ich imiona i nazwiska. Uczniowie sczytywali kody, odczytywali nazwiska kobiet i rozpoznawali ich wizerunki. Kody były umiejscowiona na konkretnych polach, których współrzędne określali uczniowie.
5. Uczniowie uzupełniali karty pracy, na których widniały imiona i nazwiska kobiet obok zapisanych współrzędnych. Do imion i nazwisk dopisywali współrzędne. Za każdym razem sczytując kody i rozpoznając wizerunki kobiet.
6. Uczniowie układali kody na konkretnych polach, według karty pracy. Następnie sczytywali je, odczytywali imię i nazwisko kobiety i w odpowiednim miejscu w karcie pracy je zapisywali.
7. Świetnym ćwiczeniem okazało się kodowanie imion i nazwisk znanych Polek na macie. Na każdym polu maty położyliśmy literę. Następnie ułożyliśmy zamieniając je na ciąg liter, który utworzył imię i nazwisko wybranej kobiety. Zadaniem innego ucznia było pokrycie tych pól na macie kolorowymi kwadratami lub kubeczkami, które oznaczały litery z imienia.
Takie aktywności nie tylko zaktywizowały uczniów, ale w kreatywny sposób przybliżyły biografie znanych polskich kobiet.
Wszystkie karty pracy pobierz TUTAJ.
Notka o autorkach: Zyta Czechowska i Jolanta Majkowska- nauczycielki w Zespole Szkół Specjalnych w Kowanówku. Członkinie grupy SuperbelfrzyMini i SuperbelfrzyRP. Autorki bloga specjalni.pl. Entuzjastki nowoczesnych technologii i kreatywnych pomocy dydaktycznych. Wdrażają elementy programowania w szkolnictwie specjalnym. Autorki projektu sieci współpracy nauczycieli, prowadzące Rady Szkoleniowe i warsztaty dla nauczycieli. Za szczególne osiągnięcia edukacyjno-wychowawcze otrzymały w 2017 r. Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej. Niniejszy artykuł ukazał się w blogu Specjalni.pl. Licencja CC-BY-SA