Czy kultura jest otwarta na edukację?

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Zasoby TVP, Polskiego Radia, Instytutu Muzealnictwa, Biblioteki Narodowej, Filmoteki Narodowej, Narodowego Instytutu Audiowizualnego, są pełne cennych dla edukacji zasobów. Na stronie www.edu.tvp.pl znajdują się materiały telewizyjne opracowane dla projektu Cyfrowa Szkoła i dostępne bezpłatnie dla edukatorów. Materiały instytucji podległych Ministerstwu Kultury są najczęściej bezpłatne dla edukacji. Ale jak je znaleźć?photo: sxc.hu

Związek między kulturą i edukacją wydaje się być blisko. Dlatego Ośrodek Rozwoju Edukacji postanowił zorganizować konferencję, na której zaprezentowane zostaną posiadane przez instytucje publiczne zasoby, które mogą uatrakcyjnić lekcję polskiego, muzyki, plastyki, historii, wiedzy o kulturze, ale także przedmiotów przyrodniczych. Spotkanie odbędzie się 27 czerwca 2013 r. (10:00-15:30) w siedzibie ORE w Al. Ujazdowskich 28 (II piętro). 

Zaprezentowane zostaną zasoby Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutu Pamięci Narodowej, Narodowego Instytutu Audiowizualnego, Filmoteki Narodowej, Biblioteki Narodowej, Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, Instytutu Książki, Polskiego Radio, Telewizji Polskiej.

Oprócz tego odbędzie się prezentacja projektu E-podręczniki do kształcenia ogólnego, z którego wytworów w 2015 roku będzie korzystać 40% uczniów i nauczycieli. Zostaną również zaprezentowane zrealizowane projekty otwartej edukacji oraz raport "Mapa otwartych zasobów dla Cyfrowej Szkoły". Zaproszeni eksperci dyskutować będą o otwartości kultury na edukację.

„Konferencja Kultura Otwarta na Edukację otwiera cykl spotkań organizowanych przez wydział Otwartych Zasobów Edukacyjnych ORE. Chcemy w jednym momencie spotkać wszystkie instytucje kultury, które prowadzą działania na rzecz edukacji; edu.tvp.pl czy otwartaZacheta.pl to zasoby, które są dostępne już dziś całkowicie bezpłatnie, bez rejestracji.“ – mówi Krzysztof Wojewodzic z ORE. „Na konferencji, będzie można z pierwszej ręki dowiedzieć się, jak poprowadzić ciekawszą lekcję polskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie, ale też i geografii, czy przyrody. Chcemy pokazać, że kultura i edukacja to bardzo bliskie sobie dziedziny i można łatwo zerwać z silosowym podejściem do tworzenia projektów edukacyjnych.“

Udział potwierdzili wiceminister edukacji Joanna Berdzik oraz przedstawiciele kierownictwa MKiDN. 

Więcej informacji na stronie ORE (pdf).

Formularz rejestracyjny

(Źródło: ORE)

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...
Jak się zadaje pytanie całej klasie to nie odpowiadają nieśmiali. Te rady są ok tylko dla tych, któr...
Faktycznie ocenomania, czyli obsesja wszystkich: rodziców, uczniów, nauczycieli, na punkcie ocen (a ...
Co się stanie z tą postpiśmienną cywilizacją, gdy nastąpi długotrwały brak energii elektrycznej...?
Zaprawdę powiadam Wam - likwidacja matury rozwiązuje WSZYSTKIE problemy z maturą. Średnia ocen na św...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie