MegaMisja i #SuperKoderzy zapraszają szkoły

fot. Fundacja Orange

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Niemal 80% nauczycieli uważa, że stosowanie technologii sprawia, że nauka staje się bardziej interesująca. Jednocześnie ponad 60% pedagogów zgłasza brak możliwości sfinansowania lekcji z wykorzystaniem narzędzi cyfrowych (raport: 2016 Digital Education Survey). Naprzeciw temu problemowi wychodzą dwa bezpłatne programy Fundacji Orange – MegaMisja i #SuperKoderzy. Od 31 marca w całej Polsce trwa nowy nabór do obu tych programów.

MegaMisja to pierwszy w Polsce kompleksowy program edukacji cyfrowej skierowany do dzieci w wieku 6–10 lat. Wzbogaca ofertę szkół podstawowych, dając solidny fundament cyfrowych umiejętności.

Z kolei w programie #SuperKoderzy dzieci w wieku 9–12 lat uczą się podstaw programowania i robotyki. Nauka odbywa się nie tylko na informatyce, ale również na lekcjach przyrody, historii, matematyki, języka polskiego, angielskiego, muzyki i techniki.

"MegaMisja to program, który w przyjazny sposób uczy dzieci m.in. bezpiecznego korzystania z internetu, przestrzegania praw autorskich, ochrony własnej prywatności, kulturalnego zachowania się w sieci i współpracy w grupie. Udowadnia on, że edukację cyfrową świetnie można połączyć z zabawą. Dodatkową atrakcją dla dzieci są wizyty ambasadorów Programu w wybranych szkołach" – mówi Joanna Wajda-Kurdziel ze świetlicy w Sosnowcu. "Trzeba tu też dodać, że MegaMisja nie jest jedyną aktywnością prowadzoną przez świetlicę i szkołę. Bierzemy także udział w #SuperKoderach, czyli nauce programowania dla najmłodszych. Oba programy są godne uwagi. Dzięki nim rośnie nam pokolenie swobodnie poruszające się w świecie nowych technologii" – dodaje.

Udział w MegaMisji i #SuperKoderach to również wymierne korzyści dla szkół. Nauczyciele przystępujący do programu MegaMisja otrzymują dostęp do platformy internetowej, na której mogą znaleźć osadzone w przyjaznej fabule scenariusze zajęć, przeznaczone dla dzieci w wieku 6-10 lat, filmy poradnikowe wprowadzające do tematyki programu, pomysły na rozwijanie cyfrowych kompetencji dzieci. Platforma służy także wymianie doświadczeń z wychowawcami świetlic i nauczycielami w całej Polsce. Ponadto, w ramach programu MegaMisja Fundacja Orange wyposażyła szkoły w 374 tablety, 382 kreatywne zestawy plastyczne, 302 pakiety książek i gier planszowych oraz w 89 zestawów z zabawkami edukacyjnymi i audiobookami. Natomiast placówki biorące udział w #SuperKoderach otrzymują granty na zakup sprzętu i pomocy dydaktycznych niezbędnych do prowadzenia zajęć. Fundacja Orange zapewnia dwóm nauczycielom z każdej szkoły profesjonalne szkolenie, które przygotowuje ich do prowadzenia zajęć oraz wsparcie doświadczonych trenerów przez czas trwania programu.

MegaMisja i #SuperKoderzy wpisują się w podejście playful learning – aktywną zabawę, przy okazji której dzieci uczą się funkcjonowania w cyfrowym świecie. Zarówno z regularnych badań programu, jak i relacji nauczycieli wiemy, że programy nie tylko podnoszą wiedzę dzieci, ale również rozwijają ich kompetencje społeczne, uczą pracy grupowej. Programy funkcjonują obecnie w blisko 380 szkołach, gdzie korzysta z nich około 8000 dzieci.

Edukację cyfrową w szkołach wspiera również Orange Polska. Operator w trzy lata podłączy ponad 4,5 tys. placówek szkolnych do sieci światłowodowej, dając im dostęp do internetu o prędkości co najmniej 100 Mb/s. Będzie to możliwe dzięki podpisanemu niedawno porozumieniu Orange Polska z Ministerstwem Cyfryzacji.

Wszystkie szkoły podstawowe serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w nowym naborze, który trwa do końca kwietnia 2017 r.

Partnerami programu MegaMisja są: Fundacja HIGHLIGHT/inaczej, Fundacja Nowoczesna Polska oraz Fundacja Centrum Cyfrowe. Program wspierają także honorowi ambasadorowie: aktorka Magdalena Kumorek oraz autor książek dla dzieci Grzegorz Kasdepke. Honorowy patronat nad programem objęło Ministerstwo Cyfryzacji.

Partnerami programu #SuperKoderzy są: Fundacja Akademia Młodego Hakera oraz Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy Think!. Honorowy patronat nad programem objęło Ministerstwo Cyfryzacji oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Więcej informacji: https://megamisja.pl/ oraz http://superkoderzy.pl/

 

(Źródło: Fundacja Orange)

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Przerażająca wizja. Z jednej strony trzeba gonić za technologią która rozwija świat, z drugiej stron...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykład w czasach postpiśmienności, czyli szukanie drogi we mgle
Tak, najważniejszy jest tok rozumowania, opowieść o wiedzy i dochodzeniu do wniosków, odkryć. To się...
Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...
Jak się zadaje pytanie całej klasie to nie odpowiadają nieśmiali. Te rady są ok tylko dla tych, któr...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie