Europejski Tydzień Kodowania czyli #CodeWeek 2017 w Polsce

fot. Fotolia.com

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Tydzień Kodowania 2017 to europejska inicjatywa, której celem jest zachęcanie dzieci, młodzieży oraz dorosłych do nauki programowania. W 2013 r. święto to zainicjowali Młodzi Doradcy ds. Agendy Cyfrowej przy ówczesnej Komisarz UE, Neelie Kroes. Kraje europejskie na specjalnej mapie wydarzeń codeweekowych wprowadzają organizowane przez siebie akcje. W ten sposób powstaje lista państw, które w największym stopniu zaangażowały się w promocję nauki programowania.

Każdy kraj może zgłosić też swoich przedstawicieli, którzy patronują i wspierają inicjatywę. Ambasadorami Tygodnia Kodowania w Polsce są Blanka Fijołek (Samsung Mistrzowie Kodowania) oraz Anna Karczewska (Fundacja CoderDojo Polska).

W tym roku Tydzień Kodowania wyjątkowo trwa dwa tygodnie - od 7 do 22 X, co związane jest z małym "codeweekowym" jubileuszem, mianowicie 5. urodzinami Europejskiego Tygodnia Kodowania. To oznacza, że wciąż jest czas na dołączenie się do akcji - wzięcie udziału w licznie organizowanych wydarzeniach lub zorganizowanie takiego wydarzenia samemu. Każdy może. Tu link - zgłoś wydarzenie.

Polska od samego początku bierze udział w Code Week, choć zaczynaliśmy skromnie. W 2013 r. nauka programowania nie była tak powszechna jak dziś. Inicjatyw programistycznych skierowanych do szkół - czyli naturalnych odbiorców i organizatorów działań realizowanych w ramach Code Week - było dosłownie kilka. Na pewno duży udział w promocji Europejskiego Tygodnia Kodowania miał program Mistrzowie Kodowania skierowany do szkół i przedszkoli. Organizatorom programu udało się zachęcić licznie współpracujące z nimi szkoły do wzięcia udziału w europejskiej akcji. Z każdym kolejnym rokiem do wspólnej promocji nauki programowania przyłączały się kolejne podmioty - placówki edukacyjne, organizacje pozarządowe, osoby prywatne, instytucje samorządowe i rządowe.

W tym roku koordynatorem Tygodnia Kodowania w Polsce jest Ministerstwo Cyfryzacji, które specjalnie na tę okazję uruchomiło stronę http://koduj.gov.pl, na której każdy - uczestnik i organizator - znajdzie informacje, jak wziąć udział lub jak zostać organizatorem wydarzenia w ramach Code Week w Polsce. Partnerem Ministerstwa Cyfryzacji przy tym projekcie jest Centrum Projektów Polska Cyfrowa (https://cppc.gov.pl). "Nauka programowania stała się głównym tematem realizowanego przez nasz konkursu POPC Działanie 3.2. Nie mogło nas więc zabraknąć podczas największego święta programowania w Europie - Europejskiego Tygodnia Kodowania." - mówi Wanda Buk, dyrektor Centrum Projektów Polska Cyfrowa.

Ideą tego nietypowego święta jest propagowanie umiejętności związanych z programowaniem. Ważne jest jednak nie tylko zdobywanie wiedzy związanej z obsługą różnych programów i aplikacji oraz języków programistycznych, ale również rozwijanie logicznego myślenia czy nauka pracy w grupie. Wszystkie te umiejętności są odpowiedzią na potrzeby współczesnego świata, w którym ważne jest sprawne korzystanie z wytworów nowoczesnych technologii, współpraca i zdolność myślenia przyczynowo-skutkowego - w każdym zawodzie!

Wpadnij i zachwyć się programowaniem! - to hasło tegorocznych polskich obchodów. Wpaść i zachwycić się programowaniem, a także zorganizować codeweekowe wydarzenie może każdy - zarówno podmioty zorganizowane jak i pojedyncze osoby. Ktoś już doświadczony w tematyce związanej z programowaniem i kompetencjami cyfrowymi, a nawet ten, kto nie czuje się jeszcze w pełni kompetentny, ale ceni samą ideę nauki kodowania lub chce ją poznać. Takie osoby mogą szukać wsparcia w różnych bazach materiałów udostępnianych w Internecie na portalach i blogach poświęconych programowaniu. Właśnie ta dostępność i otwartość Europejskiego Tygodnia Kodowania jest najcenniejsza - każdy znajdzie coś dla siebie. Ważne jest też to, że na spotkanie można przyjść bez żadnej wiedzy z zakresu programowania, a wsparcie otrzymać można od nauczyciela, trenera, rodzica, znajomego, ale również od kolegi lub koleżanki, bo wiek nie gra roli, a wspólne szukanie rozwiązań i dobra zabawa sprzyjają nauce.

Forma organizowanego wydarzenia również jest dowolna - może to być lekcja w szkole, warsztaty w muzeum czy centrum handlowym, webinarium… Co więcej, nie ma wymogu, by na zajęciach dostępne były komputery czy urządzenia mobilne - wręcz przeciwnie! Równie cenne jest tzw. kodowanie offline, które stanowi doskonałe wprowadzenie do programowania z użyciem nowoczesnych technologii. Taki sposób nauki nie wymaga też specjalnych nakładów finansowych - materiały można wydrukować lub zrobić samodzielnie.

Warto mówić o tym wydarzeniu, zachęcać do uczestnictwa w nim oraz inspirowania siebie i innych, niezależnie od skali działań. Dzięki CodeWeek tworzymy społeczność ludzi nastawionych na realizację ważnych i dużych idei małymi krokami.

Tutaj garść grafik do wykorzystania - http://koduj.gov.pl/codeweek/handbook/

 

(Źródło: Mistrzowie Kodowania)

 

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...
Jak się zadaje pytanie całej klasie to nie odpowiadają nieśmiali. Te rady są ok tylko dla tych, któr...
Faktycznie ocenomania, czyli obsesja wszystkich: rodziców, uczniów, nauczycieli, na punkcie ocen (a ...
Co się stanie z tą postpiśmienną cywilizacją, gdy nastąpi długotrwały brak energii elektrycznej...?

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie