Czytanie wzmacnia!

fot. Centrum Edukacji Obywatelskiej

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

To już dziś - VII wydanie ogólnopolskiej Nocy Bibliotek odbywać się będzie pod hasłem „Czytanie wzmacnia”. Udział zgłosiło 1300 bibliotek z całej Polski, w tym ponad 70 z Warszawy, dołączają kolejne. Noc Bibliotek to jedno z największych wydarzeń czytelniczych w Polsce – wielkie święto bibliotek i czytelników. W niekonwencjonalny sposób zachęca do korzystania z bibliotek jako otwartych, najbliższych, najbardziej demokratycznych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi. Trudny czas pandemii przypomniał, jak biblioteki są ważne i potrzebne – kierujemy wspólnie na nie światło, pokazując wspierającą moc literatury i siłę lokalnej społeczności, by jak najwięcej ludzi uznało je za swoje miejsca.

W bibliotekach w całej Polsce czekają na czytelników specjalne wydarzenia – niecodzienne spotkania z literaturą i jej gwiazdami. Odbędą się m.in.: ogólnopolska gra online „Czytanie wzmacnia” z 24 zadaniami „wzmacniającymi” uczestników w czterech kategoriach: relacje, zdrowie, wiedza, wyobraźnia, nocą 9 października dostępna na: nocbibliotek.pl/gra, a także: spotkania śpiewacze, rozgrzewki integracyjne z opasłymi tomami, mecze literackie wzmacniające kibiców, nocowania w bibliotece, speed-datingi z książkami i ostre dyżury literackie, warsztaty detektywistyczne, wystawy zbiorów specjalnych, zwiedzanie magazynów i poszukiwanie skarbu, pokazy filmowe ekranizacji, silent disco i potańcówki między regałami, słowotwórcze warsztaty międzypokoleniowe, maratony komiksowe i czytelnicze, łasuchy literackie.

Czytanie wzmacnia? Zobaczcie i posłuchajcie: https://www.facebook.com/nocbibliotek/videos/2727895600835222.  

9 października o 19.00 – uroczysta inauguracja akcji w nowej bibliotece MDM w Warszawie (ul. Marszałkowska 55/73), prowadzona przez Katarzynę Stoparczyk i Macieja Orłosia, z udziałem twórców, transmitowana do bibliotek. Udział zapowiedzieli m.in. Grzegorz Kasdepke, Igor Brejdygant, Zuzanna Orlińska, Marcin Kozioł, Rafał Witek, Joanna Mueller, której wiersz napisany z tej okazji Co to za tuba, co to za wzmacniacz? przeczytamy wspólnie ze sceny.

Jako wstęp, o 17.30 - warsztaty słowotwórcze „DoMowy – rodzinne historie o słowach” dla rodzin z dziećmi (w wieku 3-7 lat) z Kasią Stoparczyk i Hanną Kotowską. Bilet wstępu to słówko wymyślone przez dziecko. Miejsce: biblioteka MDM.

O 20.00 – prowadzone przez Adama Struga z kapelą spotkanie śpiewacze z jego piosenkami do wierszy poetów międzywojnia, m.in. Juliana Tuwima i Bolesława Leśmiana. Utwory skonstruowane są tak, by uczestnicy mogli je śpiewać wspólnie z autorem. „Jest to w dużej mierze muzyka do tańca, uprasza się więc publiczność, by się nie powstrzymywała”.

O 21.00 – spotkanie z Malcolmem XD – bestsellerowym, najbardziej nieznanym autorem w Polsce, którego książki wzmacniają przez śmiech Polaków w pandemii, jak mało które. Prowadzenie: Maciej Orłoś. Miejsce: biblioteka MDM.

Nocy Bibliotek towarzyszy akcja „Podziel się książkami” – zachęcająca czytelników do przynoszenia do bibliotek przeczytanych nowości wydawniczych i innych poszukiwanych książek.

Zobacz MAPĘ BIBLIOTEK z planami lokalnych wydarzeń: nocbibliotek.pl/mapa.

Więcej informacji o tym wydarzeniu znajdziecie na: nocbibliotek.pl, fb.com/nocbibliotek.

*** 

Akcję współtworzą: Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej (główny organizator), Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego pod honorowym patronatem Biblioteki Narodowej i programu Niepodległa. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Partnerzy: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, SBP.pl, Miasto Stołeczne Warszawa, Polska Izba Książki, Polska Izba Książki, Fundacja Powszechnego Czytania, GD Events, Clickmeeting,
Wydawnictwa: HarperKids, Media Rodzina, Grupa Wydawnicza Foksal, Mamania.

Mecenas akcji: Platon.

Patroni medialni: WP.pl, Polityka, Magazyn Książki, Kosmos dla dziewczynek, Grupa Cogito, Polskie Radio Dzieciom, RDC, Lustro Biblioteki, Biblioteka w szkole.

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...
Jak się zadaje pytanie całej klasie to nie odpowiadają nieśmiali. Te rady są ok tylko dla tych, któr...
Faktycznie ocenomania, czyli obsesja wszystkich: rodziców, uczniów, nauczycieli, na punkcie ocen (a ...
Co się stanie z tą postpiśmienną cywilizacją, gdy nastąpi długotrwały brak energii elektrycznej...?

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie