Dzieci z Jedwabnego Szlaku

fot. CKF im. A. Wajdy

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

W czasach, kiedy empatia, wrażliwość na drugiego człowieka, szacunek do jego życia i otwartość na to, co nowe, inne lub zwyczajnie jeszcze nieznane, są na wagę złota, kino dokumentalne ponownie przychodzi z pomocą. „Dzieci z Jedwabnego Szlaku” to dziesięć autentycznych historii dziewczynek i chłopców z odległych krajów leżących wzdłuż dawnej drogi handlowej pomiędzy Chinami a Bliskim Wschodem i Europą. Każdy odcinek to inna historia, inny bohater lub bohaterka, których łączy walka o marzenia i ogromna determinacja, by żyć w zgodzie ze swoimi przekonaniami oraz dzielnie stawiać czoła przeciwnościom losu. Premiera - już jutro!

Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy zaprasza młodych widzów oraz ich rodziców, opiekunów i nauczycieli na premierę wyjątkowego serialu, która odbędzie się 26 marca na platformie VOD Warszawa.

Jedwabny Szlak to dawna sieć dróg handlowych, które stały się miejscem styku kultur Wschodu i Zachodu. Dzięki jego istnieniu m.in. herbata i jedwab z Chin trafiły na rynek w Wenecji i innych miastach Europy. To również – a dzisiaj być może przede wszystkim – symbol życzliwej ciekawości, dzięki któremu możemy pokazać dzieciom całą paletę kolorów świata i umacniać w nich postawę otwartości i zrozumienia dla innych kultur. Jak wyglądałby świat, gdyby było w nas mniej uprzedzeń, a więcej zainteresowania i wrażliwości? Czy nabrałby jeszcze więcej barw i stał się bardziej sprawiedliwy? Czy byłoby w nim więcej empatii? Co sprawia, że mimo różnic kulturowych, jesteśmy takimi samymi ludźmi? To tylko kilka pytań, które warto zadać podczas wspólnych seansów z dziećmi.

„Dzieci z Jedwabnego Szlaku” to 10 krótkometrażowych filmów dokumentalnych, które pozwalają przyjrzeć się z bliska życiu bardzo młodych ludzi z Mongolii, Kirgistanu, Bangladeszu, Indii, Nepalu, Azerbejdżanu, Gruzji, Birmy, Chin i Uzbekistanu – temu, jak dorastają, mierzą się z problemami i spoglądają na świat dorosłych. Tym, co łączy ich historie, jest odwaga, z którą dzieci idą za tym, w co wierzą i co czują – nawet w trudnych życiowych sytuacjach, kiedy nie zawsze dostają to, na co zasługują lub o czym marzą. Chociaż bohaterki i bohaterowie poszczególnych odcinków mówią innym językiem i żyją kilka tysięcy kilometrów od Polski, w zupełnie innych warunkach, odmiennym otoczeniu i diametralnie inaczej wygląda ich dzień, są zaskakująco podobni do nas – cieszą ich te same rzeczy, odczuwają podobne obawy, są tak samo przywiązani do rodziny i przyjaciół.

Wielokrotnie spotykałem dzieci na obszarach dotkniętych konfliktami lub ubóstwem, gdzie dorośli zrobili wszystko, co mogli, aby usunąć wszelką nadzieję z ich codziennego życia. W każdym takim miejscu były dzieci, które podejmowały wyzwania rzucane im przez świat i próbowały zmieniać swoje życie na lepsze. O tym właśnie mówią te filmy: jest to hołd dla dzieci, które żyją swoją pasją. – mówi Jens Pedersen, jeden z reżyserów serialu.

Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy promuje i przybliża publiczności filmy dokumentalne dla dzieci, z uwagi na ich wysoką wartość edukacyjną i dużą siłę oddziaływania. Od 2020 roku prowadzimy program SKOK W DOK, w którego ramach we współpracy z dorosłymi i dziećmi rozwijamy pomysły na takie filmy. Niektóre z pomysłów są już w trakcie realizacji, ale czekając na ich premiery postanowiliśmy dać polskiej publiczności możliwość zapoznania się z europejskimi produkcjami z tego gatunku. – mówi Katarzyna Ślesicka, zastępczyni dyrektorki CKF – Oglądając na ekranie swoich rówieśników, dzieci identyfikują się z nimi, patrzą na rzeczywistość ich oczami, przeżywają wraz z nimi emocje. Dlatego warto obejrzeć film razem z dziećmi – czy to w szkole, czy na kanapie, pijąc kakao – a potem porozmawiać z nimi o tym, odpowiedzieć na pytania albo tylko uśmiechnąć się do tej osoby z ekranu – tak innej, a tak podobnej do nas. Rzeczywistość stawia przed nami wyzwania; ostatnie tygodnie pokazały, że musimy w przyspieszonym tempie odrobić lekcję z poszanowania dla różnorodności, odmienności i empatii. Mam wielką nadzieję, że filmy o dzieciach z Jedwabnego Szlaku pomogą nam nie zatrzymywać się w tej drodze.

Serial dokumentalny „Dzieci z Jedwabnego Szlaku” będzie dostępny na platformie VOD Warszawa od 26 marca. Do serialu i poszczególnych odcinków CKF przygotowało nieodpłatne materiały edukacyjne – wskazówki dla nauczycieli i rodziców, jak wykorzystać filmy do pracy i rozmowy z dziećmi. Więcej informacji:

Wersja z lektorem/lektorką

Wersja z napisami

***
Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy to samorządowa, warszawska instytucja miejska zajmująca się filmem, realizująca ważne zadania związane z upowszechnianiem kultury i edukacji filmowej oraz z refleksją nad rolą kultury audiowizualnej i cyfrowej w dzisiejszym społeczeństwie. Twórca i operator platformy VOD Warszawa sfinansowanej przez Miasto Stołeczne Warszawa. Więcej na: www.ckf.waw.pl.

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...
Jak się zadaje pytanie całej klasie to nie odpowiadają nieśmiali. Te rady są ok tylko dla tych, któr...
Faktycznie ocenomania, czyli obsesja wszystkich: rodziców, uczniów, nauczycieli, na punkcie ocen (a ...
Co się stanie z tą postpiśmienną cywilizacją, gdy nastąpi długotrwały brak energii elektrycznej...?
Zaprawdę powiadam Wam - likwidacja matury rozwiązuje WSZYSTKIE problemy z maturą. Średnia ocen na św...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie