Dzieci z Jedwabnego Szlaku

fot. CKF im. A. Wajdy

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

W czasach, kiedy empatia, wrażliwość na drugiego człowieka, szacunek do jego życia i otwartość na to, co nowe, inne lub zwyczajnie jeszcze nieznane, są na wagę złota, kino dokumentalne ponownie przychodzi z pomocą. „Dzieci z Jedwabnego Szlaku” to dziesięć autentycznych historii dziewczynek i chłopców z odległych krajów leżących wzdłuż dawnej drogi handlowej pomiędzy Chinami a Bliskim Wschodem i Europą. Każdy odcinek to inna historia, inny bohater lub bohaterka, których łączy walka o marzenia i ogromna determinacja, by żyć w zgodzie ze swoimi przekonaniami oraz dzielnie stawiać czoła przeciwnościom losu. Premiera - już jutro!

Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy zaprasza młodych widzów oraz ich rodziców, opiekunów i nauczycieli na premierę wyjątkowego serialu, która odbędzie się 26 marca na platformie VOD Warszawa.

Jedwabny Szlak to dawna sieć dróg handlowych, które stały się miejscem styku kultur Wschodu i Zachodu. Dzięki jego istnieniu m.in. herbata i jedwab z Chin trafiły na rynek w Wenecji i innych miastach Europy. To również – a dzisiaj być może przede wszystkim – symbol życzliwej ciekawości, dzięki któremu możemy pokazać dzieciom całą paletę kolorów świata i umacniać w nich postawę otwartości i zrozumienia dla innych kultur. Jak wyglądałby świat, gdyby było w nas mniej uprzedzeń, a więcej zainteresowania i wrażliwości? Czy nabrałby jeszcze więcej barw i stał się bardziej sprawiedliwy? Czy byłoby w nim więcej empatii? Co sprawia, że mimo różnic kulturowych, jesteśmy takimi samymi ludźmi? To tylko kilka pytań, które warto zadać podczas wspólnych seansów z dziećmi.

„Dzieci z Jedwabnego Szlaku” to 10 krótkometrażowych filmów dokumentalnych, które pozwalają przyjrzeć się z bliska życiu bardzo młodych ludzi z Mongolii, Kirgistanu, Bangladeszu, Indii, Nepalu, Azerbejdżanu, Gruzji, Birmy, Chin i Uzbekistanu – temu, jak dorastają, mierzą się z problemami i spoglądają na świat dorosłych. Tym, co łączy ich historie, jest odwaga, z którą dzieci idą za tym, w co wierzą i co czują – nawet w trudnych życiowych sytuacjach, kiedy nie zawsze dostają to, na co zasługują lub o czym marzą. Chociaż bohaterki i bohaterowie poszczególnych odcinków mówią innym językiem i żyją kilka tysięcy kilometrów od Polski, w zupełnie innych warunkach, odmiennym otoczeniu i diametralnie inaczej wygląda ich dzień, są zaskakująco podobni do nas – cieszą ich te same rzeczy, odczuwają podobne obawy, są tak samo przywiązani do rodziny i przyjaciół.

Wielokrotnie spotykałem dzieci na obszarach dotkniętych konfliktami lub ubóstwem, gdzie dorośli zrobili wszystko, co mogli, aby usunąć wszelką nadzieję z ich codziennego życia. W każdym takim miejscu były dzieci, które podejmowały wyzwania rzucane im przez świat i próbowały zmieniać swoje życie na lepsze. O tym właśnie mówią te filmy: jest to hołd dla dzieci, które żyją swoją pasją. – mówi Jens Pedersen, jeden z reżyserów serialu.

Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy promuje i przybliża publiczności filmy dokumentalne dla dzieci, z uwagi na ich wysoką wartość edukacyjną i dużą siłę oddziaływania. Od 2020 roku prowadzimy program SKOK W DOK, w którego ramach we współpracy z dorosłymi i dziećmi rozwijamy pomysły na takie filmy. Niektóre z pomysłów są już w trakcie realizacji, ale czekając na ich premiery postanowiliśmy dać polskiej publiczności możliwość zapoznania się z europejskimi produkcjami z tego gatunku. – mówi Katarzyna Ślesicka, zastępczyni dyrektorki CKF – Oglądając na ekranie swoich rówieśników, dzieci identyfikują się z nimi, patrzą na rzeczywistość ich oczami, przeżywają wraz z nimi emocje. Dlatego warto obejrzeć film razem z dziećmi – czy to w szkole, czy na kanapie, pijąc kakao – a potem porozmawiać z nimi o tym, odpowiedzieć na pytania albo tylko uśmiechnąć się do tej osoby z ekranu – tak innej, a tak podobnej do nas. Rzeczywistość stawia przed nami wyzwania; ostatnie tygodnie pokazały, że musimy w przyspieszonym tempie odrobić lekcję z poszanowania dla różnorodności, odmienności i empatii. Mam wielką nadzieję, że filmy o dzieciach z Jedwabnego Szlaku pomogą nam nie zatrzymywać się w tej drodze.

Serial dokumentalny „Dzieci z Jedwabnego Szlaku” będzie dostępny na platformie VOD Warszawa od 26 marca. Do serialu i poszczególnych odcinków CKF przygotowało nieodpłatne materiały edukacyjne – wskazówki dla nauczycieli i rodziców, jak wykorzystać filmy do pracy i rozmowy z dziećmi. Więcej informacji:

Wersja z lektorem/lektorką

Wersja z napisami

***
Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy to samorządowa, warszawska instytucja miejska zajmująca się filmem, realizująca ważne zadania związane z upowszechnianiem kultury i edukacji filmowej oraz z refleksją nad rolą kultury audiowizualnej i cyfrowej w dzisiejszym społeczeństwie. Twórca i operator platformy VOD Warszawa sfinansowanej przez Miasto Stołeczne Warszawa. Więcej na: www.ckf.waw.pl.

 

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie