Dziewczyny do inżynierii!

fot. Adobe Stock

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Czym tak naprawdę jest inżynieria? Czy skojarzenia, które budzi – mężczyzny w roboczym kombinezonie naprawiającego maszynę – są wciąż aktualne? Dlaczego w branży IT jest tak mało kobiet? I w końcu – czy nastolatka, która nigdy wcześniej nie interesowała się matematyką ani informatyką, może zostać inżynierką?

Na te oraz inne pytania wspólnie szukały odpowiedzi Iwona Brzózka-Złotnicka, Prezeska Stowarzyszenia Cyfrowy Dialog, oraz Ewa Kolczyk, Senior Software Development Manager w Centrum Rozwoju Technologii Amazon. Spotkanie odbyło się w ramach drugiej edycji programu edukacyjnego Girls Do Engineering, którego Ewa jest pomysłodawczynią. Zainicjowano go z myślą o dziewczynach poszukujących swojej roli w dzisiejszej rzeczywistości – wymagającej, pełnej zmian, wyzwań oraz nowoczesnych technologii. Projekt skierowany jest do uczennic szkół średnich z terenu Trójmiasta.

Inżynierii nie da się nie kochać

Ewa Kolczyk, jest liderką zespołów pracujących nad rozwojem Alexy, superinteligentnego wirtualnego asystenta opartego na AI, który jest jedną z flagowych technologii Amazon. Na studia inżynierskie zdecydowałam się po drugim roku innych studiów. Zawsze lubiłam matematykę, natomiast na finansach nie było jej tak dużo, jak chciałam, dlatego zaczęłam myśleć o innym kierunku. Nie brałam pod uwagę informatyki, ponieważ bałam się, że tam już od dawna wszyscy programują i ich nie dogonię; stąd pomysł na elektronikę – mówi Ewa, po czym, śmiejąc się, dodaje, że niedobrze to skalkulowała. – Na elektronice okazało się, że wszyscy panowie byli po technikach, lata świetlne przede mną, więc nadrobienie braków i rozwinięcie różnych umiejętności zajęło mi sporo czasu.

Dzisiaj Ewa ani trochę nie żałuje zmiany kierunku i ryzyka, które wtedy podjęła. Kocha inżynierię, a na pytanie, co właściwie kryje się pod tym słowem, odpowiada krótko – Inżynieria to tworzenie rozwiązań i rozwiązywanie problemów. Według Ewy jest to zawód, którego nie da się nie kochać – inżynieria to działalność twórcza, fascynująca, kreatywna, polegająca na tworzeniu, wymyślaniu, stawianiu czoła wyzwaniom, a nawet rozwiązywaniu zagadek. Ogromną zaletą inżynierii jest także jej wszechstronność, która pozwala na połączenie jej z przeróżnymi branżami, np. medyczną lub ochrony środowiska. Cokolwiek lubimy, możemy to połączyć z inżynierią! – podsumowuje Ewa.

A wady pracy w branży technologicznej? Ewa śmieje się, że naprawdę długo myślała nad podaniem chociaż jednej wady swojego zawodu i do głowy przyszły jej tylko ewentualne konsekwencje zdrowotne wynikające z pracy siedzącej, przed komputerem.

Inżynieria a sprawa kobieca

Jest masa wartościowych, dobrych programistycznych inicjatyw dla dzieci i młodzieży, jednak Girls Do Engineering jest wyjątkowa, ponieważ umożliwia uczestniczkom regularne spotkania z pracującymi w zawodzie inżynierkami i inżynierami, którym można zadać pytania, popatrzeć na ich pracę z bliska – twierdzi Ewa i podkreśla, że dla młodych ludzi jest to bardzo ważne, ponieważ właśnie w szkole średniej mierzą się z jedną z najważniejszych decyzji w życiu, czyli kim chcą zostać w przyszłości.

Skąd pomysł na program tylko dla dziewczyn? Ewa uważa, że trzeba walczyć z wciąż żywą teorią o tym, że inżynieria nie jest ścieżką kariery dla kobiet. Choć dzisiaj coraz rzadziej spotyka się z takim podejściem, wciąż istnieje ono w świadomości wielu osób, nie tylko z branży IT.

W inżynierii chcemy ludzi, którzy potrafią podejść do swoich zadań kompleksowo, spojrzeć z góry, pomyśleć o wszystkim. A dziewczyny i kobiety są w tym dobre, ponieważ w wielu obszarach życia muszą zadbać o coś, o kogoś, od początku do końca. Niestety przez to, że w zespołach wciąż dominują mężczyźni, pojedyncze inżynierki czują ogromną presję, aby wszystko zawsze zrobić perfekcyjnie, nigdy nie popełnić błędu czy zadać “głupiego” pytania; myślą, że reprezentują całą swoją płeć i każde ich działanie przyczynia się do budowania opinii o wszystkich kobietach pracujących w branży IT. - mówi Ewa Kolczyk.

Cała rozmowa jest dostępna na kanale YouTube Stowarzyszenia Cyfrowy Dialog:

Dowiedz się więcej o Girls Do Engineering

Girls Do Engineering to program realizowany przez Amazon Development Center Poland we współpracy ze Stowarzyszeniem Cyfrowy Dialog. Jego celem jest zachęcenie dziewcząt do wyboru ścieżki zawodowej w branży technologicznej, wspieranie ich w świadomym budowaniu kariery oraz wzmacnianie poczucia własnej wartości i wewnętrznej motywacji do rozwoju.

Rekrutacja do Girls Do Engineering trwa jeszcze do 20 listopada. Warunki uczestnictwa, szczegóły i harmonogram programu oraz formularz rekrutacyjny znajdują się na oficjalnej stronie Girls Do Engineering. Projekt został objęty Patronatami honorowymi Prezydenta Miasta Sopotu, Prezydenta Miasta Gdyni, Prezydenta Miasta Gdańsk oraz Centrum GovTech.

 

(Źródło: Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog)

 

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie