Czy rozdzielanie online i offline ma w dzisiejszych czasach sens? Zarówno młodzież, jak i dorośli korzystają z sieci codziennie: filmy, gry, muzyka, wiadomości, aktywność w grupach i na forach, kontakt ze znajomymi i rodziną, zdobywanie wiedzy, kreowanie siebie…
Wiele naszych codziennych aktywności przeniosło się do internetu. To samo dotyczy dzieci i młodzieży - to w sieci często zaspokajają swoje podstawowe potrzeby:
- ciekawości i samorealizacji,
- rozrywki i przeżywania emocji,
- bliskości i przynależności,
- kreowania własnej tożsamości i uznania.
A jednak świat online (tak, jak offline) nie jest pozbawiony zagrożeń. Zwłaszcza dzieci mogą być narażone na uzależnienia i szkodliwe zachowania. Dlatego tak ważne jest, aby rozmawiać o internecie. Tymczasem 76% rodziców i 70% nauczycieli uważa, że trudno jest poruszać niektóre tematy z dziećmi, a 29% rodziców i 25% nauczycieli sądzi, że nie ma odpowiednich umiejętności i wiedzy związanej z obsługą komputera / internetu.
Odpowiedzią na te potrzeby rodziców i nauczycieli jest program Asy Internetu. Opiera się on na edukacji poprzez wartości przydatne zarówno online, jak i offline:
- rozsądek (udostępniaj z głową),
- uważność (nie daj się nabrać),
- siła (chroń swoje sekrety),
- życzliwość (życzliwość jest fajna),
- odwaga (rozmawiaj o wątpliwościach).
Nauczyciele, którzy zapiszą się do programu, mogą liczyć na darmowe (finansowane przez Google) szkolenia. Otrzymują także zestaw materiałów: scenariusze lekcji dla klas 0-3 oraz 4-8, dodatkowe opowiadania “Asy i Turniej”, które są wyjściem do rozmowy i różnych aktywności kształtujących wartości, a także wiele webinarów i materiałów dodatkowych do pobrania ze strony https://asyinternetu.szkolazklasa.org.pl/. Wszystkim, także rodzicom i samym uczniom, program oferuje grę online Interlandia oraz kurs e-learningowy (także dostępne na stronie).
Warto podejść do edukacji medialnej i cyberbezpieczeństwa z rozsądkiem i uważnością, ale także życzliwością dla młodych osób, wzmacniając w dzieciach wartości, które pozwalają odnaleźć się w otaczającym ich świecie - złożonym z aktywności online i offline.
Zachęcam do obejrzenia wystąpienia Barbary Ostrowskiej podczas INSPIR@CJI 2022:
***
Organizatorami zorganizowanej w dniach 24-25 września 2022 w Warszawie konferencji INSPIR@CJE 2022 byli:
Edunews.pl, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy THINK! oraz Think Global sp. z o.o.
Partnerem merytorycznym była społeczność nauczycieli: Superbelfrzy RP.
Partnerem strategicznym konferencji był: Microsoft Polska.
Partnerami konferencji byli: Amazon STEM Kindloteka, Fundacja Szkoła z Klasą & Program Asy Internetu), Learnetic, Wydawnictwo Nowa Era, Photon Entertainment, Samsung & Program Solve for Tomorrow, Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog oraz Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.
Notka o autorce:Notka o autorce: Ewa Przybysz-Gardyza - edukatorka i trenerka z 18-letnim stażem w pracy jako nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej i języka angielskiego w szkole podstawowej; autorka materiałów edukacyjnych; należy do społeczności Superbelfrzy RP; koordynatorka programów edukacyjnych; autorka bloga: dlanauczycieli.blogspot.com; ciągle się uczy i poszukuje sposobów na ulepszanie szkoły.