Edukacja cyfrowa kluczem do zdobycia kompetencji przyszłości

fot. Fundacja Szkoła z Klasą

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Internet i nowe technologie stanowią dziś nieodłączną część naszej codzienności. Można zaryzykować stwierdzenie, że zrewolucjonizowały niemal każdą dziedzinę naszego życia. Wpływają na to, jak się uczymy, pracujemy, spędzamy wolny czas, jak komunikujemy się z innymi, a nawet, jak rozumiemy otaczający nas świat. Internet stworzył nam zupełnie nowe możliwości i, co istotne, zapewnił błyskawiczny dostęp do ogromnej ilości treści. Jednocześnie postawił przed nami nowe wyzwania związane m.in. z ochroną naszej prywatności, bezpieczeństwem, filtrowaniem informacji czy weryfikacją źródeł. Możemy spodziewać się, że w przyszłości, w miarę postępu technologicznego, otworzą się przed nami kolejne perspektywy, ale pojawią się również nowe dylematy i trudności. Z pewnością wymaga to od nas uważności i gotowości do nauki i adaptacji.

W świecie szybkich zmian i coraz to nowych rozwiązań technologicznych niezwykle istotne jest zdobywanie i rozwijanie, szeroko rozumianych, kompetencji cyfrowych. Umożliwiają one bowiem świadomie i bezpiecznie poruszanie się w przestrzeni cyfrowej i czerpanie z niej korzyści. Rozwijanie tych umiejętności powinno być ważnym elementem działań edukacyjnych.

Asy Internetu, czyli cyfrowi obywatele

Edukacja cyfrowa jest szczególnie istotna w przypadku dzieci i młodzieży, gdyż stanowi fundament dla ich przyszłości. To od ich nawyków, postaw, świadomości i zaangażowania zależeć będzie kształt cyfrowego społeczeństwa, które wszyscy tworzymy.

Propozycją dla nauczycielek i nauczycieli szkół podstawowych oraz przedszkoli, którzy chcą rozwijać kompetencje cyfrowe swoich uczennic i uczniów oraz edukować, jak być dobrymi obywatelami w sieci, jest bezpłatny program Asy Internetu. Jego celem jest wzmacnianie w dzieciach i nastolatkach uniwersalnych wartości, takich jak: Rozsądek, Uważność, Siła (asertywność), Życzliwość i Odwaga. Kierowanie się nimi pomaga młodym eksplorować internet w bezpieczny i odpowiedzialny sposób, podejmować w nim mądre decyzje i wykorzystywać go do zdobywania wiedzy i rozwijania swoich pasji.

W ramach programu Asy Internetu nauczycielki i nauczyciele mają do dyspozycji wiele materiałów (scenariuszy lekcji, opowiadań, poradników, a nawet gier), dzięki którym mogą rozwijać cyfrowe kompetencje uczennic i uczniów i wspierać ich w świadomym i bezpiecznym korzystaniu z Internetu. Program daje narzędzia do edukowania, jak:

  • dbać o swoją prywatność i udostępniać z głową treści i informacje o sobie,
  • odróżniać wartościowe źródła wiedzy od mniej wiarygodnych,
  • rozpoznawać fake newsy,
  • nie dać się nabrać internetowym oszustom,
  • chronić swoje sekrety, używając silnych haseł,
  • prowadzić życzliwą komunikację online i reagować na niewłaściwe zachowania internautów,
  • rozmawiać o wątpliwościach, gdy trafiamy w internecie na coś niepokojącego.

Propozycje praktycznych zadań są zgodne z podstawą programową i pozwalają na dostosowywanie treści edukacyjnych do indywidualnych potrzeb.
Program Asy internetu oferuje również szkolenia dla nauczycieli i nauczycielek prowadzone przez doświadczonych trenerów i trenerki oraz kurs e-learningowy.

Konferencja Asów Internetu

Nauczycielki i nauczyciele, którym zależy, by ich uczennice i uczniowie zostali Asami Internetu, 14 marca mają okazję wraz z nimi uczestniczyć w ogólnopolskiej konferencji online. Motywem przewodnim tegorocznego wydarzenia jest uważne, kreatywne i odpowiedzialne korzystanie z internetu i świata nowych technologii. Konferencja Asów Internetu to jedno z niewielu wydarzeń w Polsce, w którym uczący mogą uczestniczyć razem ze swoimi uczniami i uczennicami. Podzielona jest ona na dwie części: pomiędzy 10.00 a 13.00 odbędą się lekcje online dla szkół, a po nich panel dla dorosłych, którzy będą mogli obejrzeć krótkie, inspirujące prelekcje w formie TEDx. Dzięki wymianie doświadczeń oraz wystąpieniom ekspertów i ekspertek można będzie dowiedzieć się, w jaki sposób udoskonalić edukację oraz funkcjonowanie w świecie cyfrowym.

Warto też zapisać się poprzez poniższy formularz i dołączyć do grona jej uczestników.

Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć na stronie konferencji.

(Źródło: Fundacja Szkoła z Klasą)

 

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie