Nauczyciele dla zrównoważonego rozwoju

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Nauczanie o zrównoważonym rozwoju jest nieodłącznym elementem edukacji globalnej. Dzięki niej zarówno nauczyciele, jak i uczniowie mają możliwość zrozumieć obecnie występujące globalne wyzwania czy poznać skuteczne działania, które przyczyniają się do rozwiązania lokalnych i światowych problemów społeczno – gospodarczych czy problemów środowiskowych. Dlatego tak ważne jest, aby wiedza o zrównoważonym rozwoju była przekazywana uczniom już od najmłodszych lat. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom edukacyjnym, Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. realizuje projekt „Nauczyciele dla Zrównoważonego Rozwoju: wspólna droga w przyszłość”.

W projekcie bierze już udział wiele szkół podstawowych z różnych województw w Polsce. Nauczyciele początkujący, nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, wychowawcy oraz nauczyciele nauk przyrodniczych, jak również dyrektorzy – w ramach projektu - zdobywają wiedzę z zakresu zrównoważonego rozwoju podczas trzech szkoleń online:

✅ Koncepcja zrównoważonego rozwoju w praktyce:

wyjaśnienie koncepcji zrównoważonego rozwoju, omówienie globalnych wyzwań społeczno – gospodarczo – środowiskowych, przedstawienie podstawowych zagadnień z zakresu zrównoważonego rozwoju oraz omówienie 17 celów zrównoważonego rozwoju;
 
✅ Zmiany klimatyczne a odpowiedzialność człowieka:

przedstawienie przyczyn i konsekwencji zachodzących zmian klimatycznych, ukazanie współzależności stanu klimatu od działalności człowieka, wskazanie rozwiązań niwelujących przyczyny i skutki zmian klimatycznych;
 
✅ Różnorodne społeczeństwa oparte na tolerancji:

przedstawienie powiązań i przenikania się systemów kulturowych, środowiskowych, ekonomicznych, społecznych, politycznych i technologicznych oraz edukacja z zakresu tolerancji i różnorodności oraz ochrony praw człowieka.

Wsparciem dla nauczycieli, przy przekazywaniu swoim uczniom wiedzy nt. zrównoważonego rozwoju, są przygotowane przez ekspertów MARR materiały edukacyjne:

☑️ scenariusze zajęć np.: 

  • "Komunikacja – asertywność", 
  • „Wyzwania społeczne – niepełnosprawność”, 
  • "Komunikacja - emocje",
  • „ABC zrównoważonego rozwoju dla dzieci”,
  • "Zrównoważone rolnictwo",
  • "Zmiany klimatyczne a globalne ocieplenie".

☑️ gry edukacyjne (planszowe i online): 

  • Śladem Zrównoważonego Rycerza,
  • Kurs na Rzecznika Zrównoważonego Rozwoju.

Wśród korzyści z udziału w projekcie, nauczyciele wymieniają m.in. wzbogacenie zajęć edukacji wczesnoszkolnej i z nauk przyrodniczych; pobudzenie u uczniów ciekawości na tematy związane z ochroną środowiska, ekologią i zrównoważonym rozwojem; oraz aktywne reagowanie przez uczniów na obserwowane zmiany klimatyczne czy nierówności społeczne.

Dla dyrektorów z kolei ważne jest m.in. podniesienie jakości edukacji; lepsze przygotowanie uczniów do rozumienia problemów społeczno-gospodarczych i środowiskowych; wskazanie praktycznych rozwiązań zauważonych problemów; czy wzmacnianie u uczniów kompetencji kluczowych: kreatywnego myślenia, rozwiązywania problemów, krytycznego myślenia czy umiejętnego komunikowania się.

Szkoły podstawowe z całej Polski, zainteresowane tematyką projektu, które chciałyby podnieść kompetencje swoich nauczycieli z klas 1-3 oraz 4-5, jak również uczulić swoich uczniów na kwestie związane ze zrównoważonym rozwojem, mogą zgłosić online swoją placówkę poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie: https://www.marr.pl/edukujglobalnie/.  

Udział w projekcie jest bezpłatny. Projekt jest współfinansowany z budżetu państwa w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej.

Nauczycieli, którzy są z kolei zainteresowani poprowadzeniem lekcji na tematy z zakresu zrównoważonego rozwoju, zapraszamy do odwiedzenia strony projektu: https://www.edukujglobalnie.pl/wszystkie-materialy/, gdzie znajdą ciekawe scenariusze zajęć oraz gry edukacyjne.

Bez względu na motywację, warto pamiętać, że każde nawet pojedyncze, lokalne działanie ma znaczenie, ale jednak kluczowa jest edukacja! To poprzez przekazywanie wartościowej wiedzy i kształtowanie postaw możemy wychować przyszłe pokolenia bardziej odpowiedzialne i wrażliwe na losy naszej planety.

(Źródło: Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego)

 

(Artykuł promocyjny)

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Wspomnienie w początku lat 90-tych. W gazecie (chyba "Dziennik Polski") był zamieszczony artykuł o t...
Ppp napisał/a komentarz do Jak (nie) dokształcają się Polacy?
Odpowiedziałbym "tak - dawniej", jeśli chodzi o udział w kursie. Warto jednak zauważyć, że jak ktoś ...
Gość napisał/a komentarz do Uczeń przeszkadza w lekcji...
Ja się popytam, jak będą się czuły dzieci, które ten niesluchajacy nikogo i chodzący po klasie zaczn...
Świetny sposób uczenia dorosłości, odpowiedzialności i współpracy - bez osądzania, bez wzbudzania po...
A może chodzi o to, aby introwertycy uczyli się udziału w dyskusji.
Jacek napisał/a komentarz do Wyzwanie dla prawnika...
Janusz Korczak powiedział „nie ma dzieci, są ludzie”. I to jest prawda. Przecież każdy dorosły kiedy...
Obawiam się, że to może się często zmienić w atak 2:1 lub 3:1 - kiedy rodzice wezmą stronę dziecka (...
To się nazywa "zimny telefon" - metoda marketingowa polegająca na dzwonieniu do losowych ludzi, nie ...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie